חדשות

 • הובאה למנוחות הסטודנטית ולריה פדרמסר ז"ל, שנהרגה בסוף השבוע בתאונת דרכים. יהי זכרה ברוך


  ביום שני השבוע הובאה למנוחות עולמים ולריה פדרמסר ז"ל, שנהרגה בליל שבת, בתאונת הדרכים הקטלנית שאירעה בכביש עוקף כרמיאל, לאחר שבילתה חברים בפאב.  ולריה, בת 21 במותה,  למדה כעתודאית במסלול "עתידים", במחלקה להנדסת תוכנה. היא היתה בשנה הרביעית ללימודיה ונחשבה לסטודנטית מצוינת ומבטיחה.  

  אגודת הסטודנטים של המכללה הציבה בכניסה לבניין המדעים פינת זכרון, עם תמונתה של ולריה ז"ל ומחברת, שבה ניתן לכתוב דברים לזכרה. הספר יועבר בתום ימי השבעה למשפחתה.


  כבוד אחרון: פינת הזיכרון שהוצבה במכללה לזכר ולריה פדרמסר ז"ל,  סטודנטית במחלקה להנדסת תוכנה ומערכות מידע 

  בכיתה י"א זכתה  ולריה במקום הראשון בתחרות "המהנדס הצעיר", שזיכתה אותם במלגת לימודים, בזכות מערכת שבנו ואשר מסיייעת ללקויי שמיעה לצפות בסרטים ובסדרות טלוויזיה. המערכת שבנו מתרגמת כתוביות לשפת הסימנים ואף מעבירה רטט בגבו של הצופה, כדי שיחוש את אווירת פס הקול של הסרט. 

  בסוף השבוע האחרון יצאה ולריה ז"ל לבלות בפאב באיזור התעשייה של כרמיאל, עם חבר שלה, סהר בן עטר, שנפצע קשה, וחברים נוספים.  בגמר הבילוי הם עלו על רכב שהסכים לקחת אותם טרם לבתיהם. כעבור דקות אחדות הרכב התנגש בעמוד תאורה ועלה באש. ולריה הגיעה לבית החולים במצב אנוש, ובהמשך נפטרה מפצעיה. 

  אלפים הגיעו ללוות אות ולריה ז"ל בדרכה האחרונה, בהם ראש עיריית כרמיאל, עדי אלדר וסגניתו, רינה גרינברג.  נציגי המחלקה להנדסת תוכנה ייצגו את המכללה והניחו זר פרחים על חלקת הקבר. בנוסף, הגיעו חבריה ומוריה מבית הספר אורט פסגות שבו למדה, וכן חבריה ללהקת הריקודים "פרחי כרמיאל", שבה היתה רקדנית ראשית. 

  השבעה מתקיימת בבית המשפחה, ברחוב הסיירים 60 בכרמיאל. המכללה שולחת את תנחומיה למשפחה. יהיה זכרה ברוך.

   

   


   

  קרא עוד
 • בשורות טובות: משרד החינוך אישר תקציב בסך 2,265,000 ש"ח לפעילות של נוער שוחר מדע

  בשורה משמחת לנערים ולנערות חובבי מדע מכרמיאל ומישובי הסביבה: בשבוע שעבר הודיע משרד החינוך על תמיכה כספית חסרת תקדים, בפעילות של המרכז לנוער שוחר מדע במכללה. התקציב שאושר: 755,000 ש"ח בשנה לשלוש השנים הקרובות. התמיכה ניתנת במסגרת התכנית של הממשלה לחיזוק הצפון.

   "אני שמח שממשלת ישראל בחרה בנו להיות הגוף המוביל והמשפיע ביותר באזורינו", אומר איתי מלק, מנהל המרכז לנוער שוחר מדע. "התכנית תופעל בשלוש השלוחות שהקמנו באיזור: שלוחת בראודה, שתהיה  השלוחה המרכזית, בית הספר למחוננים בנחף, והשלוחה החדשה במועצה האזורית משגב. מסגרות אלה יספקו מענה ראוי לכ-350 תלמידים מצטיינים בתכניות מקוונות שתתקיימנה בשעות אחה"צ. התלמידים יעברו תהליך מיון ואלה שיתקבלו ישלמו עבור הפעילות סכום סימלי בלבד. החינוך המדעי-טכנולוגי זו משימה לאומית שכולנו עוסקים בה מידי יום".

  מתעניינים ברישום לאחת מפעילויות המרכז לנוער שוחר מדע ? לחצו על הקישור הבא ותתרשמו מההיצע: 
  http://www.braude.ac.il/youth/academy/

  שיהיה בהצלחה !

  קרא עוד
 • רוצים לדעת עוד על המכללה ? קיראו את גיליון "ברדעת" האחרון, עם כל המידע על מה שקורה בה

  רוצים לדעת עוד על המכללה ? קיראו את גיליון "ברדעת" האחרון, עם כל המידע על מה שקורה בה

   גיליון "ברדעת", שמתפרסם פעמיים בשנה, מביא את "סיפורה של המכללה" בכל המישורים. הגיליון שלפניכם כולל ראיון מיוחד עם נשיא המכללה; מספר על הישגים ומחקרים חדשים ופורצי דרך של אנשי הסגל האקדמי,על שיתופי פעולה עם התעשייה ועל הידוק קשרים אקדמיים במישור הבינלאומי ועוד ועוד.
   
  בגרסתו המקוונת של הגיליון ניתן לדפדף בנוחיות ואף לצפות בסרטוני הוידאו שנעשו על חלק מהנושאים שמובאים בו.
   
  לקריאת הגיליון לחצו על הקישור הבא. קריאה מהנה:
   
   
   
   
   
   

   

  קרא עוד
 • 22 שנים לרצח: מדליקים נר לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין

  היום, י"ב בחשון, יום השנה העברי לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, מדינת ישראל לא שוכחת.  גם  במכללה, כמידי שנה, מבקשים להזכיר  ביום הזה את הרצח  שנעשה על רקע חילוקי דעות פוליטיים. היחידה למעורבות חברתית הפועלת מטעם דיקנט הסטודנטים, הציבה בכניסה לבניין המדעים דוכן עם תמונתו של ראש הממשלה המנוח, והסטודנטים מוזמנים להדליק נר זיכרון  כדי לבטא את תחושותיהם ביום הזה ולחדד את המסר שרבין ביקש להעביר לציבור: כן לשלום, לא לאלימות !   

  קרא עוד
 • עם פתיחת שנת הלימודים: חידושים ושדרוגים בתחום המחשוב במכללה

  הושלמה פריסת הרשת האלחוטית החדשה ברחבי המכללה. מעתה החיבור לרשת יתאפשר  באמצעות שם המשתמש והסיסמה האישיים (זהים לאלה שמשמשים לצורך כניסה לתחנת מידע).

  בנוסף, הושלם תהליך חידוש המחשבים וכיום  כל המעבדות מצוידות במחשבים חדשים וחזקים בעלי מסכי "22. סביבת העבודה הותקנה על מערכת ההפעלה windows 10 ובמעבדות רבות קיימת גם מערכת הפעלה נוספת של Linux (על אותו המחשב). כמו כן הוכפל קצב התקשורת לאינטרנט והוחלפו כ-30 מקרנים.

  יישר כח למחלקת טכנולוגיות מידע שביצעה את השדרוג

  קרא עוד
 • שנת הלימודים תשע"ח יצאה לדרך: הנתונים והחידושים

  שנת הלימודים  במכללה  נפתחה  כסדרה ואלפי סטודנטים שיצטרפו בשנים הקרובות לכוח המוביל של התעשייה הישראלית,ף כבשו את מדשאות הקמפוס, את כיתות הלימוד והמעבדות. מבין 930 המועמדים שנרשמו השנה, התקבלו לסמסטר החורף מעל 600 וצפויים להתקבל לסמסטר אביב מעל 150.

  לפניכם כמה נתונים וחידושים:

  כשליש מהלומדים הן נשים. הסטודנטיות בוחרות ללמוד בעיקר הנדסת ביוטכנולוגיה, הנדסת תעשייה וניהול והנדסת תוכנה. קיימות תכניות לימוד ומלגות מיוחדות לנשים שלומדות מקצועות, שעד לאחרונה נחשבו לגבריים – כגון הנדסת מכונות והנדסת חשמל ואלקטרוניקה או הנדסה אופטית.

  • מספר הסטודנטים לתואר ראשון בהנדסה עומד על כ 2850 ואילו מספר הסטודנטים לתואר שני (מסטר) הוא כ 110 . מלבדם יש תכנית ייחודית להכשרת מורים במקצועות ההנדסה וכן מכינות קדם אקדמיות ייעודיות להנדסה.

  בשנת הלימודים הקרובה תיפתח הרשמה לתכנית ייחודית בלימודי קדם-רפואה. זהו תואר תלת-שנתי B.Sc., שמקנה כרטיס כניסה ישיר ללימודי רפואה במסלול המשך.

  קרא עוד
 • שירתתם כלוחמים בשירות סדיר? תקבלו פטור מתשלום אם תבואו ללמוד במכינות

  מי ששירתו בצה"ל כלוחמים ויתקבלו ללימודים מכינות היעודיות של המכללה (מכינת קדם-הנדסה ומכינה ייעודית מחליפה בגרות) -  יהיו פטורים מתשלום שכר לימוד.  כך עולה מהחלטת הקרן להכוונת חיילים משוחררים, ששואפת לעודד אותם ללמוד לימודים אקדמיים .  

  לדברי גב' ילנה שפיגלמן, מנהלת המכינות המכללה, הזכאות נקבעת בוועדת מלגות בקרן להכוונת חיילים משוחררים, שבודקת באופן פרטני כל תלמיד שמוגש לוועדה ע"י המכינה:  " רק בוועדות נקבעת הזכאות ובמידה והמועמד היה לוחם מספיק זמן מכלל שירותו, יקבל פטור מלא ללא קשר למסמכי ההכנסות שהציג. אנו נעביר לוועדה את המסמכים הדרושים עבור כל מועמד שיבקש זאת,.  אנו מברכים על ההחלטה הזאת ומקווים שהיא אכן תוביל להגברת הרישום ללימודים אצלנו, בעיקר מקרב מועמדים פוטנציאליים שנמנעו  מכך בגלל בעיות כלכליות", דברי שפיגלמן.   

   

   

   

  קרא עוד
 • לתשומת לבכם: המכללה חסמה קבלת מיילים מהדומיין WALLA בגלל חשש להפצת ספאם

  מחלקת מערכות מידע של המכללה מבקשת להסב את תשומת לב הסטודנטים והמרצים במכללה, שבשל הפצת ספאם נרחב מהדומיין של walla נחסמים כל המיילים הנכנסים מדואר זה. עם זאת, ניתן לשלוח הודעות לכתובות מייל ב-walla.  החסימה תתבצע עד שספקי השירות יטפלו בבעיה. 

  קרא עוד
 • לראשונה בישראל: "שבוע מתמטי" לפתרון בעיות בתעשייה - צפו בסרטון

   

   כ-40 חוקרים ותעשיינים, מהארץ ומחו"ל, הגיעו לאחרונה למלון קרלטון שבנהריה, ולקחו חלק ב"כנס המידול הבינלאומי לפתרון בעיות תעשייתיות באמצעות המתמטיקה".

  הכנס, שהוא הראשון מסוגו בארץ, אורגן ע"י ד"ר אביב גיבלי, חבר סגל המחלקה למתמטיקה במכללה. " הרשת האירופאית למתמטיקה תעשייתית  שמה לה למטרה לקדם קשרי תעשיה ואקדמיה, ובכנס שיזמנו  נוצר חיבור כזה", אומר ד"ר גיבלי. " מתמטיקאים, מהנדסי תעשיה וניהול, אלקטרוניקה, מכונות, פיזיקאים ותעשיינים התחלקו לקבוצות חשיבה כדי להתמודד ביחד עם בעיות מהשטח ועם פתרונן, ובסופו של דבר היו לכנס הזה תוצאות חשובות".

  בין האתגרים איתם התבקשו צוותי העבודה להתמודד: הגדלת התפוקה והתוצרת של דגים בבריכות; תכנון קווי חלוקה של תרופות ע"י אמבולנסים; תכנון של לוחות בקרה אלקטרוניים; מיקום והקצאת תדרים לאנטנות סלולריות.


  צפו בכתבת וידאו על הכנס:

   

  בין החוקרים  שהגיעו לכנס ועמדו בראש צוותי החשיבה והמחקר: פרופ' פול הורט מדנמרק, שהציג את בעיית חלוקת התרופות, ופרופ' שחר סמורודינסקי, מאוניברסיטת בן-גוריון, שהוביל את הקבוצה שדנה בבעיית האנטנות הסלולריות.

  לדברי ד"ר גיבלי, המפגש היה מוצלח ובין החוקרים נוצר חיבור מפרה: "בסופו של יום אין ספק שהמודעות לחשיבות המתמטיקה השימושית עלתה מאוד בכנס הזה. לאור השבחים והפידבקים החיוביים שקיבלנו כבר התקבלה בקשה לארח כנס המשך בישראל גם בשנה הבאה, בתקווה שהיקף המשתתפים יוכפל ואולי אף ישולש. אני שמח שנפלה בחלקי ההזדמנות לקיים אירוע שכזה לראשונה בישראל ומודה על העזרה והתמיכה הרבה מצד הגופים הרבים בישראל ובאירופה".

  ואמנם, זה המקום להודות לכל יתר הגופים שלקחו חלק באירוע ותמכו בקיומו:  הרשת האירופאית למתמטיקה תעשייתית; משרד המדע והטכנולוגיה;  האיגוד המתמטי הישראלי; עיריית כרמיאל ועיריית נהריה.

   

  קרא עוד
 • הישג לד"ר אורי בן חנן: זכייה בפרויקט משותף עם חברת פראונהופר הגרמנית

  לאחרונה התבשר ד"ר אורי בן חנן, ראש מרכז המו"פ לרובוטיקה ואיש סגל המח' להנדסת מכונות,  כי  אושרה הצעה למחקר שהוגשה ליורקה (תכנית מהאיחוד האירופי).  את הצעת המחקר הגישה המכללה באמצעות חברת המסחור שלה, אופק אשכולות, בניהולו של ד"ר משה שביט.  ההצעה שאושרה הוגשה ביחד עם  חברת A-FORM  מגרמניה; מרכז המחקר Fraunhofer-IWU, מקמניץ, גרמניה; חברת הנרי עזריה פ.א.ל בע"מ מפתח תקווה. 


  ד"ר אורי בן חנן, מנהל מרכז המו"פ לרובוטיקה  במכללה

  "המחקר הוגש לקבל מימון הן בגרמניה והן בארץ", מספר ד"ר בן חנן. "בארץ הוגש הפרויקט לרשות לחדשנות. לאחר בדיקתה של הרשות לחדשנות אושר הצד הישראלי בהיקף 500,000 ₪,  שיתחלקו בין החברה הישראלית לבין המכללה. הפרויקט מתוכנן להימשך שנתיים, שבמהלכן נרצה לרשום פטנטים ולייצר את המערכת".

  מהי מטרת המחקר ?

  "המטרה שלנו היא  היא לפתח מערכת אחיזה מדויקת של מוצרים זעירים, בעלי עובי דופן של כמה מיקרו-מטרים. למתקן תהיה בקרת כוח אחיזה ומערכת עיבוד תמונה שתזהה עיוותים במוצר, הזיהוי יאפשר לבקר את כוח האחיזה כך שהעיוות של החומר יהיה מנימלי. בנוסף מתקן האחיזה יהיה מחובר למערכת XYZ שתאפשר למקם את החלק בצורה מדויקת במכונת העיבוד. הדרישה היא לאפשר להוציא את החלק ממכונת העיבוד לבצע בו מדידות שלא ניתן לבצע במכונה ולהחזירו בחזרה לאותו מקום במידה ויש צורך בהמשך עיבוד".

  איך יעבוד  שיתוף הפעולה בין המכללה ליתר החברות שמעורבות בפרויקט ? 

  החברה הגרמנית A-FORM מייצרת תבניות הזרקה למוצרים זעירים ומדויקים והם המקור לדרישה. במרכז המחקר של Fraunhofer-IWU בקמניץ, יש מרכז מחקר עם מכונות לביצוע מיקרו-עיבוד של חומרים שונים וכן מערכות מדידה ובקרת מיקום מדויקות. חברת הנרי עזריה פ.א.ל. בע"מ מתמחה בייצור תפסניות מדויקות מאוד, בדיוקי אחיזה של מיקרו-מטרים בודדים. אצלנו במחלקה להנדסת מכונות במכללה יש צוות של חברי סגל שמתמחים במערכות בקרה ומכטרוניקה, הם ישלבו מערכת לבקרת כוח בתפסניות של חברת הנרי עזריה פ.א.ל. בע"מ. וכן יקחו חלק באינטגרציה של התפסניות במערכת ההצבה המדויקת.


  קרא עוד