חדשות

 • כך מומלץ לנהל חברה: הרצאתו של הנרי צימרמן בכנס תעשייה-אקדמיה

  מר  הנרי צימרמן,  יו"ר התאחדות התעשיינים במרחב צפון, ויו"ר קבוצת טרלידור, הגיע לכנס תעשייה אקדמיה שהתקיים במכללה  לקראת חג הפסח והתכבד לשאת את הרצאת הפתיחה. 

  נושא הכנס השנה התמקד השנה במעמדו של העובד בתוך הארגון והקשר שיש בין מעמד זה ותחושות העובד לבין הפריון של הארגון שמעסיק אותו.  בהרצאה מרתקת שנמשכה כ-40 דקות שטח מר צימרמן את ה"אני מאמין" הניהולי שלו,  כפי שזה בא לידי ביטוי בחברות שאותן ייסד, ובראשן בחברת טרלידור.  בתום ההרצאה יצאו רבים מהנוכחים בתחושה שמדובר בדברים שכל מנהל, בפרט בתעשייה, חייב לשמוע.  אז לכל מי שפספסו אנו מביאים כאן "בשידור חוזר" את ההרצאה במלואה.

  לצפייה בהרצאתו של מר הנרי צימרמן, יו"ר התאחדות התעשיינים במרחב צפון: 
   

  קרא עוד
 • הגיעו ל YNET: קרן ואור ביטון, התאומות שלומדות הנדסת חשמל, מוסיפות כבוד למכללה

  סיפורן של  קרן ואור ביטון, התאומות הזהות שלומדות במכללה הנדסת חשמל, ואשר את סיפורן  יוצא הדופן פרסמנו בגיליון ברדעת האחרון,  מתפרסם היום גם באתר YNET

  אז למי שרוצה להזכר בסיפור היפה הזה, הנה הקישור לכתבה:

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4953054,00.html

   

  קרא עוד
 • מתן חודורוב היה כאן: הנחה את הרב-שיח בכנס תעשייה-אקדמיה

  מתן חודורוב, הפרשן הכלכלי של ערוץ 10, היה גם המנחה של כנס תעשייה-אקדמיה ה-7, שהתקיים במכללה. הכנס השנה עסק בתעשייה המסורתית ובדרכים שבהן ניתן להגביר את החדשנות והפריון שלה. חודורוב הנחה רב-שיח בנושא זה, בהשתתפות בכירים מהתעשייה והאקדמיה בצפון. בתום הדיון אמר חודורוב שהממשלה צריכה לעשות יותר כדי להיטיב את מצבה של התעשייה המסורתית ולא לראות בתעשיית ההי-טק את חזות הכל. לדבריו, כנסים כמו זה שהתקיים במכללה, תורמים  להעלאת הסוגייה החשובה למודעות הציבורית.

  הנה קטע מהדברים שאמר:

   

  קרא עוד
 • כנס תעשיה-אקדמיה ה-7: נחשפו עבודות הגמר המצטיינות-צפו בסרטון

  כמידי שנה נפתח כנס תעשייה-אקדמיה בטקס לזכרו של פרופ' יוחנן ארזי, נשיאה השלישי של המכללה, שנפטר ממחלה קשה במהלך תקופת כהונתו. בתו, שיר לוויתן, נשאה דברים בשם המשפחה והודתה למכללה על האופן המכובד שבו בחרה להנציח את זכרו. בשם המכללה דיבר פרופ' שוקי דרור, מהמחלקה להנדסת תעשייה וניהול, שבה התחיל פרופ' ארזי את דרכו במכללה.

  לאחר דברי הברכה התקיים הטקס המסורתי לחלוקת פרסי ההצטיינות לסטודנטים שביצעו עבודות גמר מצטיינות. השנה זכו הסטודנטים הבאים: במקום הראשון זכה אופיר אביתר מהמחלקה להנדסת מכונות, שתכנן מנגנון חכם ומקורי לתריס גלילה ואף רשם עליו פטנט; במקום השני זכתה אורלי אלמו מהמחלקה להנדסת תעשייה וניהול, שהפרויקט שלה, שכבר מיושם במפעל שבו היא מועסקת, עסק ביעדים תפעוליים לקו ייצור; במקום השלישי זכו שניים: עידן וייס, מהמחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה, שהגה ערכה לעיבוד תמונה המסוגלת לתרגם כתב ברייל לכל שפה אחרת; ואלדד בוכריס מהמחלקה להנדסת מכונות, שהצליח להוריד משקל של מכלי לחץ מתכתיים על ידי שימוש בייצור שכבתי באמצעות מדפסת תלת-ממד.

  את הפרסים קיבלו הבוגרים מידי פרופ' אריה מהרשק, נשיא המכללה, ,גב' שיר לוויתן, בתו של פרופ' ארזי וחברי ועדת הפרס. קדמה לחלוקת הפרסים הקרנת סרטון שבו הציגו הזוכים את הפרויקטים שהכינו.

  צפו בסרטים על עבודות הגמר המצטיינות


   

  קרא עוד
 • אביב הגיע, ברדעת בא: יצא לאור גיליון פסח 2017, כנסו וקראו

  כמידי שנה, לקראת חג הפסח, יוצא לאור גיליון "ברדעת", שמביא את "סיפורה של המכללה" בחצי השנה האחרונה. הגיליון הנוכחי כולל עשרות כתבות במגוון נושאים: הישגי סטודנטים ובוגרים; מחקרים חדשים ופורצי דרך של אנשי הסגל האקדמי; שיתופי פעולה עם התעשייה; הידוק קשרים אקדמיים במישור הבינלאומי ועוד ועוד. בגיליון הפעם ישנו פרק נרחב שעוסק בכנס תעשייה-אקדמיה ע"ש פרופ' יוחנן ארזי, שהתקיים במכללה בסוף חודש מרץ האחרון ואשר במסגרתו הרימה המכללה את דגל התעשייה המסורתית ודנה בהרחבה בצורך להושיט לה יד ולסייע לה לעבור תהליכים שיובילו להתייעלות ולגברת הפריון שלה.
   
  לקריאת הגיליון המלא ולצפיה בסרטונים, לחצו על הקישור הבא. קריאה מהנה:
   
  קרא עוד
 • "מלגת לוחם" ע"ש סמ"ר נדב באלוה ז"ל הוענקה השנה ל-58 סטודנטים

  לפני 11 שנים, בקיץ 2006, קיבלו תמי ואליפז באלוה מכרמיאל את הבשורה הקשה מכל: בנם נדב, לוחם בסיירת אגוז, נפל בקרב מרון א-ראס במלחמת לבנון השנייה. האסון הקשה הוביל את ההורים השכולים לייסד קרן מלגות על שם נדב – 'מלגת לוחם' הם קראו לה. עד היום הוענקו כ-400 מלגות - כולם ללוחמות ולוחמי צה"ל, או תומכי לחימה - בסכום כולל של כ-1.5 מיליון ₪.

  ביום ראשון השבוע (26.3.17) התקיים במכללה הטקס העשירי  לזכר נדב" ובמהלכו הוענקו 58 מלגות נוספות.  הטקס התקיים במעמד ח"כ עמר בר-לב ומנכ"ל המכללה, מר אחיאב גולן . במהלך הטקס הוקרן סרטון בהשתתפות מקבלי המלגות לאורך השנים, ובו הודו להורים, תמי ואליפז באלוה, על תמיכתם.

  "לפני עשור התחלנו עם חלוקה של 6 מלגות לוחם, והיום, לאחר שתורמים רבים וטובים הצטרפו לקרן, אנו יכולים לסייע ליותר סטודנטים ממוסדות אקדמיים רבים יותר", אומר אליפז באלוה. "בחרנו להתמקד במוסדות אקדמיים המובילים את הנושא הטכנולוגי, תחום שאותו נדב תכנן ללמוד. מבין כלל המלגות שחילקנו השנה, 23 הוענקו לסטודנטים יוצאי יחידות קרביות הלומדים במכללה. בנוסף, זכו במלגה סטודנטים שלומדים בטכניון, באוניברסיטאות בן גוריון ובר אילן ובמכללת רידמן בתל אביב. שווי סך המלגות שיוענקו השנה עומד על כרבע מיליון ₪".

  צפו בסרטון שהוכן לכבוד האירוע על נדב  וקרן המלגות שהוקמה על שמו:

   

  קרא עוד
 • פנייה לשר דרעי ולשר הכלכלה: להפוך את המרכז לחדשנות ולפריון למכון מחקר ארצי

  המרכז לחדשנות ולפריון תעשייתי של המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה ראוי להוות בסיס למכון המחקר לחדשנות, עליו הכריזה הממשלה בתכנית האסטרטגית לשינוי הצפון.

  גורמים הפועלים למען פיתוח החדשנות בתעשייה המסורתית בצפון, קראו לממשלה להכיר ב'מרכז לחדשנות ולפריון' של המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה, כבסיס למכון המחקר לחדשנות תעשייתית – אחד משני המכונים שיוקמו במסגרת התכנית האסטרטגית לחיזוק הצפון. למרות הרושם הרווח בציבור, כאילו מדינת ישראל היא מעצמת הייטק, הרי שרוב התעשייה בישראל היא מסורתית או מסורתית-מעורבת, בה פריון העבודה נמוך בהרבה ביחס להייטק.

  ע"פ פרסומי מרכז המחקר של הכנסת, למרות שחלקה בכלל התעשיות הוא כמחצית וחלקה בתעסוקה הוא כשליש מכלל התעשיות, הרי שחלקה בסך המכירות הוא פחות מרבע, וכחמישית מסך הערך המוסף, והיא מהווה רק 6% מסך היצוא - פרמטרים נמוכים משמעותית בהשוואה לחלקה בתעסוקה.  סיבות רבות לפריון הנמוך בתעשייה המסורתית, הנמצא בפער של כ 30% מהממוצע ב OECD . אחת מהן היא ההוצאה הנמוכה למו"פ מהפדיון - רק 0.2% לעומת 3.2% בכלל התעשייה ולעומת 8.4% בהייטק.

  המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה, שהייתה מאז ומתמיד מוכוונת תעשייה, נחלצה לסייע בקידום המו"פ. לפני כשנתיים כוננה את ה'מרכז לחדשנות ולפריון תעשייתי', שתכליתו קידום החדשנות הטכנולוגית, המוצרית והתהליכית בתעשייה, באמצעות מחקר והטמעת שיטות חדשניות בתעשייה המסורתית. המרכז מתמקד בתחומי הננוטכנולוגיה, הפלסטיקה, המתכת, כריית המידע ושיפור תהליכים.

  בשיתוף רשויות כרמיאל ומשגב, התאחדות התעשיינים צפון, מוסד שמואל נאמן בטכניון, יזם המרכז פיילוט לשיפור הפריון והתעסוקה האיכותית באזור, בו משתתפים 15 פרויקטים ונמצאים בשלבים שונים (איבחון, תכנית עבודה, מחקר) ובכוונתו להגיע בחומש הקרוב לכדי 100 פרויקטים.

  עם הגידול בפעילות המרכז לחדשנות, נוצר שתוף פעולה עם מעבדות "פראונהופר" הגרמניות, המתמחות במחקר ופיתוח יישומי לתעשייה. שיתוף הפעולה החל לפני מספר שנים ובימים אלה מתהדקים היחסים, באמצעות משרד מקומי של פראונהופר שהוקם ביוזמת סטף ורטהיימר. פראונהופר מפעילה בגרמניה 67 מרכזי מחקר תעשייתיים, מעסיקה כ- 24 אלף מומחים מדיסציפלינות מגוונות בתקציב שנתי של כ- 2.5 מיליארד יורו.

  במסגרת התכנית הממשלתית לחיזוק הצפון, הצהיר המשרד לפיתוח הנגב והגליל על כוונתו להקים שני מכוני מחקר. האחד בתחום הפודטק והשני - "מכון לייצור מתקדם", לו יוקצו 20 מיליון ש"ח לשנים 2017-2018.

  לפיכך יצאו נציגי האזור, המעורבים בקידום התעשייה המסורתית, בקריאה להשקיע במרכז לחדשנות ולפריון של המכללה במקום להקים גוף חדש. בפנייתו לשר אריה מכלוף דרעי כתב נשיא המכללה פרופ' אריה מהרשק כי "פעילות זו, אשר כבר החלה בפיילוט ייעודי המשותף למכללה, להתאחדות התעשיינים בצפון ולעיריית כרמיאל, תרחיב משמעותית את ההשפעה על הפיתוח האזורי ותהווה זריקת מרץ לפיתוח הגליל ולהפצת הבשורה לכל חלקי הארץ".

  ראש העיר כרמיאל עדי אלדר פנה לח"כ אלי לוי: "אני קורא לממשלת ישראל שלא להמתין שנים להקמת צוותים/ וועדות: יש בגליל מכללה המכשירה למעלה מ 500 סטודנטים בכל שנה; מכללה שהחלה, על חשבונה, בעשייה להעלאת הפריון".

  יו"ר התאחדות התעשיינים צפון, הנרי צימרמן הצהיר ש"ההתאחדות תקדם ותעודד הצעות עזרה לתעשיינים בצפון, במחקרים הנדרשים, בשיתוף הסטודנטים והסגל המקצועי, האיכותי והמעורב של המכללה האקדמית אורט בראודה".

  גם גיורא שלגי, מי שהיה מנכ"ל רפאל הוסיף מניסיונו: "נתח לא מבוטל של התעשיות המסורתיות חייב 'להמציא את עצמו מחדש' כדי לעבור את תהליך ההתאמה לסביבה התחרותית. מכללת אורט בראודה הייתה הגוף הראשון, ברמה הלאומית, שהחליט להתמודד עם האתגר ולהקים מרכז מו"פ יישומי ממוקד חדשנות ופריון של התעשייה המסורתית בצפון. השילוב של מחויבות המכללה ויכולותיה, ומיקומה בלב אזור עתיר תעשיות מסורתיות, הופך אותה בסיס אידיאלי למרכז שכזה, שבכוונתי לסייע בהצלחתו".

  פרופ' מהרשק הזמין את הגורמים הממשלתיים לבקר במכללה ולחזות מקרוב בפעילותה. האם מישהו במשרד הכלכלה ירים את הכפפה ?

   

   

  קרא עוד
 • שיא אסטרונומי: כאלפיים מבקרים הגיעו למכללה בשבוע החלל הישראלי

  ביום חמישי 2/2/17 התקיים במכללה האירוע המרכזי במסגרת שבוע החלל הישראלי 2017  - "חלליות או לא להיות", על שם  אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון בחלל.  האירוע, שהתקיים ביוזמת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, מצטרף לשורת אירועים נוספים שהופעלו באוניברסיטאות ובמכוני מחקר מובילים ברחבי הארץ.

  כ-2000 תושבי הגליל פקדו את המכללה בעשרות הפעלות ומופעים מדעיים שהתקיימו במתקני הקמפוס ובהן סדנאות לבנייה ושיגור רקטות, הכנת מפת כוכבים, בניית דגם מעבורת חלל, עמדה לצפייה בסרטי חלל עם משקפי מציאות מדומה, דגם מערכת השמש, הרצאות וסרטים בפלנטריום מתנפח, הרצאת מדען הזכוכית, דני נוטמן, שהסביר כיצד יוצרים כלי זכוכית במיוחד עבור אסטרונאוטים בחלל, תצפית כוכבים בטלסקופים ומופע של המדען המשוגע ד"ר מולקולה. ההצגה הופעלה באודיטוריום פעמיים ובשני המופעים הכרטיסים אזלו לגמרי.

  צפו בכתבת וידאו על שבוע החלל שהתקיים במכללה:


  שיא האירוע נרשם עם "נחיתתו" של האסטרונאוט, ד"ר ריצ'רד ארנולד מנאס"א - סוכנות החלל של ארצות הברית. ד"ר שמואל גזית,  ראש היחידה לקשרים בינלאומיים במכללה, אירח את האסטרונאוט וסיפר לו על פעילות המכללה, לאחר מכן האסטרונאוט סייר בתחנות והתרשם מהקהל הרב והפעילות העשירה. ד"ר ארנולד העביר הרצאה לילדים ולהוריהם שהיו מרותקים לסרטים שבהם רואים אותו במעבורת החלל, והירבו לשאול אותו שאלות וכמובן להצטלם איתו.

  האירוע הופעל ע"י צוות המרכז לנוער שוחר מדע במכללה. עשרות מדריכי התחנות היו בני נוער בוגרים הפעילים בתכניות של המרכז וכן סטודנטים להנדסה מהמחלקות השונות.


  ד"ר  ריצ'ארד ארנולדס, אסטרונאוט בשר ודם, היה האטרקציה של שבוע החלל במכללה.  לצדו: ד"ר שמואל גזית


  הירח מעולם לא נראה קרוב כל כך - ילדים מתבוננים בלבנה מבעד לטלסקופ שהוצב על מדשאת המכללה

  קרא עוד
 • האם אפשר להיות מהנדס ללא בגרות או פסיכומטרי ? התשובה בפנים

  סיפורו של רפאל מושיוב הוא יכול היה להיות  קצת שונה  אלמלא הצטרף למכינה "הייעודית" של המכללה.  מושיוב, בן 26, שעלה ארצה מדרום אמריקה, נאלץ בשנות התיכון שלו לעזור בפרנסת המשפחה והדבר פגע קשות בלימודיו, הוא בקושי רב סיים 12 שנות לימוד.  לאחר השירות הקרבי שלו בצה"ל, במסגרת הפלח"ן  של חטיבת גבעתי, כאשר בידו גיליון ציונים עם 7 יחידות בגרות בלבד. עם זה התקשה מושיוב לראות עתיד ורוד.

  אלא שאז באה ההתפנית הגדולה של חייו. מישהו סיפר לו על מכינה ייחודית שנפתחה במכללה  האקדמית להנדסה אורט בראודה, מכינה קדם אקדמית שנותנת תקווה לאנשים כמוהו. מושיוב ניגש למכללה, סיפר את סיפורו ועמד בתנאי הסף  להתקבל למכינה. 

  ייחודה של המכינה הוא בכך שהיא מאפשרת למצטייניה להתקבל ללימודי הנדסה במכללה גם אם אין להם זכאות לתעודת בגרות או ציון של בחינה פסיכומטרית. רפאל לקח את ההזדמנות הזאת בשתי ידיים ובקרוב הוא יתחיל ללמוד במכללה הנדסת תכנה.

  עוד על המכינה  שמגשימה חלומות - בסרטון הבא:

  לכתבה מורחבת על המכינה לחצו כאן

  קרא עוד
 • עושים היסטוריה: מענק "קמין" היוקרתי הוענק לראשונה לחוקרי בראודה

  הישג מרשים למחלקה להנדסת תכנה במכללה. הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית החליטה להעניק לפרויקט מחקרי שנעשה במחלקה, בשיתוף עם המרכז הרפואי "גליל" בנהריה, מענק בסך כולל של כ-440 אלף שקלים לקידום מחקר יישומי עבור התעשייה הרפואית. מדובר במענק "קמין" שנחשב בתעשייה לאחד היוקרתיים ביותר והוא מממן כ-85 אחוז מהעלויות הכרוכות במחקר.

  "מדובר באמצעי רפואי שיצליח, הודות לאלגוריתם שהמצאנו, לאבחן באופן ממוחשב ומדויק בעיה רפואית" , מסביר פרופ' זאב וולקוביץ', ראש המחלקה להנדסת תכנה במכללה. "מאחר והשיטה שהמצאנו נמצאת בימים אלה בעיצומו של תהליך רישום פטנט, אני מנוע מלפרט עליה בשלב זה. עם זאת, אני כן יכול לומר שיהיו לה שני יתרונות עיקריים: האחד, שאנשים שסובלים מהבעיה יאובחנו באמצעותה ביתר דיוק ויוכלו לקבל טיפול רפואי שכיום נמנע מהם בגלל בעיות אבחון, ושניים שהאבחון המדויק יאפשר להעניק לסובלים מהבעיה טיפול רפואי מתאים, ולא כזה שניתן באופן שגוי, ולפעמים גם שלא לצורך, כפי שקורה כיום. המטרה היא למזער את כמות המקרים שבהם נותנים תרופות מיותרות לאנשים שלא באמת סובלים מהבעיה.


  "מדובר בשיטה פורצת דרך ואני גאה שאנחנו עומדים מאחוריה", פרופ' זאב וולקוביץ', ראש המח' להנדסת תכנה במכללה

  המחקר נעשה, כאמור, בשיתוף היחידה לאף אוזן גרון של המרכז הרפואי "גליל" בנהרייה. מנהל היחידה, ד"ר טל מרשק, הוביל את הפרויקט ביחד עם פרופ' וולקוביץ', שהמציא את האלגוריתם המקורי והעביר אותו לאנשי סגל המחלקה להמשך פיתוח. "זה היה שיתוף פעולה מלא ואיכותי", אומר פרופ' וולקוביץ'. "אנחנו ובית החולים חתומים על הפטנט באופן שווה, ואם בעתיד השיטה שפיתחנו תימכר לתעשייה הרפואית, הרי שהמכללה עשויה להרוויח מהעסקה לפי התקנון שעליו חתמנו.

  יש לציין, כי ועדת הבדיקה של פרויקט "קמין" נחשבת לקפדנית והקריטריונים לבחירה הינם מורכבים וקשים. עד היום מרבית הזוכים במענקים שלה היו מאוניברסיטאות נחשבות וממכוני מחקר גדולים והדבר מדגיש את גודל ההישג של המכללה ומגדיל את המוניטין שלה בתעשייה. מי שהגישה את הפרויקט לעיון הוועדה וביקשה את תמיכתה היא חברת "אופק אשכולות", חברת המסחור של המכללה בהנהלת ד"ר משה שביט.

  בימים אלה, כאמור, נמצא הרעיון בהליך של רישום פטנט לקראת השלב הבא של פיתוחו. אם המחקר יתקדם כמצופה בעוד כשנתיים ניתן יהיה לעבור לשלב היישומי. "מדובר בשיטה פורצת דרך ואני מאוד גאה על כך שאנחנו עומדים מאחוריה, מסכם פרופ' וולקוביץ'. "ברצוני להודות לכל הצוות שלנו, בפרט לד"ר ילנה קליימן ולד"ר קטרינה קורנבלט, שמפתחות את האלגוריתם בהצלחה רבה, במסגרת המכון שלנו לכריית מידע. תודה גדולה גם לפרופ' זאב ברזילי, שתמך במחקר לאורך כל הדרך ויש לו חלק בהישג שלנו".

  קרא עוד