חדשות

 • יצא לאור: גיליון "ברדעת" עם כל המידע על הישגי מכללה בחצי השנה האחרונה

  יצא לאור: גיליון "ברדעת" עם כל המידע על הישגי מכללה בחצי השנה האחרונה

  כמידי שנה, לקראת ראש השנה שקרב ובא, יוצא לאור גיליון "ברדעת", שמביא את "סיפורה של המכללה" בחצי השנה האחרונה. הגיליון הנוכחי כולל עשרות כתבות במגוון נושאים: ראיון מיוחד עם נשיא המכללה; הישגים ומחקרים חדשים ופורצי דרך של אנשי הסגל האקדמי; שיתופי פעולה עם התעשייה; הידוק קשרים אקדמיים במישור הבינלאומי ועוד ועוד.
   
  בגרסתו המקוונת של הגיליון ניתן לדפדף בנוחיות ואף לצפות בסרטוני הוידאו שנעשו על חלק מהנושאים שמובאים בו.
   
  לקריאת הגיליון לחצו על הקישור הבא. קריאה מהנה:
   
   
   
   
   
   

   

  קרא עוד
 • הישג לד"ר אורי בן חנן: זכייה בפרויקט משותף עם חברת פראונהופר הגרמנית

  לאחרונה התבשר ד"ר אורי בן חנן, ראש מרכז המו"פ לרובוטיקה ואיש סגל המח' להנדסת מכונות,  כי  אושרה הצעה למחקר שהוגשה ליורקה (תכנית מהאיחוד האירופי).  את הצעת המחקר הגישה המכללה באמצעות חברת המסחור שלה, אופק אשכולות, בניהולו של ד"ר משה שביט.  ההצעה שאושרה הוגשה ביחד עם  חברת A-FORM  מגרמניה; מרכז המחקר Fraunhofer-IWU, מקמניץ, גרמניה; חברת הנרי עזריה פ.א.ל בע"מ מפתח תקווה. 


  ד"ר אורי בן חנן, מנהל מרכז המו"פ לרובוטיקה  במכללה

  "המחקר הוגש לקבל מימון הן בגרמניה והן בארץ", מספר ד"ר בן חנן. "בארץ הוגש הפרויקט לרשות לחדשנות. לאחר בדיקתה של הרשות לחדשנות אושר הצד הישראלי בהיקף 500,000 ₪,  שיתחלקו בין החברה הישראלית לבין המכללה. הפרויקט מתוכנן להימשך שנתיים, שבמהלכן נרצה לרשום פטנטים ולייצר את המערכת".

  מהי מטרת המחקר ?

  "המטרה שלנו היא  היא לפתח מערכת אחיזה מדויקת של מוצרים זעירים, בעלי עובי דופן של כמה מיקרו-מטרים. למתקן תהיה בקרת כוח אחיזה ומערכת עיבוד תמונה שתזהה עיוותים במוצר, הזיהוי יאפשר לבקר את כוח האחיזה כך שהעיוות של החומר יהיה מנימלי. בנוסף מתקן האחיזה יהיה מחובר למערכת XYZ שתאפשר למקם את החלק בצורה מדויקת במכונת העיבוד. הדרישה היא לאפשר להוציא את החלק ממכונת העיבוד לבצע בו מדידות שלא ניתן לבצע במכונה ולהחזירו בחזרה לאותו מקום במידה ויש צורך בהמשך עיבוד".

  איך יעבוד  שיתוף הפעולה בין המכללה ליתר החברות שמעורבות בפרויקט ? 

  החברה הגרמנית A-FORM מייצרת תבניות הזרקה למוצרים זעירים ומדויקים והם המקור לדרישה. במרכז המחקר של Fraunhofer-IWU בקמניץ, יש מרכז מחקר עם מכונות לביצוע מיקרו-עיבוד של חומרים שונים וכן מערכות מדידה ובקרת מיקום מדויקות. חברת הנרי עזריה פ.א.ל. בע"מ מתמחה בייצור תפסניות מדויקות מאוד, בדיוקי אחיזה של מיקרו-מטרים בודדים. אצלנו במחלקה להנדסת מכונות במכללה יש צוות של חברי סגל שמתמחים במערכות בקרה ומכטרוניקה, הם ישלבו מערכת לבקרת כוח בתפסניות של חברת הנרי עזריה פ.א.ל. בע"מ. וכן יקחו חלק באינטגרציה של התפסניות במערכת ההצבה המדויקת.


  קרא עוד
 • מעודדים איכות: המכללה העניקה 3 מלגות לימודים למפעלים מצויינים בגליל

  נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק, העניק שלוש מלגות לימודים מלאות, למפעלים בגליל, אשר גילו בשנה החולפת מצויינות תפעולית במסגרת התכנית למצויינות בתעשייה. את הפרסים העניק הנשיא בטקס חגיגי שהתקיים בתחילת החודש (5.7.17) בבנימינה. לאירוע, בו הוענקו "כוכבי איכות" למפעלים נוספים בגליל, הגיעו גם מר הנרי צימרמן, יו"ר התאחדות התעשיינים בצפון, מר ליאור אפלבאום, מנהל התאחדות התעשיינים בצפון, וגב' חוה שר, יו"ר ועדת ההיגוי של התכנית.

  הארגונים זוכי המלגות הם: "אלפה אומגה הנדסה"; חשמל נצרת הנדסה בע"מ" וחברת "ק.א.א. הרכבות וחיווט מכשירים אלקטרוניים". האירוע, שתכליתו לקדם ולפתח את התעשייה המסורתית בצפון, התקיים בשנים האחרונות במכללה ותחת חסותה, בשיתוף הרשות לפיתוח הגליל, התאחדות התעשיינים והאיגוד הישראלי לאיכות.


  בצילום: נשיא המכללה מעניק את מלגת הלימודים בטקס "כוכבי האיכות"; לצדו מר ליאור אפלבאום, מנהל התאחדות התעשיינים בצפון וגב' חוה שר, יו"ר ועדת ההיגוי של התכנית (צילום: ליאור רחמני).

  "אנו במכללה פועלים במשנה מרץ לשידרוג הפריון בתעשייה המסורתית", אמר באירוע פרופ' מהרשק. "אנו מאמינים ביכולות התעשייה בגליל ומשתפים איתה פעולה במישורים שונים. בין היתר, נשלחים סטודנטים שלנו להתמחות במפעלי תעשייה, ואגב כך הם תורמים מהידע - שצברו במהלך לימודיהם - לשפור תהליכים באותם מפעלים. נוצר כאן WIN-WIN-WIN SITUATION, וכולם יוצאים נשכרים: המפעל, הסטודנטים והמכללה, המתברכת בעוד ועוד בוגרים המשתלבים במהפכה התעשייתית הרביעית המאפיינת את המאה ה-21. לפני כשנה וחצי כונן המכון לפריון בתעשייה - במסגרת "אופק אשכולות" חברת היישום של המכללה. המכון תורם תרומה חשובה למפעלי הצפון, ובפרט למפעלי התעשייה המסורתית, אשר כה זקוקים לתגבור של מחקר ופתוח".


  מרימים כוסית למען האיכות והמצויינות בגליל:  פרופ' אריה מהרשק; גב' חוה  שר; מר ליאור אפלבאום; מר הנרי צימרמן
  (צילום: ליאור רחמני).


  לדברי גב' חוה שר, יו"ר ועדת ההיגוי של התכנית, הרציונל המרכזי הוא לנצל הניסיון שנצבר בתעשייה לשם קדום מפעלים קטנים ובינוניים בצפון הארץ, ופתוח את כושר תחרותם: "התכנית שלנו מספקת מסגרת תומכת לארגונים במסעם הארוך ובחתירתם למצוינות; היא תומכת בארגונים באמצעות התאמת תהליכי הניהול, הפיתוח, השירות, האיכות וניהול הפרויקטים לצרכים המיוחדים של כל ארגון, תוך שימוש בשיטות ובמודלים מיטביים. עבור ארגוני הצפון זו הזדמנות לשיפור רב-מימדי בתחומי המצוינות, האיכות והחדשנות המהווים תנאי בסיס להצלחה עסקית ולשרידות בעולם תחרותי. הקשר ושתוף הפעולה בין האקדמיה והתעשייה בצפון מהווים נדבך חשוב בתכנית, ולמכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל, תרומה ארוכת שנים להצלחתה. ברצוני להביע תודה והערכה מיוחדת לחברת רפאל בע"מ, המעמידה לרשותנו חונכים ומעריכים מתנדבים לאורך כל שנות קיום התוכנית, ומשלבת את הפרויקט שלנו במחויבותה החברתית", דברי שר.

  יצויין, כי התכנית, שיצאה לדרך בשנת 2006, מובלת ע"י התאחדות התעשיינים בישראל (מרחב צפון), האיגוד הישראלי לאיכות, משרד הכלכלה והתעשייה, רפאל וארגונים נוספים. בשנים האחרונות התקיים טקס חלוקת התעודות והמלגות במסגרת כנס האיכות של המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה.  קרא עוד
 • לראשונה בישראל: שבוע מידול מתמטי לפתרון בעיות בתעשייה בחסות המכללה

  בין התאריכים 2-6 ליולי, 2017 התקיים במלון קרלטון שבנהריה שבוע מידול בינלאומי לפתרון בעיות תעשייתיות. מדובר באירוע ראשון מסוגו בארץ. האירוע אורגן ע"י ד"ר אביב גיבלי חבר סגל המחלקה למתמטיקה במכללה.

  "לכנס הגיעו כ-40 חוקרים ותעשיינים, מהארץ ומחו"ל: גרמניה, יוון, סרביה, אנגליה, רוסיה, דנמרק, פולין, אוקראינה, ברזיל ועוד", מספר ד"ר גיבלי. "הרשת האירופאית למתמטיקה תעשייתית  שמה לה למטרה לקדם קשרי תעשיה ואקדמיה, ובכנס שיזמנו  נוצר חיבור כזה. מתמטיקאים, מהנדסי תעשיה וניהול, אלקטרוניקה, מכונות, פיזיקאים ותעשיינים התחלקו לקבוצות חשיבה כדי להתמודד ביחד עם בעיות מהשטח ועם פתרונן, ובסופו של דבר היו לכנס הזה תוצאות חשובות".

  בין האתגרים איתם התבקשו צוותי העבודה להתמודד: הגדלת התפוקה והתוצרת של דגים בבריכות; תכנון קווי חלוקה של תרופות ע"י אמבולנסים; תכנון של לוחות בקרה אלקטרוניים; מיקום והקצאת תדרים לאנטנות סלולריות.

  בין החמוקרים הבכירים שהגיעו לכנס ועמדו בראש צוותי החשיבה והמחקר: פרופ'  פול הורט מדנמרק,  שהציג את בעיית חלוקת התרופות, ופרופ' שחר סמורודינסקי, מאוניברסיטת בן-גוריון, שהוביל את הקבוצה שדנה בבעיית האנטנות הסלולריות.

  לדברי ד"ר גיבלי, המפגש היה מוצלח ביותר ובין החוקריםן נוצר חיבור מפרה: "בסופו של יום אין ספק שהמודעות לחשיבות המתמטיקה השימושית עלתה מאוד בכנס הזה", מסכם ד"ר גיבלי. " לאור השבחים והפידבקים החיוביים שקיבלנו כבר התקבלה בקשה לארח כנס המשך בישראל גם בשנה הבאה, בתקווה שהיקף המשתתפים יוכפל ואולי אף ישולש. אני שמח שנפלה בחלקי ההזדמנות לקיים אירוע שכזה לראשונה בישראל ומודה על העזרה והתמיכה הרבה מצד הגופים הרבים בישראל ובאירופה".

  ואמנם, זה המקום להודות לכל יתר הגופים שלקחו חלק באירוע ותמכו בקיומו:  הרשת האירופאית למתמטיקה תעשייתית; משרד המדע והטכנולוגיה;  האיגוד המתמטי הישראלי; עיריית כרמיאל ועיריית נהריה.

   

  קרא עוד
 • נפרדנו כך: 517 בוגרי המכללה קיבלו אמש תעודות באירוע מרגש

  בטקס חגיגי שהתקיים אמש במכללה (4.7.2017) הוענקו תעודותל-517  בוגרים חדשים, שהשלימו את מחזור הלימודים ה-21 של המכללה.  עד היום הוכשרו  במכללה 7,137 בוגרים ובוגרות, ובחמש השנים האחרונות גם 212  לתואר "מוסמך במדעים".

  את הטקס הנחה על פי מיטב המסורת, דן כנר, ולהקת האנסמבל של המכללה, ששלושה מהבוגרים ניגנו בה אמש, תרמה לצד האמנותי  של הערב  המרגש.

  האירוע התקיים במעמד נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק; המנכ"ל, מר אחיאב גולן,  ראשי המחלקות ורבים מאנשי הסגל האקדמי והמנהלי. אורחת הכבוד היתה גב' שולה כהן, סגנית ראש עיריית כרמיאל ומחזיקת תיק התעשייה בעיריה, שלא חסכה את שבחיה הן מהבוגרים הטריים והן מהמכללה והמדיניות שלה לשלב את בוגריה בתעשייה בגליל. בשם הבוגרים  נאמה העתודאית ירדן  שושן, שהשלימה את התואר שלה בהצטיינות, במח' להנדסת תעשייה וניהול.  

  במוקד הערב חולקו תעודות לסטודנטים שסיימו את לימודיהם בהצטיינות ובהצטיינות יתרה; לאחר מכן קיבלו את התעודות כל יתר הסטודנטים במסגרות המחלקתיות, בהן גם הצטלמו לתמונת מחזור ונפרדו  מאנשי הסגל האקדמי  שליוו אותם בשנים האחרונות.

  במהלך האירוע המרכזי  חלקו כבוד גם ל-13 סטודנטים שהגיעו לפני כמה חודשים למכללה, במסגרת התכנית   Jerusalem-Galilee Engineers שמפעילה היחידה ללימודי חול במכללה. הסטודנטים והסטודנטיות, מרביתם מאוניברסיטאות בסין, ושלושה מאוניברסיטאות באיטליה (טורינו וברגמו), הודו למכללה על התקופה "הבלתי נשכחת"' שחוו כאן, והבטיחו  להיות שגרירים טובים של המכללה בארצות מוצאם. 

  עבור  אלה שפספסו את המאורע, להלן קישורים לנאומים המרכזיים שנישאו בו. בקרוב יועלה סרטון נוסף,  ובו ראיונות עם בוגרי המכללה, עם בני משפחותיהם ועם מי שליוו אותם במכללה עד שהגיעו למעמד אמש.  ברכות לבוגרים ובהצלחה בהמשך הדרך.  

  נאומו של נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק:

  נאומה של גב', שולה כהן, סגנית ראש עירית כרמיאל: 

  נאומה של ירדן שושן,  עתודאית, בוגרת הנדסת תעשייה וניהול:

  נאום הסטודנטים מסין ומאיטליה, בוגרי התכנית ללימודי חו"ל:

   

   

   

   

   

   

  קרא עוד
 • מאיץ הגליל שמתקיים במכללה זכה לחשיפה נרחבת בערוץ 10

  רמי גזית, מנהל מאיץ הגליל 2017, שמתקיים בחסות המכללה,   הוזמן לדבר על כך בתכנית "מחוץ לבועה" בערוץ 10. לדברי גזית, הגליל נמצא בעיצומה של תנופת יזמות ומאיץ הגליל שהוקם  באמצעות המרכז ליזמות ולחדשנות במכללה, מספק ליזמים באיזור בדיוק את התשתית והמסגרת לפתח את הרעיונות המקוריים שלהם.

  לצפייה בראיון המלא:

   

   

   

  קרא עוד
 • הליכה במקביל: על עוד פתרון הנדסי שהוכן במכללה עבור קשישים בגליל

  סטודנטים שלומדים מהמחלקה הנדסת מכונות במכללה הכינו עבור קשישים מבית האבות "בראט" מתקן מודולרי שמשפר פלאים את היכולת שלהם להתאמן בצעידה ובעליית מדרגות.

  הסטודנטים, אמיר לוי ונתנאל משה,  לקחו את מתקן המקבילים הקיים בבית האבות והכינו עליו קונסטרוקציה חדשה שמאפשרת שילוב קל ומהיר של מדרגות עץ. המדרגות ניתנות להרכבה ולפירוק מהיר ביותר, מה שמאוד מקל על עבודת הצוות השיקומי של בית האבות וכמובן על הקשישים עצמם.  עד כה, טוענים בבית האבות, היה עליהם לקחת את הקשישים לחדר המדרגות של הבניין כדי לתרגל אותם, ורק מעטים זכו לכך: "המתקן החדש שאנשי המכללה הכינו עבורנו  הוא לא פחות ממהפך", הם אומרים.

  בינתיים כבר פנו למכללה ממקומות נוספים וביקשו שיכינו גם עבורם  מתקן דומה.  המתקן הוכן במסגרת הקורס ביומכניקה שיקומית, בהנחיית ד"ר אורית בראון בנימין. מטרת הקורס: לבצע פרויקטים מעשיים וספציפיים עבור בעלי מוגבלויות בכדי לסייע להם להתמודד עם האתגרים שלפניהם.

  צפו בסרטון שמראה איך זה עובד:  

   

  קרא עוד
 • עושים כושר: סטודנטים תכננו מתקן שמסייע לחיזוק גפיים בגיל השלישי

  עוד רעיון פשוט ומבריק מבית היוצר של המכללה. הפעם מדובר במתקן שסטודנטים להנדסת מכונות הכינו עבור בית האבות "בראט" בכרמיאל, במטרה לסייע לדיירי הבית לבצע פעילות גופנית שתיטיב את מצבם הגופני.

  המדובר במכשיר APT) Active Passive Trainer), ששימוש בו אמור  לחזק  שרירי הידיים והרגליים של הקשישים, באמצעות סיבוב פדלים בגבהים משתנים. אלא שמשקלו הרב של המכשיר והסרבול שנגרם לצוות המטפל בכל פעם שביקש להעלות או להוריד את המכשיר  לגובה המתאמנים, גרם לכך שרק מעטים עשו בו שימוש.

  לפני כשנה, במסגרת פרויקט הדגל של המכללה למען אוכלוסייה בעלי צרכים מיוחדים (פרויקט מהל"ב שמתוקצב ע"י הות"ת בשיתוף  קרן כרמיאל-משגב-פיטסבורג ), ביקש צוות הפיזיותרפיסטים של בית האבות שמהנדסי המכללה יתכננו עבורם מתקן שימנע את הקושי  ויקצר את משך הזמן שנדרש מהם בכל פעם שהם מבקשים לשנות את גובה המכשיר. 

  הסטודנטים דניאל וולקוב  וליאוניד ארנדט  החליטו להרים את הכפפה והתמודד עם האתגר הביצועי. השניים, שהצטרפו לקורס ביומכניקה שיקומית בהנחיית ד"ר אורית בראון בנימין,  נפגשו מספר פעמים עם צוות בית האבות, הבינו את הדרישות ההנדסיות, ולאחרונה סיפקו את המתקן המבוקש. 

  יצויין, כי הנהלת המוסד ובצוות הטיפולי מברכים על התוצאה והקשישים לא מפסיקים לדווש ולחזק את שרירי ידיהם ורגליהם. ובינתייים, גם בבית החולים בנהרייה,שם שמעו  על הפיתוח המצוין, כבר הביעו את רצונם  שגם עבור מחלקת השיקום שלהם יכינו במכללה מתקן דומה. ועל זה נאמר: יישר כח !

  לצפיה ולהתרשמות מהמתקן  צפו בסרטון הבא:

   

  קרא עוד
 • מעוף גלילי: על תרגומון לכתב ברייל, תריס מעולם אחר ושאר המצאות

  פעם בשנה יש לתעשייני הגליל הזדמנות להתרשם מהפוטנציאל היצירתי של בוגרי המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל. זה קורה בכנס תעשיה אקדמיה, שמתקיים במכללה על שם נשיאה השלישי, פרופ' יוחנן ארזי ז"ל. פרופ' ארזי האמין בטיפוח הקשר שבין האקדמיה לתעשייה כחלק מההכשרה של מהנדסי המחר. בתקופתו הוחלט שכתנאי לקבלת התואר יצטרכו הסטודנטים לעבור "התמחות בתעשייה" – רעיון שמוכיח את עצמו ואשר מצד אחד תורם רבות למפעלים בצפון ולהשבחת תוצרתם, ומצד שני  מספק מקומות עבודה איכותיים לבוגרי המכללה.  הודות לתכנית ההתמחות בתעשייה יצא למכללה מוניטין מצוין בקרב מפעלי התעשייה בגליל ובכלל.

   בכנס, שהתקיים זו השנה השביעית ברציפות, חולקו השנה פרסי הצטיינות ותעודות הוקרה לארבעה סטודנטים שנמצאים בשנה האחרונה ללימודיהם, לאחר שוועדה מקצועית קבעה שעבודות הגמר שהכינו הן יוצאות דופן ויש בהן כדי לתרום רבות לסביבה, לקהילה או לתעשייה.

  במקום הראשון זכה אופיר אביתר מהמחלקה להנדסת מכונות, שתכנן מנגנון חכם ומקורי לתריס גלילה ואף רשם עליו פטנט; במקום השני זכתה אורלי אלמו מהמחלקה להנדסת תעשייה וניהול, שהפרויקט שלה כבר מיושם במפעל שבו היא מועסקת ומשפר פלאים את היעדים התפעוליים של קו ייצור; במקום השלישי זכו שניים: עידן וייס, מהמחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה, שהגה ערכה לעיבוד תמונה המסוגלת לתרגם כתב ברייל לכל שפה אחרת; ואלדד בוכריס מהמחלקה להנדסת מכונות, שהצליח להוריד משקל של מכלי לחץ מתכתיים, על ידי שימוש בייצור שכבתי באמצעות מדפסת תלת-ממד.

  את הפרסים קיבלו הבוגרים מידי פרופ' אריה מהרשק, נשיא המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה, מגב' שיר לוויתן, בתו של פרופ' ארזי ז"ל, וחברי ועדת הפרס. קדמה לחלוקת הפרסים הקרנת סרטון שבו הציגו הזוכים את הפרויקטים שהכינו.

  צפו בסרטון על ההמצאות החדשות של בוגרי בראודה :


  אם גם אתם מתעניינים בלימודים במכללה אנא היכנסו לקישור הבא, הרשמו ליום הפתוח הקרוב , השאירו פרטים ויחזרו אליכם  בהקדם:

    https://www.braude.ac.il/Campaign/?ref=outbrain_outstandingpro&type=1

   

  קרא עוד