• שרים לזכר יוחנן

  חברי "האנסמבל" של המכללה, אשר מונה 15 נגנים וזמרים, הופיעו בטקס לזכרו של פרופ' יוחנן ארזי עם השירים "אני גיטרה" ו"הללויה", ללחן של לאונרד כהן ומלים שנלקחו מספר תהלים. השיר בוצע לראשונה בטקס הענקת מלגות "שר המדע". לדברי גב' אתי שפרברג, מנהלת הלהקה, פרופ' ארזי אהב מאד את הביצוע ועל כן הוחלט להעלותו בשנית בטקס לזכרו. "האנסמבל" הופיעה בחודשים האחרונים במספר טקסים שהיו במכללה, בהם טקס יום השואה והפליאה את הקהל באיכויותיה. המעבד המוסיקלי של הלהקה הוא המוסיקאי רוני וייס.

  היום מבינים הכל: הספורט, שהיה לפני חמישים שנה נחלת בודדים, "ספורטאים מבטן ומלידה", הפך בימינו לתופעה חברתית-תרבותית בעלת השלכות כלכליות ופוליטיות על כל שכבות האוכלוסייה: מילד ועד זקן. לא בכדי יותר ויותר אנשים מצטרפים לתכניות לשמירת כושרם הגופני ולתכניות הרזיה יעילות, המלוות ומונחות ע"י אנשי מקצוע. מחקרים מלמדים כי העוסקים בפעילות גופנית, בפרט צעירים, משפרים פלאים את כושרם המנטאלי, את הקשב והריכוז, את הזיכרון ואת יכולותיהם לעבד מידע ולקבל החלטות נכונות. 

  נבחרת הקט רגל של המכללה, במהלך תחרויות החורף לסטודנטים שהתקיימו באילת.
  עומדים מימין: מר שמעון הקר, ראש מנהלת המכללה ולצדו מר יוסי הר-אבן, מנהל יחידת הספורט


  קרא עוד
 • מהדקים את הקשר עם התעשייה

  מאות מוזמנים, אנשי אקדמיה ותעשיינים בכירים, השתתפו בתחילת אפריל בכנס תעשייה-אקדמיה השלישי, שנקרא על שם פרופ' יוחנן ארזי ז"ל. פרופ' ארזי, נשיאה השלישי של המכללה, שנפטר בחודש ינואר, במהלך כהונתו, והשאיר אחריו חותם משמעותי על האקדמיה, התעשייה והחברה בגליל ובמדינה.

  הכנס השנה עסק בהיבטים השונים של האחריות התאגידית ולקחו בו חלק מנהלי אחריות תאגידית בחברות, מהנדסים מתעשיות ומארגונים שונים, מנהלים ואנשי מפתח בגופים ממשלתיים ומלכ"רים, יועצים של מערכות וארגונים, אנשי סגל אקדמי, מרצים וחוקרים בתחום, אנשי חינוך ונציגי קהילה.

  קרא עוד
 • נזכור אותך תמיד

  כנס תעשייה אקדמיה השלישי ע"ש פרופ' יוחנן ארזי נפתח בטקס לזכרו, שבמהלכו הוקרן סרט מרגש, שהציג את פועלו ואת תפיסת עולמו האקדמית. בקהל ישבו בני משפחתו הקרובים של פרופ' ארזי ובני משפחותיהם: רעייתו עפרה, בנותיו שיר ולימור, אמו מלכה, אחיו גלעד, שהתקשו להסתיר את התרגשותם הרבה לנוכח הסרט והדברים החמים שאמרו על יקירם.

  פתח את הטקס הנשיא הנכנס של המכללה, פרופ' אריה מהרשק, שאמר: "יוחנן היה מעמודי התווך של המכללה. הוא קידם והפך אותה לגוף אקדמי מוביל. הוא היה חבר אישי שלי במשך 21 שנה, למדתי ממנו מהי מחויבות טוטאלית ומהי השראה. אמשיך את מורשתו".

  הכנס השנה עסק בהיבטים השונים של האחריות התאגידית ולקחו בו חלק מנהלי אחריות תאגידית בחברות, מהנדסים מתעשיות ומארגונים שונים, מנהלים ואנשי מפתח בגופים ממשלתיים ומלכ"רים, יועצים של מערכות וארגונים, אנשי סגל אקדמי, מרצים וחוקרים בתחום, אנשי חינוך ונציגי קהילה.

                                פינת הזיכרון שהוצבה במכללה לזכרו של פרופ' יוחנן ארזי ז"ל

  מימין לשמאל: מר גלעד ארזי, גב' שיר ארזי, גב' שולה כהן, סגנית ראש עיריית כרמיאל, פרופ' אבישי ברוורמן, גב' מלכה ארזי, אמו של פרופ' ז"ל; גב' עפרה ארזי, רעייתו; פרופ' אריה מהרשק, נשיא המכללה הנכנס; מר ישראל וגב' יהודית לקר, הוריה של עפרה; גב' לימור ארזי-גבעון, בתו של פרופ' ארזי ז"ל.

  קרא עוד
 • המכללה אירחה את כנס האיכות החמישי של הגליל

  נציגי עשרות ארגונים, מפעלים ועמותות בצפון הארץ הגיעו בחודש מאי האחרון לקמפוס המכללה, לאירוע שנתי, שבו עסקו במונח אחד שהוחלט לטפחו בתעשייה ובאקדמיה במקביל: "איכות". בכנס, שמתקיים בפעם החמישית, הוענקו השנה תעודות הצטיינות ותשע מלגות לימודים למפעלים שהפגינו בשנה החולפת את ההתקדמות הגדולה ביותר בתחום האיכות והמצוינות הארגונית.

  פרופ' אריה מהרשק, נשיא המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה, ציין בפתיחת האירוע שטיפוח האיכות והמצוינות האקדמית הוא נר לרגליה של המכללה מזה שנים. הוא בישר על כך שהמכללה החליטה לאמץ את מודל EFQM - מודל שנקבע כמסגרת עבודה לארגונים לצורך קבלת תו האיכות האירופאי - בכל הרבדים וקרא לנציגי המפעלים והחברות להגביר את שיתוף הפעולה שלהם עם המכללה ולנצל את העובדה שבמכללה מכשירים כח אדם מקצועי ואיכותי, שיכול לקדם את התעשייה באזור. "מדובר באירוע חשוב, שהוזמנו אליו נציגים מהתעשייה ומהאקדמיה וכן אורחים מארצות הברית ומקפריסין", אמר פרופ' מהרשק. "במושבים השונים שמתקיימים ביום זה דנים בדרכים ובשיטות מתקדמות ליישום השבחת האיכות בתעשייה המקומית. עצם העובדה שהנושא מתקיים מידי שנה באורט בראודה היא ביטוי לחשיבות, לעוצמה ולמחויבות של המכללה לנושא האיכות".

  קרא עוד
 • חברות מובילות מגייסות את בוגרי המכללה

  במסגרת שיתופי הפעולה שהמכללה מקדמת עם התעשייה, התקיימו לאחרונה כמה "ימי זרקור", במהלכם סיפרו נציגים מהחברות אינטל, מלאנוקס טכנולוגיות ופלקסטרוניקס על פעילותן, במטרה לגייס לשורותיהן את בוגרי המכללה במגוון תכניות לימוד. ההיענות היתה גדולה ועשרות בוגרי המכללה הגיעו לראיונות בדוכני ההסברה, שהחברות הקימו בקמפוס. הדרישה של חברות אינטל ומלאנוקס טכנולוגיות היתה לבוגרים בתחומי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, הנדסת תכנה והנדסת מערכות מידע; בחברת פלקסטורניקס חיפשו בוגרים וסטודנטים משנה ד' בהנדסת תעשיה וניהול.

  קרא עוד
 • מעודדים חשיבה רב-תחומית בכנס "מרעיון ליזמות"

  המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה ממשיכה לחפש דרכים על מנת להדוק את קשריה עם התעשייה. במסגרת זו התקיים לאחרונה כנס בקמפוס שנושאו: "מרעיון ליזמות". הכנס התקיים לרגל פתיחת קורס חדש, "פרוייקט רב תחומי ביזמות", שנפתח במסגרת המרכז ליזמות ולחדשנות של המכללה ומטרתו העיקרית לקדם את המודעות ליזמות בתעשייה בקרב הסטודנטים.

  הקורס, שמבחינה מנהלית משויך למחלקה להנדסת תעשייה וניהול, נועד לעודד סטודנטים משנה ב' ומעלה, מכלל תכניות הלימוד במכללה, לחבור זה לזה וליצור צוותי עבודה משותפים. השאיפה היא, שצוותים אלה יפתחו, באמצעות חשיבה רב-תחומית, רעיונות שונים בעלי היתכנות כלכלית, משלב התכנון הראשוני ועד לשלב העסקי והביצועי. את הקורס הגה פרופ' אריה מהרשק, בהיותו ראש המרכז ליזמות ולחדשנות, עוד בטרם מונה לתפקידו כנשיא המכללה.  בקורס יפותחו רעיונות בעלי היתכנות כלכלית - צילום מתוך הכנס

  קרא עוד
 • יצירתיות מעשית למען קהילת הנכים

  סטודנטים בשנה השלישית מהמחלקה להנדסת מכונות הציגו לאחרונה את הפרויקטים שלהם בפני נכים, כהכנה קדם-ביצועית לפרויקט הגמר שנכון להם בקורס החובה: "תכן הנדסי מתקדם".

  במסגרת הקורס השנה, התבקשו הסטודנטים לתכנן כסא גלגלים Transformer (רובוטריק), שישלב פונקציות נוספות, מעבר לשימושו ככיסא. הסטודנטים נדרשו לאתר נישה ייחודית, להגדיר דרישות ומפרט הנדסי, לפתח מספר חלופות, לבחור מתוכן חלופה מועדפת ולנתח את יתרונותיה (וחסרונותיה), לעומת מוצרים קיימים.

  קרא עוד
 • קורס חדש במכללה יכשיר סטודנטים לנהל מצבי סיכון ואסון

  המחלקה להנדסת תעשייה וניהול של המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה פתחה בסמסטר ב' קורס בחירה חדש בשם: "ניהול מצבי חירום ואסון". בקורס ילמדו הסטודנטים על המאפיינים של מצבים אלה, על ההבדלים ביניהם וכן טכניקות לניתוחם, לצורך התמודדות טובה יותר בזמן אמת ברמת המדינה, הקהילה או המפעל. הלמידה מתבססת על הצגת המורכבות של מצבי חירום וסיכון שונים, תוך מתן דגש על תפקידו של מהנדס תעשיה וניהול במתן פתרונות ולבניית מערכות ניהול נכונות.

   

  קרא עוד
 • בטקס שנערך במכללה הוענקו 45 "מלגות לוחם" ע"ש סמ"ר נדב באלוה ז"ל

  זו השנה החמישית ברציפות, בה הוענקה מלגת הלוחם ע"ש סמ"ר נדב באלוה, לוחם סיירת אגוז, שנפל במלחמת לבנון השנייה בקרב במרון א-ראס, בקיץ 2006. 17 מבין מקבלי המלגה לומדים במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה.

   הוריו של נדב, אליפז ותמי, העובדת בדיקנט הסטודנטים במכללה, אמרו בטקס כי המשפחה בחרה להנציח את זכר בנם בדרך זו, משום שהיא מבטאת באופן הטוב ביותר את נדב ואת השקפת עולמו. "הסטודנטים כאן מוכיחים שיש לנו נוער אחר, שרוצה לתרום ולהתנדב למרות הקשיים", אמר אליפז באלוה והוסיף: "אתם חוד החנית של האומה ועתידה. לעזור לכם להשיג את התואר ולהצליח בהמשך החיים, זה המעט שאנו יכולים לעשות למענכם".  בצילום: פרופ' אריה מהרשק, נשיא המכללה, מעניק מלגת לוחם לאחד הסטודנטים.
  לצידו: תמי ואליפז באלוה, הוריו של נדב ז"ל, ומר פסח שפר, דיקן הסטודנטים במכללה.


  קרא עוד
 • ד"ר אליק גרויסמן זכה בפרס בינלאומי על ספרו בתחום הקורוזיה

  ד"ר אליק גרויסמן, מרצה במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה ויו"ר אגודת מהנדסי הכימיה והכימאים בישראל, זכה לאחרונה בהכרה בינלאומית כשקיבל פרס מיוחד על ספרו המדעי "Corrosion For Everybody" , שעוסק בתחום הקורוזיה והשפעותיה על הסביבה. ד"ר גרויסמן קיבל את הפרס בכנס הבינלאומי לקורוזיה 2012 שהתקיים בעיר סולט לייק סיטי, יוטה בארצות הברית. הכנס עסק בנושאי טכנולוגיה מתקדמת ושיטות חדשות לטיפול בקורוזיה.

  ד"ר גרויסמן מלמד במכללה את הקורסים "כימיה פיסיקלית" ו"קורוזיה של מתכות ושיטות הגנה" (המח' להנדסת מכונות והנדסת ביוטכנולוגיה). ספרו נבחר ע"י קוראי כתב עת עולמי בתחום הקורוזיה (Materials Performance magazine) מבין 64 חידושים טכנולוגיים פורצי דרך.  הפרס הוענק לד"ר אליק גרויסמן על ידי אוליבר מוגהיסי, נשיא NACE הבינלאומי
  (National Association Corrosion Engineers International).

  קרא עוד
 • בשורה לבוגרי המכללה: 1000 מקומות עבודה נוספים עד סוף 2012

  בשורה טובה לתלמידי המכללה ולבוגריה: ראש עירית כרמיאל, מר עדי אלדר, דיווח לאחרונה ש 19 מפעלים באזור התעשייה של העיר נמצאים בימים אלה בתהליך הרחבת פעילות או מעבר לאזור. לדברי אלדר העירייה התגבור המבורך הצריך את העירייה להכשיר עבור החברות הללו שטח של כ- 88 דונם.

  עד כה השלימו את תהליך המעבר מפעלים רבים, ביניהם: אמתן, מיקרו קרמיקה, אוהם ספקי כוח, אורטופדיה, סיני טכנולוגיות, חידוש מצברי BSI, טרלידור ועוד. אחד המפעלים הוא מפעל הייטק ממרכז הארץ, שמעסיק כיום 700 עובדים בתחום האלקטרוניקה.

  קרא עוד
 • זוכרים את נשיא המכללה, פרופ' יוחנן ארזי ז"ל

   בר-דעת, קפדן וצנוע

  שני אילני על פרופ' יוחנן ארזי ז"ל, שמאחורי ברדעת
  שלוש שנים ורבע כיהן פרופ' יוחנן ארזי כנשיא המכללה, אחרי כעשרים שנות פעילות בה. ברדעת הושק קודם שעלה לכס הנשיאותי. שתי מהדורות ראו אור, בטרם מונה לנשיא וגייס אותי לתפקיד מנהלת השיווק. משאלתו היתה להפוך את ברדעת לעלון מכללתי רלוונטי ותדיר, תוסס ומשמעותי, בעל תפוצה רחבה. הוא שאף לעלון, אשר ישמש במה לעשייה המפוארת של המכללה, עשייה שעד אז נחבאה אל הכלים.
  פרופ' ארזי לא בזבז זמן על גינונים, שיחה מקדימה, נאומי רקע והצהרות בפגישתנו הראשונה. את כל אלה סיכם בשלושה משפטים וניגש ישר לענין: המכללה איכותית ומוערכת במסדרונות האקדמיה, אך עד כה לא הצליחה לתפוס מקום בתודעה הציבורית וליצור מוניטין ברמה הארצית. הוא העיד על עצמו כמי שאינו מבין בשיווק וכי אין בכוונתו לעסוק בו, אך יש לו דיעה ברורה על המשקל שיש לייחס לתכנים מבית היוצר של המכללה, ביחס לפרסומת קנויה. הרבה יותר תוכן ופחות פרסומות וסיסמאות! לפתע נופף בגליון ברדעת, שהיה מונח על שולחנו וקרא, בהצביעו על צמד מילים 'קריאת נתונים' (צ"ל 'כריית נתונים'): "אני רוצה עלון ברמה גבוהה, שיכבד את כותביו ואת קוראיו. אסור שדבר כזה ייצא בשם המכללה".

  קרא עוד