'צַעֲצוּעִים' עיצוב לקיימות
 
אוצרת לי רמון 
 
31/5/2015-21/3/2015   

בתערוכה מוצגים צעצועים שנוצרו תוך חשיבה מקיימת באמצעות מיחזור ושימוש ברדי מייד – ועד לצעצועים העשויים מחומרים המזדקנים בכבוד ומשמשים לאורך זמן. בבחירת הצעצועים הושם דגש על צעצועים שהמשחק איתם פתוח, מעורר דמיון ומעודד מחשבה ופעילות.

הצעצועים בתערוכה נוצרו במסגרת קורסים שונים במחלקה לעיצוב תעשייתי, הפקולטה לעיצוב, מכון טכנולוגי חולון HIT, שאתגרו את הסטודנטים בתרגילים מובנים: כמו 'שימוש בשיירי עץ גושני', 'שימוש בחפצים שנזרקו' או 'הפיכת חפצים מוכרים וזמינים למוצר חדש'. חלק מהצעצועים נשארו בגדר תרגיל מעניין, וחלקם המשיך בתהליך פיתוח על ידי המעצבים הצעירים לצעצוע המיועד למכירה. בכל מקרה אני מקווה שהערכים של התרגיל הוטמעו ביצירת המעצבים הצעירים להמשך דרכם כמו גם בציבור שמכבד ערכים אלו ורוכש צעצועים מקיימים.

בעולם המערבי המושג 'מיחזור' חדר לאחרונה לתודעה ואפילו הפך לטרנדי. אלא שהתרבות האנושית מיחזרה מאז ומעולם, ורק עשתה הפסקה קצרה בבום תעשייתי ראוותן ובזבזן ב-50 השנים האחרונות.

לצד המעצבים הצעירים, מוצגים בתערוכה צעצועים גם ללא שם היוצר, הם נוצרו בעולם של חוסר ועוני, או אולי פשוט בעולם הגיוני יותר מתוך הצורך לשחק ובאמצעות חומרים וחפצים זמינים, דמיון, כשרון ויצירתיות. אלו צעצועים של יוצרים, חלקם אנונימיים מארצות אפריקה, הודו, גואטמלה ומישראל, ביניהם גם משחק איתו גדלתי, מעשה ידיו של סבא שלי בתקופת הצנע.

לי רמון – ינואר 2015

חזור לרשימה