הפסלים של חוה מחותן

הפסלים של חוה מחותן

הצבתם של שני פסלים של האמנית חוה מחותן הושקו בטקס הענקת תעודות ומלגות לסטודנטים מצטיינים. הפסלים – "דמות נשענת" – בכניסה לספרייה ו"צוללים" – בכניסה לאודיטוריום הם חלק מסדרת פסלי ברונזה שנעשו על ידי חוה בתחילת שנות ה90.

שקידה, מחויבות, חזרה, והתמסרות משותפים לדרך שעושים הסטודנטים המצטיינים וגם לעבודתם של האמנים.
חוה מחותן אמנית בעלת שם והכרה בינלאומיים. אמנית חוקרת, אמנית המבקשת להקיף נושא שהופך להיות נשוא מחקרה מכל הבחינות בכל ההיבטים. אמנית שלא נחה ולא מגיעה על סיפוקה עד שהדבר אותו היא באה לבדוק מקבל ביטוי נכון ומספק מבחינתה.
עבודתה של חוה מחותן כמו עבודותיהם של אמנים גדולים אחרים מתאפיינת בעבודה בסדרות. הסדרות במהותן הן חקירה של נושא מוחשי או מופשט, נושא שהופך להיות בזמן מסוים מרכז החיים של האמן. חוה מחותן עבדה בחלק מהפעמים על סדרה או נושא במשך עשור ויותר. הנושאים תמיד משלבים רעיון עם צורה, לאורך השנים בין הנושאים שחוה עסקה בהם היו: תהלוכות, נופים, מנחות, אותות, ימי הביניים ועוד.
שני הפסלים המוצגים הם מתוך סדרה שנקראת "ברונזה". כל הפסלים בסדרה הן דמויות שנעשו במקור מתחבושות גבס, נוצקו בברונזה אולם נצבעו בלבן בכדי לחזור למראה של החומר שממנו נעשו.
במאמר שכתב גיל גולדפיין אודות עבודותיה של חוה מחותן הסביר (ואני מסכימה) "הניואנס – הוא שממלא בעבודותיה של חוה מחותן את התפקיד החשוב ביותר".
הייתי נוכחת פעם בשעה שאחד מהמבקרים בתערוכה של חוה נגש אליה ושאל אותה למשמעות של פסל מסוים. חוה הביטה בשואל. שתקה. ואחרי זמן שנראה ארוך למדי שאלה אותו בחזרה: מה אתה חושב ? מה נראה לך ? ובין רגע אותו מבט שואל ואותה סקרנות עברו מהשואל אל האמנית שנראתה להוטה לשמוע את התשובה לשאלה לא פחות משהיה אותו סקרן לפני כמה דקות.
וכשזאת היא רוח הדברים של האמנית עצמה – אין בכוונתי לתת הסבר אודות הפסלים עצמם אלא לקרוא אל הקוראים ללכת ולבחון בעצמם ולעצמם (ולמצוא את הניואנס).
חוה מחותן אמנית בעלת הכרה ושם בינלאומי מציגה שני פסלים במכללת אורט בראודה. לכבוד גדול למכללה שיצירות כאלה הן בין כתליה.

שושי נורמן
חזור לרשימה