לומדים הנדסה חושבים אומנות

לומדים הנדסה חושבים אומנות
"לומדים הנדסה חושבים אמנות" כך בחרתי לקרוא לתערוכה, אחרי שהכרתי את הסטודנטים המציגים ונוכחתי לדעת כמה מחשבה, התמדה ועומק קיימים בעבודותיהם האמנותיות.

זאת התערוכה הראשונה שאני אוצרת בגלריה לאמנות של המכללה. בחרתי השנה לחקור דרך התערוכות את יחסי הגומלין בין אמנות מדע וטכנולוגיה מתוך מחשבה שדרך החקירה הזו התוכן שהגלריה תציג יתאים ויעניין את קהל הסטודנטים וסגל המרצים. אני מאמינה שהגלריה נועדה בראש ובראשונה לשרת את הלומדים, המלמדים והעובדים בקמפוס המיוחד הזה.
הרעיון להציג תערוכה של סטודנטים היה של נשיא המכללה פרופ' אריה מהרשק, אני מודה – הייתי סקפטית – ומאד שמחה שהתבדיתי - תערוכה ראשונה זו של הסטודנטים מקיימת בפועל את הקשר בין עולם המדע והטכנולוגיה לעולם האמנות היות והסטודנטים המציגים עצמם חיים את הדואליות הזו.
העבודות בתערוכה דנות בנושאים שונים חלקם מטאפיזיים וכלליים כמו נושא הזמן והחלל, חלקם יותר קונקרטיים כמו תנועה, אנרגיה ומים על שלל מורכבותם וחשיבותם.
דרך התערוכה אפשר לדון בנושאים מדעיים הקשורים להתפתחות האדם ולגוף האדם, אפשר למצוא איזכור ל "מוצא המינים" של דארווין ול"אדם הוויטרובי" (קנון הפרופורציות והיחסים בגוף האדם) של דה וינצ'י. יש התייחסות לנושא כח הכבידה וליכולת האנושית להתמודד איתה (בתעופה למשל).

התערוכה גם דנה בנושאים פילוסופיים אבסטרקטיים כמו המשמעות העכשווית של ידע (ספר שהתוכן שלו מתאייד או מתכנס) האם כל שצריך ללמד כיום זה בעצם אוריינות טכנולוגית?ההכפלות שאפשריות בעזרת תוכנות עריכה מעלות שאלות בנוגע לאפשרות שלנו להתקיים באותו זמן במקומות שונים (אפקט הדלתות המסתובבות) ומה המשמעות הנובעת מכך שהאפשרות הזו בעצם לא קיימת.
אני רוצה להודות לנגה שליט, מיכל מעוז (הדיקנית החדשה) ותמי באלוה שתמכו והשתתפו איתי במהלך ההכנות לתערוכה. כמו כן תודה גדולה לסטודנטים המציגים שלמרות העובדה שהם מאד מאד עסוקים מצאו זמן להרתם לקיום התערוכה. העבודות שלכם מעניינות ויפות – תודה.

את התערוכה תלווה הפעם תחרות, הסטודנט שעבודותיו ידורגו במקום הראשון יזכה למלגה מדקנט הסטודנטים בסך 2000 שקלים גם הסטודנטים שיגיעו למקומות השני ושלישי יזכו בפרסים. המבקרים מתבקשים למלא טופס הערכה ולדרג את שלושת הסטודנטים שלדעתם עבודותיהם הן המוצלחות ביותר.
התערוכה תהיה פתוחה בימים ראשון עד רביעי בין 13-15 ובמידת הצורך לפי תאום מראש.

אני מקווה שהתערוכה מצליחה להעביר למבקרים חוויה של עד כמה האמנות יכולה להעשיר ולהוסיף לאנשים שעוסקים בהנדסה. אני בטוחה שיצירתיות, התמודדות עם אתגרים ויזואליים והבאה לידי ביטוי של רעיונות מהכוח אל הפועל - יכולות להועיל גם בהנדסה.

בעולם מולטי דיסציפלינארי - אמנות בהחלט יכולה להיות כלי בארגז הכלים של המהנדס העכשווי.
חזור לרשימה