תכנית הלימודים

 
התעשייה הביוטכנולוגית היא רב-תחומית, עתירת ידע ודינמית. היא נוגעת בכל תחומי החיים– רפואה, איכות הסביבה ומזון ועושה שימוש בחומרים ותהליכים ביולוגיים לתועלתו של האדם. תעשייה זו מבוססת על חידושים מדעיים וטכנולוגיים בתחומי הביולוגיה, הכימיה וההנדסה. תחום זה דורש כוח אדם מיומן בתחום המדעים וההנדסה שישכיל לייצר ולתרגם ממצאים מדעיים לתהליכים ומוצרים.
מטרת המחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה במכללה היא להכשיר מהנדסים בעלי רקע רחב וידע מעמיק בתחומים שונים, שיוכלו להשתלב במחקר ובתעשייה הביוטכנולוגית. הסטודנטים במחלקה מקבלים הכשרה תיאורטית ומעשית במדעי היסוד, מדעי החיים, הנדסה וביוטכנולוגיה.
תכנית הלימודים כוללת שלושה תחומי ידע :
מדעי היסוד: מתמטיקה, פיסיקה, סטטיסטיקה, מחשבים, אנגלית וכימיה.
מדעי הטבע: ביולוגיה תאית ומולקולרית, גנטיקה, ביוכימיה, מיקרוביולוגיה, הנדסה גנטית, אימונולוגיה, טכנולוגיות תאים ורקמות ועוד.
מדעי ההנדסה הביוטכנולוגית: מבוא לבקרה, תכנות הנדסי, הנדסת ביוטכנולוגיה, מכניקת זורמים, בקרה, מאזן מסה ואנרגיה, מעבר חום, תהליכי תסיסה, ותהליכי הפרדה ודיאגנוסטיקה.
 
לימודי ההתמחות בתחומי הביוטכנולוגיה מאפשרים העמקה באחד או יותר מהמסלולים הבאים: ביוטכנולוגיה תאית-מולקולרית, טכנולוגיות סביבה, טכנולוגיות מזון וטכנולוגיות פרמצבטיות.
במהלך הלימודים מושם דגש על הכשרה מעשית של הסטודנטים ועל הכרת התעשייה הביוטכנולוגית בארץ. הגישה היישומית מתבטאת בהתנסות אינטנסיבית במעבדות, בלימוד היישומים התעשייתיים של נושאי הלימוד התיאורטיים ובהכשרה מעשית של הסטודנטים במסגרת הסטאז' בתעשייה או במכוני מחקר.
המחלקה מקיימת קשר הדוק עם התעשייה הביוטכנולוגית ומעדכנת את תכני הלימוד והמעבדות בהתאם לחידושים ולצרכים של התחום. במחלקה סגל  הוראה מגוון, בעל ניסיון אקדמי ותעשייתי עשיר מאד. המעבדות במחלקה מרווחות וחדישות ומצוידות במכשור משוכלל, המאפשר לכל סטודנט להתנסות בעבודה מעבדתית. במחלקה יש גם מעבדות מחקר מתקדמות. סגל  המחלקה מבצע מחקרים בתחומים שונים תוך שימוש בציוד מתקדם מסוגו. סטודנטים של המחלקה משולבים במחקרים אלו במסגרת הסטאז' או פרויקטים מיוחדים.
הלימודים במחלקה מקנים לבוגרים תואר "בוגר במדעים (.B.Sc)". הבוגרים משתלבים בתעשייה, במכוני מחקר ופיתוח ובחברות ביוטכנולוגיות העוסקות בפיתוח תרופות, דיאגנוסטיקה, טכנולוגיות של מזון, חקלאות ושימור הסביבה. כשליש מהבוגרים ממשיכים לתארים גבוהים באוניברסיטאות בארץ ובעולם.
 
נשמח לראותכם בין הסטודנטים שלנו!
 
לפרטים נוספים ניתן לפנות למזכירות המחלקה.