חדשות

 • מתמטיקאים מהארץ והעולם השתתפו בכנס בנושא גיאומטריה יישומית

  איך מיישמים עקרונות גאומטריים מעולם המתמטיקה בעולם האמתי וכיצד ניתן להשתמש בהם לפתרון אתגרים במגוון תחומים? על מנת לתת תשובות לשאלה זו התכנסו במכללה מתמטיקאים ממוסדות אקדמיים בארץ ובעולם לכנס בנושא גיאומטריה יישומית.

  את הכנס יזמו ראש המחלקה למתמטיקה, פרופ' מרק ילין, וחברי סגל המחלקה – פרופ' לביא קרפ וד"ר אמיל סוקאן. לדברי פרופ' ילין: "כנס זה בנושא גיאומטריה ויישומיה הינו חלק ממספר כינוסים שיזמה המחלקה למתמטיקה במכללה, שמטרתם להנגיש את המתמטיקה התיאורטית ולהראות כיצד ניתן ליישמה במגוון תחומים בהם אנו עוסקים בחיי היום-יום. לכנס הגיעו חוקרים מארצות הברית, הודו, הונג-קונג ואירופה, כמו גם ממוסדות אקדמיים מובילים בארץ. כנסים מסוג זה מהווים כר פורה ליצירת שיתופי פעולה רב תחומיים ויצירה וחיזוק של קשרים קיימים עם חוקרים בארץ ובעולם ואנו מתכננים מפגשים בנושאים מתמטיים נוספים גם בעתיד".


  מדברים במספרים:  המתמטיקאים שהגיעו לכנס במכללה 

  פרופ' אריג'יט סמל (Areejit Samal) מהמכון למדעי המתמטיקה בעיר צ'נאיי בהודו, שהשתתף בכנס ציין כי הוא משתף פעולה עם ד"ר אמיל סוקאן מהמחלקה למתמטיקה כארבע שנים בתכנית משותפת לגיאומטריה שימושית והגיע לכנס על מנת לפגוש מומחים בתחום ולשמוע גישות נוספות. "במסגרת עבודתנו המשותפת, הציע ד"ר סוקאן מספר דרכים מעניינות לפתרון אתגרים בתחום הרשתות הביולוגיות אותו אני חוקר, באמצעות כלים מתמטיים טהורים שתורגמו למתמטיקה שימושית. עשינו שימוש בכלים אלו במגוון מחקרים ברשתות ביולוגיות, במדעי החברה ובטכנולוגיה. חשיבותו של הכנס הזה בכך שהוא מאפשר לנו החוקרים לפגוש קולגות מתחומים שונים שמעניקים נקודות מבט מגוונות על תחומי המחקר הפרטיים של כל אחד מאתנו המאפשרות לפתח כיווני מחשבה ופתרונות יצירתיים לאתגרים יישומיים אמתיים" ציין פרופ' סמל.

  ד"ר אמיל סוקאן, מהמחלקה למתמטיקה ושותפו של פרופ' סמל למחקר הוסיף כי הכנס נועד לחשוף כמה שיותר גוונים של הגיאומטריה התיאורטית וכיצד ניתן להמירם לאפליקציות שימושיות במגוון דיסציפלינות. "הרעיון של הכנס הוא לקבץ יחד מומחים שיציגו גוונים שונים של הגיאומטריה, מהתיאורטית ביותר ועד המעשית ביותר, ומהם השימושים שניתן להפיק מהגיאומטריה, החל מקוסמולוגיה ועד רשתות תקשורת ורשתות סוציאליות. אני ושותפי מהודו חוקרים יחד כבר מספר שנים את הגיאומטריה של רשתות אמתיות וטבעיות, סוציאליות וביולוגיות. פרסמנו כבר 7 מאמרים בנושאים שונים וכיום אנחנו משתפים פעולה במחקר שמיני במספר", אמר ד"ר סוקאן.

  קרא עוד
 • ביחידה לנוער שוחר מדע מפתחים מערכת חדשנית שתסייע להתיישב במאדים

  תכנית נוער חדשנית לפיתוח מערכת "מכמ-אש" (מערכת כוכב מאדים לאחיזת שטח) יצאה השבוע לדרך,  במסגרת תכנית לקידום פרוייקטי חקר של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, שמתקיימת  ביחידה לנוער שוחר מדע של המכללה. מדובר בפרויקט חדשני, פורץ דרך ועתיר תקציב.

  לתכנית נבחרו כ-50 בני נוער איכותיים בכיתות י'-יא' מהגליל, שעברו תהליכי מיון קפדניים. התלמידים ממגוון בתי ספר, ביניהם: בית ספר אלבשאאר למדעים בסחנין, תיכונים בכרמיאל (אורט פסגות ואורט כרמים) ובעכו (אורט דרסקי ואמית קנדי), הרב-תחומי נהריה מדעים ואומנויות ובית הספר העל-יסודי משגב.


  מהגליל למאדים: הנבחרת שמפתחת את המערכת שתסייע להתיישבות אנושית במאדים

  במהלך התכנית ייחשפו התלמידים לתחומי ידע מעולם החלל בכלל ותקשורת בפרט, יפגשו עם מומחים מהארץ והעולם בתחומי החלל, ייחשפו למחקרים העדכניים בתחום זה, יבקרו במכוני מחקר, מוסדות אקדמיים ובתעשייה. גולת הכותרת היא בכך שהתלמידים יפתחו ויבנו בעצמם את מערכת "מכמ אש" שתבצע משימה אמיתית כחלק ממחקר וההערכות של האנושות להתיישבות במאדים. המערכת תוצב בגובה רב מעל ההתיישבות ותספק מידע עדכני בזמן אמת על התנאים הנמצאים מחוץ למבנה שיוקם במאדים כולל צילום היפר-ספקטראלי על מנת לאסוף מידע על המצאות מים, בעלי חיים וצמחים, ואיסוף מדדי סביבה באמצעות חיישנים ומערכות תקשורת. את הפיתוח והמחקר לתכנית יבצעו התלמידים בשיתוף פעולה עם פרויקט D-MARS הפועל במכתש רמון, שם הוקם מתקן המדמה שהות של בני האדם על מאדים. בנוסף, תלמידי התכנית ייקחו חלק פעיל בתכנית הדגל לפיתוח לווין הנוער הראשון בגליל "גליל-1" שפיתוחו נמצא בשלבים מתקדמים.

  ד"ר גיא צברי, מנהל התכנית במכללה: "מדובר בפריצת דרך של ממש, בני נוער המתגוררים בגליל ייקחו חלק במיזם יוקרתי, שלו תרומה לפיתוח המדע בגליל בפרט ובמדינה בכלל".

  איתי מלק, מנהל המרכז לנוער שוחר מדע: "חוסנה הכלכלי-חברתי של המדינה חייב להישען על ידע מדעי וטכנולוגי. הידע הזה טמון במשאב האנושי המצוי בשפע גם בגליל. אנו פועלים ככל יכולתנו לפתוח את השערים לעולם המדע והטכנולוגיה בפני בני הנוער בגליל ולאפשר להם לפרוץ דרך אל העתיד".

  קרא עוד
 • תנופה בינלאומית: משלחות מסין, פולין ודנמרק הגיעו למכללה

  משלחות משלוש מדינות הגיעו השבוע לקמפוס, במטרה להדק את שיתופי הפעולה האקדמיים עם המכללה, ולבחון את האפשרות להחלפת סטודנטים ואנשי סגל.  המשלחות, כל אחת בתורה, נפגשו עם ראשי המכללה ומחלקות הלימוד, שמעו על פעילותה בגזרות השונות, התרשמו ממתקניה, קיבלו סקירה מקיפה על שיטות ועל תכניות הלימוד, וכמובן על  הקשרים שיש למכללה עם התעשייה - נושא שבו האורחים מחו"ל גילו עניין רב.

  הנה דברים שאמרו פרופ' עיסאם סבאח, ראש המחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה, ונציג אוניברסיטת וורוצלב בפולין, מיד לאחר המפגש המוצלח שהתקיים ביניהם. 

  צפו בוידאו:

  קרא עוד
 • עשרות מחקרים הוצגו בכנס המחקר הבינתחומי ה-14 - צפו בסרטון

  רגע לפני פתיחת שנת הלימודים האקדמית תשע"ט, השתתפו חברי הסגל האקדמי של המכללה, בראשות הנשיא פרופ' אריה מהרשק, בכנס המחקר הבינתחומי ה-14 שהתקיים במלון פסטורל בכפר בלום.

  מטרתו העיקרית של הכנס היא לאפשר לאנשי סגל המכללה להתעדכן על החידושים של עמיתיהם במחלקות השונות ובתחומי מחקר שונים, ולבחון דרכים לשיתופי פעולה ביניהם. בשני ימי הכנס התקיימו 12 מושבים, שחולקו על פי נושאים, ובהם הוצגו כ-60 מחקרים חדשים. כמו כן, התקיימו הרצאות אורח מרתקות של פרופ' צבי פירן מהאוניברסיטה העברית בירושלים בנושא "גלי כבידה – החלון החדש ליקום", ד"ר אילנה וייסמן מאוניברסיטת חיפה בנושא "האם המומחיות המתמטית יכולה לשמש כאינדיקטור למחוננות מתמטית? – בחינת ERP של פעילות המוח" והרצאתו של ד"ר יוסי חלמיש מחברת "Braiways" בנושא "גמישות המח".

  לצפייה בסרטון על הכנס:  


  פרופ' אריה מהרשק, נשיא המכללה, פותח את כנס המחקר הבינתחומי ה-14 שהתקיים בכפר בלום

  "לאורך השנים נתן הכנס תנופה למחקרים בין-תחומיים של אנשי הסגל במחלקות השונות, הביא לשיתופי פעולה עם מפעלי תעשייה ומכוני מחקר בארץ ובעולם וקידם רישום פטנטים על שיטות ומכשירים שפותחו על ידי חוקרי המכללה", אמרה ד"ר פיאנה יעקובזון מהמחלקה למתמטיקה במכללה, ויו"ר הכנס השנה. " בחלק מהמחקרים שהוצגו בכנס שותפים גם סטודנטים וזוהי תעודת כבוד למכללה. אני מודה לכל מי שטרח ודאג להצלחתו של כנס חשוב זה ולכל המשתתפים שהגיעו – כולכם מקדמים את המחקר ואת המכללה" .


  פרופ' דפנה גואטה, מהמחלקה לפיזיקה ולהנדסה אופטית, מספרת בכנס על המחקר הבינלאומי בנושא חלקיקי הנייטירנו ביקום, שבו לקחה חלק. המחקר נחשב לפורץ דרך וממצאיו פורסמו בגיליון של כתב העת המדעי Nature  

  פרופ' צבי פירן, מהקתדרה ע"ש שוורצמן במכון רקח לפיזיקה באוניברסיטה העברית בירושלים, שיבח את הכנס, את תכניו ואת הרעיון שעומד בבסיסו: "הופתעתי לראות את רוחב הנושאים שמוצגים בתכנית כנס המחקר, זה היה מאוד מרשים. חשוב שיש בגליל נקודה חזקה של פוקוס טכנולוגי, אשר מנגישה את תחום ההנדסה על מגוון רבדיו לאוכלוסיית האזור. אני רואה את בראודה כנדבך חשוב מאוד במערכת ההשכלה הגבוהה הישראלית בכלל ובאזור הגליל בפרט", ציין פרופ' פירן.   


  קרא עוד
 • נשיא המכללה חזר מביקור בסין: קודמו שיתופי הפעולה עם אוניברסיטת וונג'ואו


  נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק, שב בסוף השבוע שעבר מביקור באוניברסיטת וונג'ואו (Wenzhou) בסין, לשם הוזמן על מנת להרצות בכנס בנושא יזמות וחינוך הנדסי. בהרצאת המליאה, שיתף פרופ' מהרשק, את הניסיון הרב שנצבר במכללה ומומחיותו ביזמות בתעשייה בשילוב אקדמיה, וענה על שאלות הקהל, שכלל מאות משתתפים מכל רחבי אסיה.
  עם שובו ארצה זכה פרופ' מהרשק למכתב תודה מסגן הדיקן במכללה ליזמות של אוניברסיטת וונג'ואו, שי יונג-צ'ואן, שכתב: פרופ' מהרשק היקר, אני מודה לך על הביקור באוניברסיטת וונג'ואו ועל ההרצאה הנפלאה שנשאת בכנס שלנו. מצפה להמשך שיתוף הפעולה".


  פרופ' אריה מהרשק מרצה בכנס שהתקיים באוניברסיטת וונג'ואו בסין

  פרופ' מהרשק מספר כי אוניברסיטת וונג'ואו נמצאת בעיר קטנה על פי סטנדרטים סיניים של כ- 4 מיליון נפש, אך ידועה כעיר אינטלקטואלית המגלמת את רוח היזמות. לאוניברסיטה מגוון בתי"ס, ביניהם - בי"ס להנדסה המציע תכנית משולבת בהנדסת מכונות ואלקטרוניקה, הנדסת תכנה, הנדסה אזרחית ועוד. "לאוניברסיטת וונג'ואו תכניות מצוינות לפיתוח עתידי ואני מעריך כי נוכל לחזק את הקשרים עמה ולשתף פעולה בחילופי סטודנטים ובמחקר משותף כבר בעתיד הקרוב. במהלך הביקור נפגשתי עם דיקן הפקולטה להנדסה ועם ראש המשרד לקשרים בינלאומיים של האוניברסיטה, ויצרתי קשר בינם לבין ראש המשרד לקשרים בינלאומיים של בראודה; וצעדים לשיתוף הפעולה בין המוסדות כבר בעיצומם" אומר פרופ' מהרשק.

  לדברי פרופ' מהרשק, על אף שבראודה ממוקמת בפריפריה הצפונית, יצרה המכללה רשת קשרים עם מוסדות אקדמיים רבים בחו"ל, שרבים מהם מדורגים גבוה במערכות הדירוג הבינלאומיות למוסדות להשכלה גבוהה. קשרים אלו מעלים את קרנה של המכללה ברמה המקומית והבינלאומית. "ככל שנהיה יותר מוכרים בחו"ל כך יבחרו יותר סטודנטים מרחבי העולם להגיע ללמוד בבראודה. סטודנטים אלו תורמים לאווירה המיוחדת בקמפוס, לפיתוח תכניות לימוד בינלאומיות חדשות ולחשיפת הסטודנטים שלנו לתרבויות ולתפישות אחרות, ותורמים בכך רבות לכישוריהם כמהנדסים בעולם הגלובלי של המאה ה-21, לבינאום המכללה ולשיפור המוניטין שלה" מציין פרופ' מהרשק.


  פרופ' אריה מהרשק (יושב בשורה הראשונה) בכנס היזמות  שהתקיים באוניברסיטת וונג'ואו

  אוניברסיטת וונג'ואו הוקמה בשנת 1984 וכיום לומדים בה כ- 25,000 סטודנטים ומועסקים בה כ- 2,000 אנשי סגל. באוניברסיטה 20 מחלקות העוסקות במגוון תחומים, החל במדעי הרוח והחברה, עבור ללימודי הנדסה כגון – הנדסת מכונות, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, מדעי המחשב והנדסה אזרחית ועד מתמטיקה ופיזיקה. האוניברסיטה מקדמת שיתופי פעולה בינלאומיים וחילופי מרצים וסטודנטים ומקיימת קשרים פעילים עם למעלה מ- 70 אוניברסיטאות ומכוני מחקר מכ- 20 מדינות כגון: ארה"ב, קנדה, בריטניה, אוסטרליה, הולנד, גרמניה, יפן וקוריאה.

  קרא עוד
 • ד"ר אורנה מילר צפויה להתמנות לדקנית הסטודנטים במכללה

  ד"ר אורנה מילר, חברת סגל  המחלקה להנדסת תוכנה, מונתה לתפקיד  ממלאת מקום דקנית הסטודנטים והיא צפויה להתמנות באופן רשמי לתפקיד לאחר  שמינויה יאושר בוועד המנהל של  המכללה. ד"ר מילר, שמעבירה קורסים גם במסגרת המחלקה להוראה וללימודים כלליים,  החליפה את ד"ר תמר גדריך  שמילאה את התפקיד בשנים האחרונות.  לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ט מברכת ד"ר מילר את ציבור הסטודנטים ומזמינה אותם להכיר את יחידת הדקנט ואת שירותיה.

   

   


  קרא עוד
 • גולת הכותרת ב"יום המרצה": יצירתיות וחדשנות בחינוך ההנדסי

  כמידי שנה ערב פתיחת שנת הלימודים ארגן המרכז לקידום ההוראה והלמידה במכללה את "יום המרצה", שמטרתו לכנס את אנשי הסגל האקדמי במכללה ליום עיון שמתמנקד בקידום שיטות ההוראה ובשכלולן. השנה התקיים יום העיון בסימן "יצירתיות וחדשנות בחינוך ההנדסי", כחלק מהמגמה לעודד חשיבה יצירתית, יזמית ופורצת גבולות באקדמיה. המשתתפים האזינו להרצאות מליאה מרתקות והשתתפו בפאנל מרצים בנושאים: חדשנות, מוטיבציה ויצירתיות בקורסים מעשיים, וכן בסדנאות בנושאיםהקשורים לחינוך הנדסי, הוראה בסיוע טכנולוגיה,  למידה מבוססת-בעיות, הופעה נכונה מול מצלמה, למידה בקבוצות ועוד.


  הופכים את המרצים לטובים יותר: אנשי המרכז  לקידום ההוראה והלמידה במכללה  

  קרא עוד
 • השביתה הסתיימה, חוזרים לעבודה: שנת הלימודים צפויה להיפתח ללא תקלות

   לאחר למעלה משנה וחצי של משא ומתן, חתמה המכללה על הסכם קיבוצי עם הסגל האקדמי הזוטר, בסיוע הממונה על השכר באוצר והוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, שתוקפו כעשור. ההסכם שנחתם מול הסגל האקדמי הזוטר מצטרף להסכם קיבוצי חדש לסגל האקדמי הבכיר, שנחתם לפני כחודשיים, ומבטיח כי שנת הלימודים האקדמית תשע"ט תיפתח כסדרה ותתקיים ללא שיבושים.

  מנכ"ל המכללה, אחיאב גולן, מציין כי המכללה הנה בין הבודדות בארץ בה מתקיים הסכם קיבוצי הן עם הסגל האקדמי מן המניין והן עם סגל המורים מן החוץ, מה שמבטיח את פתיחת שנת הלימודים הקרבה ללא תקלות או איומי השבתה נוספים.

   

  "עברנו ימים לא קלים של שביתה ארוכה, כאשר הנפגעים העיקריים הם ציבור הסטודנטים. לצערי, כל מאמצינו הוכוונו למענם, מתוך מחויבות למזער ככל הניתן את נזקי ההשבתה. הסכמי העבודה החדשים מבטיחים לימודים אקדמיים תקינים במכללה לאורך שנים ואני מבקש להודות לכל הגורמים שסייעו ודחפו לחתימתם בהקדם", אומר גולן.

   

   מצד אחד: אחיאב גולן, מנכ"ל המכללה, ואורית לב, סמנכ"לית הכספים, חותמים על ההסכם הקיבוצי

   
  ומצד שני: ד"ר סיון קלס, יו"ר ועד סגל המרצים,חותם על ההסכם שמבטיח ששנת הלימודים תיפתח כסדרה

  קרא עוד
 • ראיונות עם נשיא המכללה ונשיא אוניברסיטת חיפה בגיליון ברדעת החדש - כנסו וקיראו

  כמידי שנה, לקראת ראש השנה, מתפרסם גיליון ברדעת, ובו כתבות על כל מה שקרה במכללה בחצי השנה האחרונה. גם גיליון זה, כקודמיו, עשיר במידע ותמצאו בו , בין היתר, כתבות על מחקרים חדשים ופורצי דרך; על הישגים של סטודנטים ושל אנשי סגל אקדמי; על כנסים וטקסים חגיגיים; על תכניות לימוד ומיזמים; על שיתופי פעולה עם התעשייה ועם מוסדות בינלאומיים ועוד ועוד.

  כמו כן, הגיליון כולל ראיונות מיוחדים עם נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק, ועם נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין, שכולל התייחסויות מצדם למיזוג המתרקם בין שני המוסדות האקדמיים ולנושאים נוספים שנמצאים על סדר היום.  

  עוד בברדעת: ראיון עם המשנה לנשיא, פרופ' שרית סיון, שנכנסה לתפקידה באחת התקופות המאתגרות ביותר בתולדות המכללה, וראיון עם ד"ר תמר גדריך, דקנית הסטודנטים, לרגל פרישתה מהתפקיד לאחר שלוש שנות כהונה. וזאת רק רשימה חלקית של הנושאים שתמצאו בגיליון.

  לקריאת המהדורה המקוונת - לחצו על תמונת השער - קריאה מהנה ושנה טובה:


  קרא עוד
 • נחתם הסכם עבודה קיבוצי עם הסגל האקדמי במכללה

  בשעה טובה ומוצלחת נחתם הסכם עבודה קיבוצי חדש עם ארגון הסגל האקדמי במשרה במכללה. ההסכם מגדיר את יחסי העבודה ומשפר את תנאי השכר של המרצים. הממונה על השכר באוצר והוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה אישרו את ההסכם, שעליו נשאו ונתנו באוירה טובה אחיאב גולן, מנכ"ל המכללה; פרופ' שרית סיוון, המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים; גב' אורית לב, סמנכ"ל הכספים ומי שייצגו במו"מ את חברי הסגל האקדמי : ד"ר סיון קלס (יו"ר), פרופ' לביא קרפ, ד"ר פאדל טריף, ד"ר לילך יסעור-כרוח וד"ר אירה רווה.


  מברכים על המוגמר: מנכ"ל המכללה, אחיאב גולן, לוחץ את ידו של ד"ר סיון קלס, ראש ועד המרצים במכללה (במשרה), לאחר שחתמו על הסכם העבודה החדש

  קרא עוד