חדשות

 • שיא אסטרונומי: כאלפיים מבקרים הגיעו למכללה בשבוע החלל הישראלי

  ביום חמישי 2/2/17 התקיים במכללה האירוע המרכזי במסגרת שבוע החלל הישראלי 2017  - "חלליות או לא להיות", על שם  אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון בחלל.  האירוע, שהתקיים ביוזמת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, מצטרף לשורת אירועים נוספים שהופעלו באוניברסיטאות ובמכוני מחקר מובילים ברחבי הארץ.

  כ-2000 תושבי הגליל פקדו את המכללה בעשרות הפעלות ומופעים מדעיים שהתקיימו במתקני הקמפוס ובהן סדנאות לבנייה ושיגור רקטות, הכנת מפת כוכבים, בניית דגם מעבורת חלל, עמדה לצפייה בסרטי חלל עם משקפי מציאות מדומה, דגם מערכת השמש, הרצאות וסרטים בפלנטריום מתנפח, הרצאת מדען הזכוכית, דני נוטמן, שהסביר כיצד יוצרים כלי זכוכית במיוחד עבור אסטרונאוטים בחלל, תצפית כוכבים בטלסקופים ומופע של המדען המשוגע ד"ר מולקולה. ההצגה הופעלה באודיטוריום פעמיים ובשני המופעים הכרטיסים אזלו לגמרי.

  צפו בכתבת וידאו על שבוע החלל שהתקיים במכללה:


  שיא האירוע נרשם עם "נחיתתו" של האסטרונאוט, ד"ר ריצ'רד ארנולד מנאס"א - סוכנות החלל של ארצות הברית. ד"ר שמואל גזית,  ראש היחידה לקשרים בינלאומיים במכללה, אירח את האסטרונאוט וסיפר לו על פעילות המכללה, לאחר מכן האסטרונאוט סייר בתחנות והתרשם מהקהל הרב והפעילות העשירה. ד"ר ארנולד העביר הרצאה לילדים ולהוריהם שהיו מרותקים לסרטים שבהם רואים אותו במעבורת החלל, והירבו לשאול אותו שאלות וכמובן להצטלם איתו.

  האירוע הופעל ע"י צוות המרכז לנוער שוחר מדע במכללה. עשרות מדריכי התחנות היו בני נוער בוגרים הפעילים בתכניות של המרכז וכן סטודנטים להנדסה מהמחלקות השונות.


  ד"ר  ריצ'ארד ארנולדס, אסטרונאוט בשר ודם, היה האטרקציה של שבוע החלל במכללה.  לצדו: ד"ר שמואל גזית


  הירח מעולם לא נראה קרוב כל כך - ילדים מתבוננים בלבנה מבעד לטלסקופ שהוצב על מדשאת המכללה

  קרא עוד
 • האם אפשר להיות מהנדס ללא בגרות או פסיכומטרי ? התשובה בפנים

  סיפורו של רפאל מושיוב הוא יכול היה להיות  קצת שונה  אלמלא הצטרף למכינה "הייעודית" של המכללה.  מושיוב, בן 26, שעלה ארצה מדרום אמריקה, נאלץ בשנות התיכון שלו לעזור בפרנסת המשפחה והדבר פגע קשות בלימודיו, הוא בקושי רב סיים 12 שנות לימוד.  לאחר השירות הקרבי שלו בצה"ל, במסגרת הפלח"ן  של חטיבת גבעתי, כאשר בידו גיליון ציונים עם 7 יחידות בגרות בלבד. עם זה התקשה מושיוב לראות עתיד ורוד.

  אלא שאז באה ההתפנית הגדולה של חייו. מישהו סיפר לו על מכינה ייחודית שנפתחה במכללה  האקדמית להנדסה אורט בראודה, מכינה קדם אקדמית שנותנת תקווה לאנשים כמוהו. מושיוב ניגש למכללה, סיפר את סיפורו ועמד בתנאי הסף  להתקבל למכינה. 

  ייחודה של המכינה הוא בכך שהיא מאפשרת למצטייניה להתקבל ללימודי הנדסה במכללה גם אם אין להם זכאות לתעודת בגרות או ציון של בחינה פסיכומטרית. רפאל לקח את ההזדמנות הזאת בשתי ידיים ובקרוב הוא יתחיל ללמוד במכללה הנדסת תכנה.

  עוד על המכינה  שמגשימה חלומות - בסרטון הבא:

  לכתבה מורחבת על המכינה לחצו כאן

  קרא עוד
 • עושים היסטוריה: מענק "קמין" היוקרתי הוענק לראשונה לחוקרי בראודה

  הישג מרשים למחלקה להנדסת תכנה במכללה. הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית החליטה להעניק לפרויקט מחקרי שנעשה במחלקה, בשיתוף עם המרכז הרפואי "גליל" בנהריה, מענק בסך כולל של כ-440 אלף שקלים לקידום מחקר יישומי עבור התעשייה הרפואית. מדובר במענק "קמין" שנחשב בתעשייה לאחד היוקרתיים ביותר והוא מממן כ-85 אחוז מהעלויות הכרוכות במחקר.

  "מדובר באמצעי רפואי שיצליח, הודות לאלגוריתם שהמצאנו, לאבחן באופן ממוחשב ומדויק בעיה רפואית" , מסביר פרופ' זאב וולקוביץ', ראש המחלקה להנדסת תכנה במכללה. "מאחר והשיטה שהמצאנו נמצאת בימים אלה בעיצומו של תהליך רישום פטנט, אני מנוע מלפרט עליה בשלב זה. עם זאת, אני כן יכול לומר שיהיו לה שני יתרונות עיקריים: האחד, שאנשים שסובלים מהבעיה יאובחנו באמצעותה ביתר דיוק ויוכלו לקבל טיפול רפואי שכיום נמנע מהם בגלל בעיות אבחון, ושניים שהאבחון המדויק יאפשר להעניק לסובלים מהבעיה טיפול רפואי מתאים, ולא כזה שניתן באופן שגוי, ולפעמים גם שלא לצורך, כפי שקורה כיום. המטרה היא למזער את כמות המקרים שבהם נותנים תרופות מיותרות לאנשים שלא באמת סובלים מהבעיה.


  "מדובר בשיטה פורצת דרך ואני גאה שאנחנו עומדים מאחוריה", פרופ' זאב וולקוביץ', ראש המח' להנדסת תכנה במכללה

  המחקר נעשה, כאמור, בשיתוף היחידה לאף אוזן גרון של המרכז הרפואי "גליל" בנהרייה. מנהל היחידה, ד"ר טל מרשק, הוביל את הפרויקט ביחד עם פרופ' וולקוביץ', שהמציא את האלגוריתם המקורי והעביר אותו לאנשי סגל המחלקה להמשך פיתוח. "זה היה שיתוף פעולה מלא ואיכותי", אומר פרופ' וולקוביץ'. "אנחנו ובית החולים חתומים על הפטנט באופן שווה, ואם בעתיד השיטה שפיתחנו תימכר לתעשייה הרפואית, הרי שהמכללה עשויה להרוויח מהעסקה לפי התקנון שעליו חתמנו.

  יש לציין, כי ועדת הבדיקה של פרויקט "קמין" נחשבת לקפדנית והקריטריונים לבחירה הינם מורכבים וקשים. עד היום מרבית הזוכים במענקים שלה היו מאוניברסיטאות נחשבות וממכוני מחקר גדולים והדבר מדגיש את גודל ההישג של המכללה ומגדיל את המוניטין שלה בתעשייה. מי שהגישה את הפרויקט לעיון הוועדה וביקשה את תמיכתה היא חברת "אופק אשכולות", חברת המסחור של המכללה בהנהלת ד"ר משה שביט.

  בימים אלה, כאמור, נמצא הרעיון בהליך של רישום פטנט לקראת השלב הבא של פיתוחו. אם המחקר יתקדם כמצופה בעוד כשנתיים ניתן יהיה לעבור לשלב היישומי. "מדובר בשיטה פורצת דרך ואני מאוד גאה על כך שאנחנו עומדים מאחוריה, מסכם פרופ' וולקוביץ'. "ברצוני להודות לכל הצוות שלנו, בפרט לד"ר ילנה קליימן ולד"ר קטרינה קורנבלט, שמפתחות את האלגוריתם בהצלחה רבה, במסגרת המכון שלנו לכריית מידע. תודה גדולה גם לפרופ' זאב ברזילי, שתמך במחקר לאורך כל הדרך ויש לו חלק בהישג שלנו".

  קרא עוד
 • בינאום זה כאן: נציגי מדינות האיחוד האירופי הגיעו למכללה כדי לסכם את פרויקט Tempus ECOSTAR

  בראשית ינואר התקיימה במכללה פגישת הקונסורציום האחרונה של פרויקט Tempus  ECOSTAR מטעם האיחוד האירופי, שהמכללה לוקחת בו חלק פעיל בשלוש השנים האחרונות. מטרת הפרוייקט: ליצור בינאום, סטנדרטיזציה, בהוראת האנגלית באקדמיה. לדברי ד"ר לינדה וינברג, ראש היחידה לאנגלית במכללה, השותפים הנוספים לפרויקט הגיעו מחו"ל לביקור במכללה, וביום השני התקיים באוניברסיטת תל אביב סימפוזיון, בהשתתפות עוד כ-100 נציגים ממוסדות שונים של ההשכלה הגבוהה בישראל. " במהלך הכנס הוצגו תוצאות התכנית, הישגיה ודובר על הצעדים שיש לנקוט על מנת לשמרם, מתוך הכרה והסכמה בין כולם שלימודי אנגלית ברמה גבוהה הינם הכרחיים לכל מערכת אקדמית באשר היא", אומרת ד"ר ויינברג.

  במהלך הסימפוזיון בתל אביב  נשא דברים  ד"ר שמואל גזית, ראש המשרד ליחסים בינלאומיים של המכללה, שהקרין מצגת מרשימה ודיבר על החשיבות שהמכללה מייחסת לתחום הבינאום האקדמי ולפרוייקט זה בפרט.


  משתתפי פרוייקט TEMPUS Ecostar  הגיעו מאירופה ליום עיון במכללה, ולמחרת נסעו יחד לאירוע הראשי באוניברסיטת ת"א. ראש היחידה לאנגלית במכללה, ד"ר לינדה ויינברג, יושבת באמצע השורה התחתונה


  קרא עוד
 • היכונו להמראה: פעילויות שבוע החלל הישראלי יתקיימו במכללה ב-2.2.17

  צוות המרכז להעשרה מדעית במכללה, בשיתוף סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, מזמין אתכם ל"ערב חללי" לילדים ולכל המשפחה, הכולל מגוון סדנאות יצירה והפעלה. הפעילות תכלול  צפייה בשמי הלילה באמצעות טלסקופים רבי עצמה או פלנטריום מתנפח; בנוסף ייבנו וישוגרו רקטות לאוויר, ויהיו הרצאות גם על השימוש המגוון בלוויינים בתחומי החיים השונים.

  פעילויות נוספות שמחכות לכם:  בשעה 17:30 ובשעה 19:00 באודיטוריום המרכזי:  ד"ר מולקולה, הצגת המדען המשוגע שמשגר טילים לחלל,  סדנה לניפוח זכוכית ועל איך מייצרים זכוכית שחוסמת קרינה קוסמית,  סדנה לבניית מכשיר למציאת קו הרוחב ומודל של יום ולילה בכדור הארץ ובנוסף לכל זאת סדנת 'מרוץ הירח'  שתיערך ע"י עמותת SpaceIL ותעסוק באתגר התנועה על פני הירח. למבקרי האירוע יחולק (עד גמר המלאי) גיליון חלל מיוחד של כתב העת "גלילאו צעיר", בחסות סוכנות החלל הישראלית, בו תוכלו לקרוא על הדברים המרגשים שאירעו ב- 2016 בתחום החלל, על החליפה הכבדה והיקרה בעולם, הלא היא חליפת חלל ועל היוזמות הנועזות שיביאו את האנושות למאדים. 

  הפעילולת תתקיים ב-2.2.17, יום חמישי, בין השעות 17:00-22:00, הכניסה חופשית.  לתשומת לבכם, כרטיסים להצגה ד"ר מולקולה יחולקו עד גמר המלאי.

  קרא עוד
 • זוכרים ומנציחים: מעבדה ע"ש ד"ר מרק גרנובסקי ז"ל במחלקה לפיזיקה

  משפחתו של ד"ר מרק גרנובסקי, שהיה מחנך, ממציא ומרצה במחלקה לפיסיקה במכללה, תרמה למחלקה לפיסיקה 50 אלף שקלים למען הנצחת שמו. ד"ר גרנובסקי הלך לעולמו לפני כשנה. בטקס הסרת הלוט שמנציח את שמו נכחו אלמנתו סווטלנה, בנו לאוניד ורעייתו לינה, בתו יאנה ונכדיו יוליה ואמיל. את המכללה ייצגו הנשיא, פרופ' אריה מהרשק, המנכ"ל, מר אחיאב גולן, ראש המחלקה לפיזיקה ולהנדסה אופטית, פרופ' ג'ורג' ברגר, סטודנטים ואנשי סגל נוספים מהמחלקה שבה עבד. לדברי שרון שטיינבאום, מנהלת גיוס המשאבים במכללה, במהלך האירוע הוסר הלוט שמנציח את שמו של ד"ר גרנובסקי באחת ממעבדות המחלקה והמשפחה הקרינה סרטון מרגש לזכרו. לדבריה, המשפחה מתכוונת גם בעתיד להעניק מלגות על שמו של ד"ר גרנובסקי לסטודנטים ולמרצים מצטיינים.


  פרופ' אריה מהרשק, נשיא המכללה, מעניק תעודות הוקרה לילדיו של ד"ר מרק גרנובסקי ז"ל,  יאנה ולאוניד, במעמד הסרת הלוט לזכרו

  קרא עוד
 • חדשות מהמרכז לחדשנות: הקורס לבניית אב טיפוס כבש את עמודי גלובס

  קורס ייחודי שנפתח השנה במרכז  ליזמות ולחדשנות במכללה שובר שיאים בכל הקשור לרמת העניין שהוא מעורר ולכמות הסטודנטים שנרשמים אליו מכל תכניות הלימוד. מאחורי הקורס עומד אור לוסטיג, שמנהל בעצמו חברת סטאט-אפ מבטיחה, ומגיע ללמד במכללה מתוך תחושת שליחות. השמועה על הקורס המצליח הגיעה לעורכי העיתון הכלכלי "גלובס" , שם הוחלט להרחיב עליו בכתבה שמסבירה מדוע זה עובד ומה מייחד אותו ביחס לקורסים מתחרים.

  אם אתם סקרנים ומעוניינים לקרוא את הכתבה בגלובס לחצו על הקישור הבא.

  http://digital.globes.co.il/Olive/ODN/Globes/shared/ShowArticle.aspx?doc=GLBOTR%2F2016%2F12%2F28&entity=Ar02800&sk=962DC5A4

  קרא עוד
 • יש תמורה: פרס המל"ג לחוקרות המכללה על תרומה ומעורבות בקהילה

  בטקס חגיגי שהתקיים אתמול באקדמיה למדעים בירושלים, הוענקו  למכללה 25 אלף שקלים - פרס המועצה להשכלה גבוהה עבור מעורבותה האקדמית ותרומתה לקהילה בשנה"ל תשע"ה.

  ועדת ההיגוי של ות"ת למעורבות אקדמיה בקהילה העניקה את הפרס לד"ר אורית בראון בנימין, ד"ר אורנה מילר וד"ר נגה שליט על מחקרן Students of engineering on behalf of people with disabilities: Evaluating the impact of an institution's flagship project. במסגרת פרויקט הדגל, המתקיים במכללה מזה 5 שנים, קיימו החוקרות ראיונות עם סטודנטים ובוגרי המכללה על מנת לבחון את ההשלכות השונות של הקשר בין ההנדסה לקהילה עליהם.


  ד"ר אורנה מילר (מימין) וד"ר אורית בראון בנימין  עם תעודות ההצטיינות שלה ושל ד"ר  נגה שליט, שפרשה זה מכבר מהמכללה ונעדרה מהאירוע   הפרס, על שם שוש ברלינסקי שיינפלד ז"ל, מי שהייתה מנכ"לית מל"ג-ות"ת, מוענק מדי שנה על תרומה יוצאת דופן לקהילה. הוועדה ציינה בנימוקי הפרס "נושא זה ראוי למחקר ומסקנותיו יוכלו לתרום להבנת הנושא, לחשיבותו ולהשפעתו לאורך זמן על הנוטלים בו חלק".

  נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק: "הפרס מהווה עבורנו גושפנקא לעשיית הסטודנטים והמרצים במכללה בהיבט החברתי ובחתירתנו למצוינות בכל נדבך שהוא. מטרתנו היא לא רק להעניק תארים, אלא גם להנחיל ערכים באמצעות שינוי תרבות ושינוי תפיסה שמחלחלת בסטודנטים שלנו. הניסיון מראה שלאחר שהשתלבו הסטודנטים בפרויקט הדגל של המכללה, הם רוכשים כלים לחיים, תפיסות עולמם משתנות והם מתמקצעים ומודעים יותר לסביבת אנשים עם צרכים מיוחדים".

  קרא עוד
 • פורסם "קול קורא" להגשת מועמדות לחבר הנאמנים של המכללה

  ועדת האיתור מטעם הוועד המנהל של המכללה מזמינה אנשים מן הציבור להציע מועמדותם לחברות בחבר הנאמנים של המכללה.  על המעוניינים להגיש מועמדותם לפנות לגב' קלייר שיבי  לכתובת claire@braude.ac.il

  הגשת מועמדות תיעשה בצירוף כל המסמכים הבאים: קורות חיים, צילום ת.ז., צירוף שמות ופרטים של שלושה ממליצים לפחות. מועד אחרון להגשת מועמדות: 1.2.2017 בשעה 12:00

  ההודעה מיועדת לנשים ולגברים כאחד. הכהונה אינה נושאת גמול כספי. רק פניות מתאימות תיענינה. על ההודעה חתומה גב' דלית שטאובר, יו"ר הוועד המנהל ויו"ר ועדת האיתור של המכללה. בהצלחה לפונים.


  קרא עוד
 • ד"ר אורנה מילר נבחרה לרשימת המרצים "מעוררי ההשראה" בישראל

  ד"ר אורנה מילר, חברת סגל המח' להנדסת תכנה במכללה,  היא אחת מבין 57 המרצים "מעוררי ההשראה" בישראל - כך עולה מסקר מקיף שקיימה אגודת הסטודנטים הארצית, בהשתתפות 1,800 סטודנטים.

  מילר עשתה את עבודת הדוקטורט שלה בהוראת מדעי המחשב באוניברסיטת תל אביב; במכללה היא מלמדת את הקורסים: מבוא למדעי המחשב, מבוא לאלגוריתמים, פיתוח תכניות לימודים והערכתן, מתודולוגיה של חינוך מדעי המחשב ועוד.  בשנים האחרונות היא מתמקדת בעיצוב הוראה, מיומנויות של פתרון בעיות אלגוריתמיות ופיתוח והערכה של תכניות לשיפור הלמידה.


  מעוררת השראה - ד"ר אורנה מילר

  בשבוע שעבר פורסמה באתר MAKO כתבה נרחבת על המרצים המצטיינים ובה נימוקי הסטודנטים לבחירת כל אחד מהם. כך  הם כתבו על ד"ר מילר:  "תומכת בסטודנטים באופן מלא, מסירה כל חשש וקשובה לכל שאלה. בזכותה ההיכרות שלנו עם עולם התכנות הייתה רכה, בלי תחושה של פערים בין הסטודנטים. היא משקיעה בסטודנטים שלה ובונה להם בסיס יציב ואיתן להמשך התואר. מדובר במרצה מיוחדת במינה שבאמת אוהבת ללמד, ואכפת לה שהסטודנטים יבינו את החומר, לכן היא מקבלת אותנו גם מעבר לשעות הלימודים כדי לעזור".  ברכות גם מאיתנו. 

  לקריאת המאמר במלואו:

  http://www.mako.co.il/study-career-weekend/Article-679646b52aa3951006.htm

   

   

  קרא עוד