• ד"ר מאיה כנר ז"ל
  ד"ר מאיה כנר ז"ל

  זוכרים את ד"ר מאיה כנר ז"ל

  סגל המח' להנדסת תעשייה וניהול נפרד מהחוקרת ומהחברה שהלכה לעולמה בגיל 38

  תוגה וגעגוע ירדו על עובדי המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה עם קבלת הבשורה על מותה בטרם עת של ד"ר מאיה כנר, חברת סגל המחלקה להנדסת תעשייה וניהול, שנפטרה ב-26 ביוני 2012 לאחר שנכנעה למחלת הסרטן והיא בת 38 בלבד. בתפקידה האחרון במכללה היתה ד"ר כנר ראש התכנית לתואר שני בהנדסת תעשייה וניהול, תפקיד שבשל נסיבות מחלתה מילאה בשיתוף עם ד"ר חוסיין נסראלדין. ד"ר כנר הותירה אחריה בעל, שני ילדים קטנים והרבה מאוד תלמידים וחברים שהעריצו אותה ושמוקירים את זכרה.

  קרא עוד
 • ד"ר אורנה מילר, ראש המרכז לקידום ההוראה והלמידה במכללה
  ד"ר אורנה מילר, ראש המרכז לקידום ההוראה והלמידה במכללה

  כיווני מחקר חדשים בחינוך ההנדסי

  המרכז לקידום ההוראה והלמידה של המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה קיים בסוף חודש מאי יום עיון בנושא: כיווני מחקר בחינוך ההנדסי באקדמיה. ליום העיון הגיעו כ-40 מרצים מהמכללה וממוסדות אקדמיים אחרים, ביניהם: הטכניון, מכללת הדסה ירושלים ומכללת כנרת.

  ביום העיון הוצגו מחקרים ובין המרצים התקיים דיון על ההיבטים המייחדים את החינוך ההנדסי באקדמיה וכן על נושאים ומגמות במחקר זה בארץ ובחו"ל. בין הנושאים שעלו בהצגות וברב-שיח היו מאפייני חשיבה הנדסית ומערכתית, היבטים הומאניים בחינוך ההנדסי-מדעי, פיתוח "כישורים רכים" בקרב סטודנטים להנדסה, ועוד. את הרצאת הפתיחה נשאה פרופ' נאוה בן-צבי, נשיאת מכללת הדסה ירושלים. המסר שבקשה להעביר הוא שיש להעז, ליזום ולא לחשוש לחצות גבולות, ושחיוני ליצור קהילות עשייה (communities of practice).

  קרא עוד
 • הישג לד"ר סמאר מרעי: זכה במלגת "מעוף"

  ד"ר סמאר מרעי, רכז המחקר במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל ומרצה בכיר במחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה, התבשר לאחרונה שהמועצה להשכלה גבוהה בחרה בו כאחד הזוכים במלגת מעוף, שמוענקת פעם בשנה לארבעה עד שישה אנשי סגל, מתוך פונים רבים מאוניברסיטאות ומכללות מכל רחבי הארץ. מדובר במלגה מבוקשת, שנועדה לקדם מרצים מצטיינים מהמגזר הערבי. שיעור המלגה שווה לעלות ממוצעת של איש הסגל האקדמי במשך שלוש שנים. המלגה ממומנת באמצעות ות"ת וקרן כהנוף הקנדית.

  קרא עוד
 • סוגרים שנת פעילות ביחידת הספורט

  באירוע חגיגי שהתקיים בסוף חודש יוני ציינה יחידת הספורט של המכללה את סיום שנת הפעילות שלה. הטקס נערך בסימן הערכה לספורטאי נבחרות הספורט של המכללה וקידום אורח חיים בריא בקרב הסטודנטים.

   האירוע התקיים במעמד נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק; מר שמעון הקר, ראש מנהלת כספים; ד"ר אורנה מילר, ראש המחלקה להוראה ולימודים כלליים (שאחראית על יחידת הספורט); מר פסח שפר, דיקן הסטודנטים ומר אלי לוי, אחראי ביטחון ומשק.

  קרא עוד
 • תכנית אחת - תואר כפול
  תכנית אחת - תואר כפול

  תכנית אחת - תואר כפול

  במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה אושרה תכנית לימודים לתואר כפול בהנדסת חשמל ובהנדסה אופטית.
  התכנית, שעונה על צרכי התעשייה, תאפשר למועמדים בעלי הישגים גבוהים לקבל את שני התארים לאחר צבירת 194 נקודות בלבד

  בשנים האחרונות חלה התפתחות מואצת בתחום ההנדסה האופטית, יישומיה באים לידי ביטוי בתקשורת, במערכות בקרה, ברפואה, בתעשיית המיקרואלקטרוניקה ובמערכות מוכללות המשלבות מספר תחומים. התעשייה כיום, הזקוקה למהנדסים בתחום האופטי, קולטת (בהעדר בוגרים בהנדסה אופטית) מהנדסי חשמל או פיזיקאים ומכשירה אותם בעצמה בתחומים האופטיים. קבלת בוגרים, שתחום התמחותם היא הנדסה אופטית, תחסוך מהתעשייה את הצורך בהכשרה ארוכה.

  הואיל ויישומיה של הנדסה אופטית דורשים רקע נרחב בהנדסת חשמל, הסטודנטים הלומדים הנדסה אופטית נדרשים במסגרת לימודיהם ללמוד מספר ניכר של קורסים, הניתנים במחלקה להנדסת חשמל. הרקע הרחב אותו לומד סטודנט בהנדסה אופטית אפשר למכללת בראודה, ע"י תוספת של מספר סביר של נקודות, לבנות תכנית לימודים לתואר הכפול.

  קרא עוד
 • חדש במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה

  מהנדסים יוכלו לקבל הכשרה גם כמורים למתמטיקה

   החל משנת הלימודים תשע"ג תאפשר המחלקה להוראה וללימודים כלליים לקבל תעודת הוראה בשני תחומים במקביל: במקצוע הנדסי ובמתמטיקה. עד היום ניתן היה לקבל תעודת הוראה רק בתחום שנלמד לתואר האקדמי.

  "היוזמה שלנו התקבלה במשרד החינוך בזרועות פתוחות", מספרת ד"ר אורנה מילר, ראש המחלקה להוראה וללימודים כלליים במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה. "התכנית מאפשרת למי שלמדו הנדסה לקבל תעודת הוראה כפולה, הראשונה בתחום ההנדסי שבו התמחו, והשנייה במתמטיקה. בשנתיים האחרונות הכשרנו מורים למתמטיקה רק בעלי תואר או סטודנטים לתואר במתמטיקה– עכשיו גם בוגרי הנדסה בתחומים השונים יוכלו להיות מורים למתמטיקה בתיכון ובכך להרחיב את אפשרויות התעסוקה שלהם כמורים".

  קרא עוד
 • בטקס חגיגי חולקו תעודות ומלגות למצטייני המכללה

  פעם בשנה זה קורה: עשרות הורים ובני משפחות נרגשים מגיעים לאודיטוריום של המכללה, כדי לקחת חלק באירוע משמעותי ביותר עבורם ועבור יקיריהם: הנהלת המכללה וראשי מחלקות הלימוד חולקים כבוד לסטודנטים שהמכנה המשותף ביניהם מתמצה במילה: מצטיינים!

  בחודש מאי התקיים במכללה הטקס השנתי לחלוקת תעודות ההצטיינות והמלגות לשנת הלימודים תשע"א ע"ש פרופ' פנחס שוינגר, נשיאה הראשון של המכללה. את הטקס הנחה מר פסח שפר, דיקן הסטודנטים שבזה אחר קרא בשמות המצטיינים והזמין אותם לבמה כדי לקבל את התעודות המיוחלות.

  עשרות מלגות ותעודות הצטיינות חולקו בטקס חגיגי ע"ש פרופ' פנחס שוינגר ז"ל

  קרא עוד
 • פרופ' דוד שויחט, משנה לנשיא לעניינים אקדמיים
  פרופ' דוד שויחט, משנה לנשיא לעניינים אקדמיים

  בפרופ' דוד שויחט מונה כחבר בוועדה בינלאומית במתמטיקה

  סגן נשיא המכללה, פרופ' דוד שויחט, הצטרף בתחילת חודש אפריל כחבר באחת הועדות החשובות בעולם בתחום המתמטיקה. את כתב המינוי קיבל פרופ' שויחט במכתב רשמי מראש הועדה, פרופ' אלכסנדר ואסילב, מאוניברסיטת ברגן שבנורבגיה.

  הועדה, International Association in Analysis Geometry and Applications (AGA), שפועלת בחסות האיחוד האירופי, הוקמה במרץ השנה בעיר טנריף שבספרד ע"י הארגון האירופאי למדעים (E.S.F), ובשיתוף עם איגוד המתמטיקה האירופי (E.M.U.). בוועדה חברים המתמטיקאים המובילים בתחום זה בעולם ומטרתה המוצהרת היא להמשיך ולקדם את המחקר בנושא, לאחר סיום מתוכנן של 5 שנות פעילות הוועדה:
  H.C.A.A. - Harmonic and Complex Analysis and Applications, כנהוג בתכניות של האיחוד האירופי.

  קרא עוד
 • השתלמות עובדי המנהל בעיר הגדולה

  עובדי המנהל של המכללה יצאו בתחילת חודש מאי לימי השתלמות בתל אביב. מדובר ביומיים שבהם, על פי מסורת המכללה, ניתנת לעובדים הזדמנות להתאוורר מעבודתם השוטפת, ובמהלכם מתקיימות פעילויות שונות ומהנות, שתורמות רבות לגיבוש החברתי. בין החוויות שהיו השנה: סדנה לשפת הסימנים במרכז "נא לגעת", סדנת קצב סוחפת מבית בהנחיית היוצר של להקת מיומנה והרצאה בנושא "חשיבה יצירתית" מאת חנן מלין. היום השני כלל בעיקר כייף, סיורים מודרכים בשכונת עג'אמי ביפו, טיול רכוב על גבי סאגווי בטיילת של ת"א וסיור טעימות בשוק לוינסקי הצבעוני וחזרה צפונה – עד ההשתלמות הבאה.

   

 • שיתוף פעולה עם עיתון גלובס

  באמצע מרס השנה השקנו מגזין ייחודי "גלובס לתעשייה", פרי שיתוף פעולה עם העיתון גלובס. המגזין הופץ למנויי 'גלובס' ולאלפי "מנויי" 'ברדעת' ובכוונתנו להוציא מגזין אחד ברבעון.
  מטרת "גלובס לתעשייה" לשמש במה לדרג הניהולי והמקצועי, הבכיר והזוטר, בתעשייה ובעסקים, מזווית הבוחנת את יחסי הגומלין שבין התעשייה לסביבתה באקדמיה ובקהילה.

  מעצם אופייה, המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה מכירה את התעשייה מקרוב, בהיבטים ורבדים שונים ומודעת לחשיבותה כמנוע צמיחה כלכלי יציב וארוך טווח וכמרכיב חשוב במרקם החברתי, אך ספק אם העיתונות הכלכלית מוצאת בכך עניין.

  מטרת המיזם להפגיש את הקהל הרחב עם הפנים האחרות של התעשייה – אלה האנושיות, היצירתיות, התורמות לקהילה ולסביבתה והמקיימות יחסי גומלין מגוונים עם האקדמיה ולהעלות למודעות נושאים, המצויים בממשק שבין התעשייה ולאקדמיה.

  נושא המגזין הראשון - "אחריות תאגידית באקדמיה ובתעשייה"- נולד בטרם פרצה מחאת האוהלים בקיץ החולף והופץ שבועיים לפני כנס "תעשייה-אקדמיה", שעסק בדיוק בנושא זה. התגובות מהעמיתים בתעשייה ובאקדמיה היו בהחלט חיוביות ומעודדות להמשיך בפרוייקט זה.

 • רוצים ללמוד במכללה

  מאות צעירים מכל רחבי הארץ הגיעו לשני הימים הפתוחים, שהתקיימו לאחרונה במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה.

  מחלקות הלימוד השונות הציבו דוכנים וסיפקו למתעניינים מידע לגבי תכניות הלימודים שלהן. בנוסף, המתעניינים הוזמנו להשתתף בשני מפגשים מעניינים: האחד - מפגש עם פסיכולוגית תעסוקתית, שהסבירה וייעצה להם "כיצד לבחור מקצוע"; השני - השתתפות כצופים ב"פאנל תעשייה". בפאנל ניתנה למשתתפים הזדמנות להיפגש עם בוגרים, מתמחים ואנשי תעשייה, לשאול אותם שאלות וללמוד מהם על הכנת בוגרי המכללה לקראת עבודתם הצפויה בתעשייה ועל העובדה שבוגרי המכללה מהווים כוח עבודה איכותי ומבוקש על ידי מיטב החברות בארץ. כמו כן, במהלך היום ניתנו הרצאות והתקיימו סיורים ברחבי הקמפוס. האווירה היתה של הפנינג אמיתי ורבים מהמבקרים נרשמו ללימודים בשנת הלימודים הקרובה.

  קרא עוד
 • השופט בדימוס אהרון ברק ביקר במכללה במסגרת שבוע מדעי הרוח

  נשיא בית המשפט העליון, השופט בדימוס אהרון ברק, ביקר בסוף חודש אפריל במכללה, במסגרת "משב רוח" - שבוע מדעי הרוח של האקדמיה הישראלית למדעים. העיר כרמיאל שנבחרה לארח את אירועי השבוע הזה בצפון, בחרה לקיים את אירוע הפתיחה של שבוע זה במכללה, במעמד פרופ' רות ארנון, נשיאת האקדמיה, מר עדי אלדר, ראש עיריית כרמיאל ופרופ' אריה מהרשק, נשיא המכללה.

  השופט בדימוס ברק , חבר האקדמיה, ייצג באירוע את המרכז הבינתחומי הרצליה והוא נתן את ההרצאה המרכזית: "ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית". בהמשך התקיים רב שיח בהנחייתו של העיתונאי דוד ויצטום על חשיבותם ותרומתם של מדעי הרוח לחברה, בהשתתפות חוקרים בכירים במדעי הרוח, ביניהם פרופ' יורם צפריר, חבר האקדמיה, פרופ' דן לאור, דר' סיגל נאור-פרלמן ויו"ר חברת כתר, מר סמי סגול.

  קרא עוד