• הנשיא פרס ביקר במכללה

   

  ביקור נשיאותי במכללה. נשיא המדינה, מר שמעון פרס, ביקר במכללה בסוף חודש אפריל, לאחר שחנך בעיר כרמיאל את בית הספר הטכני החדש של חיל האוויר. במהלך שיחה שקיים עם נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק, התעניין פרס במבנה המכללה ובמספר הסטודנטים הלומדים בה, בתארים הניתנים ובהיקף המחקר המתנהל במכללה. פרופ' מהרשק הציג בפני הנשיא את חזון המכללה ואת ייעודה, את קשריה עם התעשייה ואת הישגיה בהוראה ובמחקר.

  קרא עוד
 • השר לשעבר מיכה חריש התרשם מהפרויקטים של המחלקה להנדסת מכונות

   

  מיכה חריש, לשעבר שר המסחר והתעשייה, המייצג כיום חברות זרות בישראל, ביקר במכללה בתחילת חודש מרץ והיה אורחו של נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק.

  בפני חריש הוצגו מעבדות המחלקה להנדסת מכונות והוצגו בפניו כמה מהפרויקטים הבולטים וביניהם כלי הרכב שפיתחו במחלקה: באג-בראודה ורובראודה. בסיור השתתפו גם ראש עיריית כרמיאל, עדי אלדר וסגניתו, גב' שולה כהן, מר יורם הורביץ, דירקטור בחסרת היישום של המכללה "אופק אשכולות" ומנכ"ל SAP כרמיאל בעבר, פרופ' מיכאל רגב, ראש המח' להנדסת מכונות וגב' שני אילני, מנהלת השיווק של המכללה.

  קרא עוד
 • חתן פרס נובל, פרופ' שכטמן מהטכניון, הגיע לביקור במכללה

   

  פרופ' דן שכטמן, חתן פרס נובל לכימיה בשנת 2011, נענה להזמנת נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק והגיע לבקר במכללה במחצית חודש אפריל.

  הביקור התמקד בקידום היזמות בקרב הסטודנטים במכללה. סוכם על שתוף פעולה לפיו ישולבו סטודנטים שלנו - הלומדים בקורס "פרויקט רב-תחומי ביזמות" - בהרצאות האורח בטכניון. קורס זה נמשך סמסטר מלא ומבוסס על ארבע-עשרה הרצאות הניתנות, כל אחת, ע"י יזם מוביל בישראל

  קרא עוד
 • מיאמי בגליל

  נמשך שיתוף הפעולה בין המכללה לאוניברסיטת מיאמי

  במסגרת שיתופי הפעולה שהמכללה מטפחת בינה לבין מוסדות אקדמיים יוקרתיים ברחבי העולם, היא אימצה בארבע השנים האחרונות את התכנית UGalilee, במסגרתה הגיעה לאחרונה קבוצת סטודנטים נוספת מאוניברסיטת מיאמי שבארצות הברית, כדי לבלות בגליל וללמוד על אודותיו.

  קרא עוד
 • מגוון עבודות הוצגו בכנס המתמחים של המחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה

  באירוע חגיגי, שהתקיים בחודש מרץ, השלימו 35 סטודנטים מהמחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה את השלב החשוב ביותר בלימודיהם – שלב ההתמחות. הבוגרים שבדרך הציגו את עבודותיהם בפני סגל המחלקה ובפני אורחים מהתעשייה ומהאקדמיה, אשר התרשמו ממה ששמעו וראו.

  שלב ההתמחות כולל שישה חודשים, בהם מתבקשים הסטודנטים להתמודד עם פרויקט הנדסי או מחקרי. מדובר במחוייבות האקדמית האחרונה שלהם, בטרם יקבלו את תעודת הבוגר וישתלבו בתעשייה או בלימודים לתארים מתקדמים.

  חן לגריסי-קפלן מציגה בפוסטר חלק מפרויקט ההתמחות שעשתה במעבדתה של פרופ' הוקינג באוניברסיטת רוצ'סטר, ניו יורק

  קרא עוד
 • איך לחשוב ולפתור בעיות באנגלית?

  ארבעה סטודנטים מהמכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה חזרו לפני כמה שבועות מכנס בינלאומי בפולין, במסגרת פרויקט "TEMPUS" של האיחוד האירופי. במהלך הכנס, התבקש כל אחד מהם להכין מצגת על נושא כלשהו בשפה האנגלית.

  לדברי דר' לינדה ויינברג, מנהלת היחידה לאנגלית במכללה, הנציגים מבראודה - אלכס איצקוביץ, הייתם בשארה, טופז רוזן וגיא פרנקו, בליווי מדריכת הקורס, גב' איליין גולדשטיין - נתנו מצגות מצוינות וייצגו בכבוד את המכללה ואת המדינה בכלל. "הרעיון בכנס היה לא רק לדקלם חומר מול קהל בינלאומי, אלא ליישם שיטת לימוד מיוחדת בשם TRIZ. מטרת הקורס היא לפתח, בקרב משתתפי הקורס, מיומנויות חשיבה באנגלית, אשר יאפשרו להם לפתור בעיות ביתר קלות. אורט בראודה הוא מוסד אחד מתוך תשעה, שהכשירו בשנה האחרונה סטודנטים על פי שיטה זו".

  קרא עוד
 • מעבדת מחקר חדשה במחלקה להנדסה אופטית

  המחלקה להנדסה אופטית במכללה עשתה לאחרונה צעד קדימה בנוגע לאפשרויות המחקר שלה. הדבר מתאפשר הודות למעבדה לחקר התקנים אופטו-מכניים זעירים, שנחנכה לפני פחות משנה בבניין P ומתוכננת לעבור בעתיד לבניין פיזיקה בקמפוס, לכשתסתיים בנייתו.

  דר' יואב לינזון ודר' סעיד מחאנג'נה, חברי סגל המחלקה להנדסה אופטית והוראת הפיזיקה הם החוקרים הראשיים של המעבדה ובימים אלה הם משלימים את אבזורה. השניים מקימים מערך אופטי ואלקטרוני במטרה לבדוק תכונות מתנדים, בהפעלתם בתנאים מבוקרים. לדברי דר' לינזון, המעבדה תשמש בעתיד גם סטודנטים לתארים גבוהים מהמכללה ומתמחים. "אנו שואפים לשלב במעבדה גם סטודנטים ממוסדות אקדמיים אחרים, כדי לחקור ביחד שימושים מגוונים של מתנדים אופטו-מכניים, באינטגרציה שלהם במעגלים פוטוניים ובתכן של התקנים עתידיים בעלי תכונות משופרות", אומר דר' לינזון, שהגיע לכרמיאל לאחר שעשה פוסט-דוקטורט בארה"ב (איתקה, ניו יורק) ובקנדה (מונטריאול).  דר' יואב לינזון ודר' סעיד מחאג'נה, חברי סגל המחלקה להנדסה אופטית והוראת הפיזיקה

  קרא עוד
 • מקוריות מתחת לפני השטח

  רובוט חדש, שהגו סטודנטים במכללה, ימנע סתימות בצנרת הביוב
  הקורס "פרויקט רב תחומי ביזמות", שנפתח לאחרונה במרכז ליזמות ולחדשנות במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה, בהנחיית דר' משה שביט, כבר מניב תוצאות. מיזם חדש, שהגו סטודנטים בקורס, השתתף לאחרונה בתחרות "ביזטק" (בחסות הטכניון) לעידוד יזמות, הצליח לעורר תגובות חיוביות ולעלות לשלב חצי הגמר של התחרות.

  מדובר במיני-רובוט, ש"תפקידו" לפטרל בתוך צנרת הביוב ולספק התראה מבעוד מועד על מגוון בעיות המתרחשות בה, כגון: סתימות, שברים, סדקים, חסמים למיניהם, שורשי עצים, חלודה, ריקבון וכדומה. יוזמי הרעיון מקווים, כי ההתראות שיספק הרובוט החכם, ימנעו התפתחות של נזקים גדולים ויקרים לתיקון ויחסכו בטיפול השוטף.

  קרא עוד
 • אביב בקמפוס הירוק

  דר' נגה שליט, יו"ר מועצת הקמפוס הירוק
  באביב האחרון קיבלו את פני הבאים למכללה המוני כלניות פורחות בשלל צבעים. כלניות צבעוניות בשער המכללה ובשולי הכביש ההיקפי, בגומות סביב העצים ובערוגות הורדים. תענוג לעיניים וללב.
  זאת הזדמנות טובה לספר קצת על הפרח המקסים הזה. הכלנית המצויה היא מהפרחים היפים והמוכרים בארץ, אולי ה-סמל של פרחי הבר שלנו. העובדה שמדובר בפרח מוגן, מאפשרת לנו לראות אותו פורח בטבע במרבדים מרהיבי עין.
  הכלנית היא צמח פקעת. את הפקעת טומנים באדמה בסתיו ועם בוא הגשמים הפקעות סופגות מים ומתנפחות, הקדמה קצרה לבקיעת עלי הכלנית מן האדמה. מכל פקעת יתפתחו כמה וכמה פרחים לאורך תקופה ארוכה למדי. הפריחה מתחילה בינואר ויכולה להישאר אתנו עד אפריל. פקעות הכלנית שורדות מספר שנים והזרעים, המופצים מהפירות, נובטים ופורחים לאחר שנתיים-שלוש.


  אליקו משה ומאחוריו כלניות שנשתלו בגינות הקמפוס

  קרא עוד
 • פרס בינלאומי למאמר במתמטיקה

  עוד הישג מרשים לאנשי הסגל האקדמי של המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל.

  מאמרם של פרופ' ולדימיר טורצקי ושל פרופ' ולרי גליזר, אנשי סגל המחלקה למתמטיקה שימושית במכללה, זכה בפרס המאמר הטוב ביותר בקונגרס מהנדסים בינלאומי. המאמר, שנכתב בשיתוף פרופ' שנער מהטכניון, זכה במקום הראשון מבין 1,328 מאמרים שהוגשו במסגרת התחרות מכל רחבי העולם. שם המאמר:

  ”Distribution of Terminal Cost Functional in Discrete-Time
  Controlled System with Noise-Corrupted State Information”


  פרופ' ולרי גליזר ופרופ' ולדימיר טורצקי (משמאל)- "תרמו תרומה חשובה לעולם ההנדסה"

  קרא עוד
 • פעילות גופנית במכללה - עניין של חינוך

  מאת: יוסי הר-אבן, ראש יחידת הספורט

  לפני פחות משנה, בנובמבר אשתקד, השיק משרד הבריאות תכנית לאומית לקידום אורח חיים פעיל ובריא, שתכליתה להפוך את אזרחי ישראל לבריאים יותר. התכנית באה לעולם בעקבות מגמה שלילית שהתפתחה בארץ, כמו גם בעולם כולו, של השמנת יתר ובעקבותיה התרבות דרמטית במקרי סוכרת בקרב האוכלוסייה. אחרי עשרות שנים של אדישות מצד מקבלי ההחלטות, הבינו גם בארץ, שצריך ואפשר להתמודד עם תופעות נפסדות אלה באמצעים חינוכיים, הסברתיים ואף חקיקתיים, גם אם הדבר כרוך בהשקעת כספים – ושינוי זה הינו מבורך.

  היום מבינים הכל: הספורט, שהיה לפני חמישים שנה נחלת בודדים, "ספורטאים מבטן ומלידה", הפך בימינו לתופעה חברתית-תרבותית בעלת השלכות כלכליות ופוליטיות על כל שכבות האוכלוסייה: מילד ועד זקן. לא בכדי יותר ויותר אנשים מצטרפים לתכניות לשמירת כושרם הגופני ולתכניות הרזיה יעילות, המלוות ומונחות ע"י אנשי מקצוע. מחקרים מלמדים כי העוסקים בפעילות גופנית, בפרט צעירים, משפרים פלאים את כושרם המנטאלי, את הקשב והריכוז, את הזיכרון ואת יכולותיהם לעבד מידע ולקבל החלטות נכונות. 

  נבחרת הקט רגל של המכללה, במהלך תחרויות החורף לסטודנטים שהתקיימו באילת.
  עומדים מימין: מר שמעון הקר, ראש מנהלת המכללה ולצדו מר יוסי הר-אבן, מנהל יחידת הספורט


  קרא עוד
 • ד"ר אורית בראון-בנימין, יזמה את הקורס
  ד"ר אורית בראון-בנימין, יזמה את הקורס

  רעיון פשוט - עזרה גדולה

  בזכות שיתוף פעולה של המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל ובית הספר תפן, הצליחו בוגרי המח' להנדסת מכונות לשפר את אורח חייהם של תלמידים הסובלים משיתוק מוחין. סיפור לדוגמא
  ערן גולדברג

  ללא שום צל של ספק, מה שגרם לי במהלך לימודיי הנאה גדולה סיפוק חשיבתי ויצירתי, הוא קורס שלקחתי בשנתי האחרונה כסטודנט במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל. נפל בזכותי להיות חלק מקבוצת סטודנטים, שהתנסתה במשהו חדש ולא מוכר. לא מוכר למכללה ובטח שלא מוכר לסטודנטים: קורס "ביומכאניקה שיקומית".

  קרא עוד