חדשות

 • נשיא המכללה חזר מביקור בסין: קודמו שיתופי הפעולה עם אוניברסיטת וונג'ואו


  נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק, שב בסוף השבוע שעבר מביקור באוניברסיטת וונג'ואו (Wenzhou) בסין, לשם הוזמן על מנת להרצות בכנס בנושא יזמות וחינוך הנדסי. בהרצאת המליאה, שיתף פרופ' מהרשק, את הניסיון הרב שנצבר במכללה ומומחיותו ביזמות בתעשייה בשילוב אקדמיה, וענה על שאלות הקהל, שכלל מאות משתתפים מכל רחבי אסיה.
  עם שובו ארצה זכה פרופ' מהרשק למכתב תודה מסגן הדיקן במכללה ליזמות של אוניברסיטת וונג'ואו, שי יונג-צ'ואן, שכתב: פרופ' מהרשק היקר, אני מודה לך על הביקור באוניברסיטת וונג'ואו ועל ההרצאה הנפלאה שנשאת בכנס שלנו. מצפה להמשך שיתוף הפעולה".


  פרופ' אריה מהרשק מרצה בכנס שהתקיים באוניברסיטת וונג'ואו בסין

  פרופ' מהרשק מספר כי אוניברסיטת וונג'ואו נמצאת בעיר קטנה על פי סטנדרטים סיניים של כ- 4 מיליון נפש, אך ידועה כעיר אינטלקטואלית המגלמת את רוח היזמות. לאוניברסיטה מגוון בתי"ס, ביניהם - בי"ס להנדסה המציע תכנית משולבת בהנדסת מכונות ואלקטרוניקה, הנדסת תכנה, הנדסה אזרחית ועוד. "לאוניברסיטת וונג'ואו תכניות מצוינות לפיתוח עתידי ואני מעריך כי נוכל לחזק את הקשרים עמה ולשתף פעולה בחילופי סטודנטים ובמחקר משותף כבר בעתיד הקרוב. במהלך הביקור נפגשתי עם דיקן הפקולטה להנדסה ועם ראש המשרד לקשרים בינלאומיים של האוניברסיטה, ויצרתי קשר בינם לבין ראש המשרד לקשרים בינלאומיים של בראודה; וצעדים לשיתוף הפעולה בין המוסדות כבר בעיצומם" אומר פרופ' מהרשק.

  לדברי פרופ' מהרשק, על אף שבראודה ממוקמת בפריפריה הצפונית, יצרה המכללה רשת קשרים עם מוסדות אקדמיים רבים בחו"ל, שרבים מהם מדורגים גבוה במערכות הדירוג הבינלאומיות למוסדות להשכלה גבוהה. קשרים אלו מעלים את קרנה של המכללה ברמה המקומית והבינלאומית. "ככל שנהיה יותר מוכרים בחו"ל כך יבחרו יותר סטודנטים מרחבי העולם להגיע ללמוד בבראודה. סטודנטים אלו תורמים לאווירה המיוחדת בקמפוס, לפיתוח תכניות לימוד בינלאומיות חדשות ולחשיפת הסטודנטים שלנו לתרבויות ולתפישות אחרות, ותורמים בכך רבות לכישוריהם כמהנדסים בעולם הגלובלי של המאה ה-21, לבינאום המכללה ולשיפור המוניטין שלה" מציין פרופ' מהרשק.


  פרופ' אריה מהרשק (יושב בשורה הראשונה) בכנס היזמות  שהתקיים באוניברסיטת וונג'ואו

  אוניברסיטת וונג'ואו הוקמה בשנת 1984 וכיום לומדים בה כ- 25,000 סטודנטים ומועסקים בה כ- 2,000 אנשי סגל. באוניברסיטה 20 מחלקות העוסקות במגוון תחומים, החל במדעי הרוח והחברה, עבור ללימודי הנדסה כגון – הנדסת מכונות, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, מדעי המחשב והנדסה אזרחית ועד מתמטיקה ופיזיקה. האוניברסיטה מקדמת שיתופי פעולה בינלאומיים וחילופי מרצים וסטודנטים ומקיימת קשרים פעילים עם למעלה מ- 70 אוניברסיטאות ומכוני מחקר מכ- 20 מדינות כגון: ארה"ב, קנדה, בריטניה, אוסטרליה, הולנד, גרמניה, יפן וקוריאה.

  קרא עוד
 • עשרות מחקרים הוצגו בכנס המחקר הבינתחומי ה-14

  רגע לפני פתיחת שנת הלימודים האקדמית תשע"ט, השתתפו חברי הסגל האקדמי של המכללה, בראשות הנשיא פרופ' אריה מהרשק, בכנס המחקר הבינתחומי ה-14 שהתקיים במלון פסטורל בכפר בלום.

  מטרתו העיקרית של הכנס היא לאפשר לאנשי סגל המכללה להתעדכן על החידושים של עמיתיהם במחלקות השונות ובתחומי מחקר שונים, ולבחון דרכים לשיתופי פעולה ביניהם. בשני ימי הכנס התקיימו 12 מושבים, שחולקו על פי נושאים, ובהם הוצגו כ-60 מחקרים חדשים. כמו כן, התקיימו הרצאות אורח מרתקות של פרופ' צבי פירן מהאוניברסיטה העברית בירושלים בנושא "גלי כבידה – החלון החדש ליקום", ד"ר אילנה וייסמן מאוניברסיטת חיפה בנושא "האם המומחיות המתמטית יכולה לשמש כאינדיקטור למחוננות מתמטית? – בחינת ERP של פעילות המוח" והרצאתו של ד"ר יוסי חלמיש מחברת "Braiways" בנושא "גמישות המח".


  פרופ' אריה מהרשק, נשיא המכללה, פותח את כנס המחקר הבינתחומי ה-14 שהתקיים בכפר בלום

  "לאורך השנים נתן הכנס תנופה למחקרים בין-תחומיים של אנשי הסגל במחלקות השונות, הביא לשיתופי פעולה עם מפעלי תעשייה ומכוני מחקר בארץ ובעולם וקידם רישום פטנטים על שיטות ומכשירים שפותחו על ידי חוקרי המכללה", אמרה ד"ר פיאנה יעקובזון מהמחלקה למתמטיקה במכללה, ויו"ר הכנס השנה. " בחלק מהמחקרים שהוצגו בכנס שותפים גם סטודנטים וזוהי תעודת כבוד למכללה. אני מודה לכל מי שטרח ודאג להצלחתו של כנס חשוב זה ולכל המשתתפים שהגיעו – כולכם מקדמים את המחקר ואת המכללה" .


  פרופ' דפנה גואטה, מהמחלקה לפיזיקה ולהנדסה אופטית, מספרת בכנס על המחקר הבינלאומי בנושא חלקיקי הנייטירנו ביקום, שבו לקחה חלק. המחקר נחשב לפורץ דרך וממצאיו פורסמו בגיליון של כתב העת המדעי Nature  

  פרופ' צבי פירן, מהקתדרה ע"ש שוורצמן במכון רקח לפיזיקה באוניברסיטה העברית בירושלים, שיבח את הכנס, את תכניו ואת הרעיון שעומד בבסיסו: "הופתעתי לראות את רוחב הנושאים שמוצגים בתכנית כנס המחקר, זה היה מאוד מרשים. חשוב שיש בגליל נקודה חזקה של פוקוס טכנולוגי, אשר מנגישה את תחום ההנדסה על מגוון רבדיו לאוכלוסיית האזור. אני רואה את בראודה כנדבך חשוב מאוד במערכת ההשכלה הגבוהה הישראלית בכלל ובאזור הגליל בפרט", ציין פרופ' פירן.   


  קרא עוד
 • ד"ר אורנה מילר צפויה להתמנות לדקנית הסטודנטים במכללה

  ד"ר אורנה מילר, חברת סגל  המחלקה להנדסת תוכנה, מונתה לתפקיד  ממלאת מקום דקנית הסטודנטים והיא צפויה להתמנות באופן רשמי לתפקיד לאחר  שמינויה יאושר בוועד המנהל של  המכללה. ד"ר מילר, שמעבירה קורסים גם במסגרת המחלקה להוראה וללימודים כלליים,  החליפה את ד"ר תמר גדריך  שמילאה את התפקיד בשנים האחרונות.  לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ט מברכת ד"ר מילר את ציבור הסטודנטים ומזמינה אותם להכיר את יחידת הדקנט ואת שירותיה.

   

   


  קרא עוד
 • גולת הכותרת ב"יום המרצה": יצירתיות וחדשנות בחינוך ההנדסי

  כמידי שנה ערב פתיחת שנת הלימודים ארגן המרכז לקידום ההוראה והלמידה במכללה את "יום המרצה", שמטרתו לכנס את אנשי הסגל האקדמי במכללה ליום עיון שמתמנקד בקידום שיטות ההוראה ובשכלולן. השנה התקיים יום העיון בסימן "יצירתיות וחדשנות בחינוך ההנדסי", כחלק מהמגמה לעודד חשיבה יצירתית, יזמית ופורצת גבולות באקדמיה. המשתתפים האזינו להרצאות מליאה מרתקות והשתתפו בפאנל מרצים בנושאים: חדשנות, מוטיבציה ויצירתיות בקורסים מעשיים, וכן בסדנאות בנושאיםהקשורים לחינוך הנדסי, הוראה בסיוע טכנולוגיה,  למידה מבוססת-בעיות, הופעה נכונה מול מצלמה, למידה בקבוצות ועוד.


  הופכים את המרצים לטובים יותר: אנשי המרכז  לקידום ההוראה והלמידה במכללה  

  קרא עוד
 • השביתה הסתיימה, חוזרים לעבודה: שנת הלימודים צפויה להיפתח ללא תקלות

   לאחר למעלה משנה וחצי של משא ומתן, חתמה המכללה על הסכם קיבוצי עם הסגל האקדמי הזוטר, בסיוע הממונה על השכר באוצר והוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, שתוקפו כעשור. ההסכם שנחתם מול הסגל האקדמי הזוטר מצטרף להסכם קיבוצי חדש לסגל האקדמי הבכיר, שנחתם לפני כחודשיים, ומבטיח כי שנת הלימודים האקדמית תשע"ט תיפתח כסדרה ותתקיים ללא שיבושים.

  מנכ"ל המכללה, אחיאב גולן, מציין כי המכללה הנה בין הבודדות בארץ בה מתקיים הסכם קיבוצי הן עם הסגל האקדמי מן המניין והן עם סגל המורים מן החוץ, מה שמבטיח את פתיחת שנת הלימודים הקרבה ללא תקלות או איומי השבתה נוספים.

   

  "עברנו ימים לא קלים של שביתה ארוכה, כאשר הנפגעים העיקריים הם ציבור הסטודנטים. לצערי, כל מאמצינו הוכוונו למענם, מתוך מחויבות למזער ככל הניתן את נזקי ההשבתה. הסכמי העבודה החדשים מבטיחים לימודים אקדמיים תקינים במכללה לאורך שנים ואני מבקש להודות לכל הגורמים שסייעו ודחפו לחתימתם בהקדם", אומר גולן.

   

   מצד אחד: אחיאב גולן, מנכ"ל המכללה, ואורית לב, סמנכ"לית הכספים, חותמים על ההסכם הקיבוצי

   
  ומצד שני: ד"ר סיון קלס, יו"ר ועד סגל המרצים,חותם על ההסכם שמבטיח ששנת הלימודים תיפתח כסדרה

  קרא עוד
 • ראיונות עם נשיא המכללה ונשיא אוניברסיטת חיפה בגיליון ברדעת החדש - כנסו וקיראו

  כמידי שנה, לקראת ראש השנה, מתפרסם גיליון ברדעת, ובו כתבות על כל מה שקרה במכללה בחצי השנה האחרונה. גם גיליון זה, כקודמיו, עשיר במידע ותמצאו בו , בין היתר, כתבות על מחקרים חדשים ופורצי דרך; על הישגים של סטודנטים ושל אנשי סגל אקדמי; על כנסים וטקסים חגיגיים; על תכניות לימוד ומיזמים; על שיתופי פעולה עם התעשייה ועם מוסדות בינלאומיים ועוד ועוד.

  כמו כן, הגיליון כולל ראיונות מיוחדים עם נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק, ועם נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין, שכולל התייחסויות מצדם למיזוג המתרקם בין שני המוסדות האקדמיים ולנושאים נוספים שנמצאים על סדר היום.  

  עוד בברדעת: ראיון עם המשנה לנשיא, פרופ' שרית סיון, שנכנסה לתפקידה באחת התקופות המאתגרות ביותר בתולדות המכללה, וראיון עם ד"ר תמר גדריך, דקנית הסטודנטים, לרגל פרישתה מהתפקיד לאחר שלוש שנות כהונה. וזאת רק רשימה חלקית של הנושאים שתמצאו בגיליון.

  לקריאת המהדורה המקוונת - לחצו על תמונת השער - קריאה מהנה ושנה טובה:


  קרא עוד
 • נחתם הסכם עבודה קיבוצי עם הסגל האקדמי במכללה

  בשעה טובה ומוצלחת נחתם הסכם עבודה קיבוצי חדש עם ארגון הסגל האקדמי במשרה במכללה. ההסכם מגדיר את יחסי העבודה ומשפר את תנאי השכר של המרצים. הממונה על השכר באוצר והוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה אישרו את ההסכם, שעליו נשאו ונתנו באוירה טובה אחיאב גולן, מנכ"ל המכללה; פרופ' שרית סיוון, המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים; גב' אורית לב, סמנכ"ל הכספים ומי שייצגו במו"מ את חברי הסגל האקדמי : ד"ר סיון קלס (יו"ר), פרופ' לביא קרפ, ד"ר פאדל טריף, ד"ר לילך יסעור-כרוח וד"ר אירה רווה.


  מברכים על המוגמר: מנכ"ל המכללה, אחיאב גולן, לוחץ את ידו של ד"ר סיון קלס, ראש ועד המרצים במכללה (במשרה), לאחר שחתמו על הסכם העבודה החדש

  קרא עוד
 • מחזור 22: עוד 443 מהנדסים חדשים בדרך לתעשייה

  בראשית יולי (3.7.2018) קיבלו  443 בוגרי המחזור ה-22 של המכללה  את תעודות התואר בוגר בהנדסה (B.Sc) בטקס חגיגי ומרגש, במעמד ראש עיריית כרמיאל, עדי אלדר; סגניתו ,שולה כהן; נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק והמנכ"ל, אחיאב גולן, וכמובן אנשי הסגל האקדמי וראשי מחלקות הלימוד.  בטקס הוענקו תעודות גם ל 30 בוגרי תואר בהוראת המתמטיקה והמדעים ול-12 בוגרי לימודי חו"ל.


  נאום נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק, בטקס הענקת התארים, יולי 2018

  בדברים שנשא, ציין  נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק, כי בישראל קיים מחסור של למעלה מ-12000 מהנדסים, ובמכללה האקדמית להנדסה בראודה מסמיכים כ-500 מהנדסים מידי שנה. "מאז הקמתה הצמיחה המכללה קרוב ל-8000 מהנדסים", אמר פרופ' מהרשק. "מדובר על השפעה של ממש ברמה הלאומית על ההשכלה, הכלכלה, התרבות והחברה בארץ, ובגליל בפרט. הבוגרים מגיעים לעמדות מפתח בתעשייה וחלקם ממשיכים באקדמיה, בארץ ובחו"ל, לתארים מתקדמים והיום הם דוקטורים ופרופסורים. אנו במכללה מעצבים דמות בוגר היודע לזהות בעיות, לטפל בהן בגישה רב תחומית ולהציע פתרון הנדסי מחוץ לקופסא. עליכם, בוגרים יקרים, יהיה לעשות שימוש ביכולות אותן רכשתם בתקופת הלימודים ולהמשיך וללמוד לכל אורך הקריירה המקצועית שלכם. אני מאחל לכולכם בהצלחה".


  נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק, מברך את המהנדסים החדשים, בוגרי המחזור ה-22 של המכללה

  גם ראש עיריית כרמיאל, עדי אלדר, ברך את הבוגרים במלים חמות: "אתם גאווה למדינת ישראל. הוכשרתם לתעשייה שהיא הדופק האמתי של המדינה ועליכם היא נשענת ותישען גם בעתיד, לכן יש לכם אחריות רבה. אין גאה ממני לסייר במפעלים, לא רק באזור כרמיאל, ולפגוש את בוגרי המכללה. אני מאחל לכם הצלחה בכל מה שתעשו ושתזכרו תמיד שאתם בשליחות חשובה". 

  בשם הבוגרים בירכה כרמל אבני, בוגרת התכנית להנדסת תוכנה ומסלול מצוינות: "מהחוויה שלי כסטודנטית במכללה, גיליתי מערך עזרה ותמיכה נרחב למען הסטודנטים. התמיכה הזו העצימה בי יכולות שלא הכרתי ואני בטוחה שיש עוד רבים כמוני. ברצוני להודות בשמי ובשם כלל הבוגרים לכל מי שעזר לנו להגיע למעמד הזה. תודה רבה על חוויית לימוד משמעותית ומקצועית, על מתן העזרה מעבר לשעות הלימוד וההרגשה שכל אחד חשוב וכי אנחנו לא עוד מספר. תודה רבה לכולם ובהצלחה לכולנו בהמשך הדרך".

  צפו בקטע מנאומה של הבוגרת המצטיינת כרמל אבני, שדיברה בטקס בשם הבוגרים  את רשימות הבוגרים מובילה המחלקה להנדסת תוכנה עם 125 בוגרים ובוגרות, 98 מהם בהנדסת תוכנה והשאר- בהנדסת מערכות מידע; אחריהם – הנדסת מכונות עם 108 בוגרים ובוגרות; בהנדסת חשמל 82 בוגרים ובוגרות; בהנדסת תעשייה וניהול 75 בוגרים ובוגרות; בהנדסת ביוטכנולוגיה 47 בוגרים ובוגרות; 4 בוגרים בהנדסה אופטית ושניים במתמטיקה שימושית. מבין כלל הבוגרים 58 סיימו בהצטיינות ו-8 בהצטיינות יתרה.

  עד כה הכשירה המכללה בעשרים ושניים המחזורים 7,580 בוגרים ובוגרות לתואר "בוגר במדעים" B.Scובשש השנים האחרונות הכשירה 261 בוגרים לתואר "מוסמך במדעים" M.Sc בשישה מחזורים.

  "

  קרא עוד
 • הנדסה מוכוונת קהילה: על הכנס הייחודי שהציג פתרונות הנדסיים לאנשים עם מוגבלויות

  בעתיד הלא רחוק יוקם  בקמפוס המכללה מרכז ידע הנדסי, ייחודי מסוגו בארץ, שיהיה רב-תחומי באופיו ויתמקד בתחום השיקומי ובמציאת פתרונות הנדסיים לבעלי צרכים מיוחדים. על היוזמה החשובה, שעשויה לשפר את חייהם של אלפי בעלי מוגבלויות מכל רחבי הארץ, הוכרז במהלך כנס "הנדסה מוכוונת קהילה", שהתקיים החודש (יוני) בקמפוס. המרכז ישלב את יכולות המחקר והפיתוח של הסגל האקדמי והסטודנטים, עם הידע שנצבר במוסדות טיפוליים וארגונים העוסקים בשיקום ובסיוע. את הכנס הנחתה ליהיא לפיד, אם לילדה בעלת צרכים מיוחדים, והשתתפו בו אנשי אקדמיה ומחקר, אנשי מערכת הבריאות ובתי חולים, ונציגים מבתי אבות, מרכזי תעסוקה, מרכזים לגיל הרך, בתי ספר ועוד.

  צפו בכתבת וידאו על כנס הנדסה מוכוונת קהילה:

  "אורחים המבקרים במכללה מביעים התפעלות רבה מהמעבדה להנדסה שיקומית והנעשה במסגרתה, ואנו נמשיך לפתחה לרמת מוקד ידע ארצי" אמר פרופ' אריה מהרשק, נשיא המכללה, בפתח הכנס.  בהמשך התקיימו שתי הרצאות מליאה מאת ד"ר ליאור חביב, שהפך למשותק בעקבות תאונה וכיום עובד כמהנדס שמתמקד בפיתוח טכנולוגיות מסייעות לאנשים עם מוגבלויות; הרצאה נוספת נתן הפיזיותרפיסט אסף פומפן ממרכז השיקום של בית החולים בנהרייה, בנושא שילוב כוחות בין האקדמיה, המטופלים והצוות המטפל. 

  צפו בליהיא לפיד, מנחת הכנס, מדברת על חשיבותו ועל התרשמותה מהמכללה:

  את הכנס הובילו ד"ר אורית בראון בנימין, שמרכזת במכללה את לימודי הביומכניקה במסגרת המחלקה להנדסת מכונות, ואורנית בר-זית, מובילת פרויקט "מהלב", שמתקיים מזה כמה שנים ותכליתו המצאת פתרונות הנדסיים לאנשים עם מוגבלויות. בכנס דנו בצורך ליצור תשתית רב-תחומית למציאת פתרונות לצרכים שעולים "מהשטח", עבור אנשים עם מוגבלויות ובעלי צרכים מיוחדים.

  בחלקו השני של הכנס התקיים פאנל בהשתתפות בוגרי המכללה, שביצעו במסגרת הקורס "ביוכמניקה שיקומית" פרויקטים מיוחדים עבור אנשים עם מוגבלויות. "זה תהליך שכולם מרוויחים ממנו – המטופלים שמקבלים מענה לבעיה ספציפית, המטפלים שמקבלים מוצר עזר לטיפול והסטודנטים במכללה שלומדים כיצד לגשת לאתגר הנדסי ולתת לו פתרון מההתחלה ועד הסוף, כאשר הלקוח הוא שותף מלא בכל התהליך. אנחנו שואפים להכשיר במכללה מהנדסים בעלי מודעות, אחריות חברתית ואמפטיה לשונה,  ובכנס הזה אנחנו יכולים להתרשם מהתוצאות המרשימות", אומרת ד"ר בראון בנימין, שמרכזת את התחום במכללה.

  לדברי אורנית בר-זית, אמנם קיימים היום  מוצרי מדף רבים התומכים בתפקוד היומיומי של אנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים, אבל אלה אינם נגישים לכלל האוכלוסייה הזקוקה להם משתי סיבות עיקריות: עלותם הגבוהה והעובדה  שהם אינם מותאמים אישית לצרכי הלקוח, ולא  פותרים לו את בעייתו הנקודתית: "הרצאות הכנס הציגו את צרכי הלקוח אל מול הקושי ביישום פתרונות מתאימים ולקראת סיומו קיימנו  מפגשים רב-תחומיים סביב שולחנות עגולים, במטרה למפות את הצרכים ולבנות שיתופי פעולה עתידיים.  אנו מאמינים כי תוצאות השיח יהיו חלק מהבסיס הנדרש להתנעת שיתופי פעולה בפרויקטים עתידיים ומיקוד הצרכים יסייע בפיתוח פתרונות בעלי אופי אוניברסלי".   קרא עוד
 • יו"ר התאחדות התעשיינים בישראל: המכללה נמצאת Far Away לפני כולם

  "הייחודיות של המכללה ביחס למוסדות אקדמיים אחרים שמכשירים מהנדסים, מתבטא בשיתוף הפעולה שיש לה עם התעשייה ובכך שבוגריה יודעים מה לעשות עם הידע המעשי שצברו. בעניין  זה המכללה נמצאת far away לפני כולם", את הדברים אמר יו"ר התאחדות התעשיינים בישראל, מר שרגא ברוש, בכנס תעשייה אקדמיה ה-8 שהתקיים במכללה. 

  צפו בקטע וידאו מנאומו:

   

  קרא עוד