• איך לנהל נכון?

  הממציא האמריקני פאול אקרס התארח במכללה ודיבר על "ניהול רזה"
   

  בחודש יוני ביקר במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה מר פאול אקרס (Paul Akers), מייסד ונשיא חברת FastCap LLC, מוושינגטון, ארה"ב. מר אקרס נחשב לממציא סדרתי, המחזיק במספר פטנטים בינלאומיים. פאול ורעייתו ליאן, ייסדו את חברת FastCap LLC בשנת 1997 ממרתף ביתם ובתוך 15 שנה הצליחו להפוך עסק ביתי לחברה רב-תרבותית, חוצה גבולות ומצליחה, שמגלגלת מיליוני דולרים בשנה. החברה זכתה בתואר "עסק השנה" בשנת 1999 ובשנת 2010.

  קרא עוד
 • כיווני מחקר חדשים בחינוך ההנדסי

  המרכז לקידום ההוראה והלמידה של המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה קיים בסוף חודש מאי יום עיון בנושא: כיווני מחקר בחינוך ההנדסי באקדמיה. ליום העיון הגיעו כ-40 מרצים מהמכללה וממוסדות אקדמיים אחרים, ביניהם: הטכניון, מכללת הדסה ירושלים ומכללת כנרת.
   

  ביום העיון הוצגו מחקרים ובין המרצים התקיים דיון על ההיבטים המייחדים את החינוך ההנדסי באקדמיה וכן על נושאים ומגמות במחקר זה בארץ ובחו"ל. בין הנושאים שעלו בהצגות וברב-שיח, היו מאפייני חשיבה הנדסית ומערכתית, היבטים הומאניים בחינוך ההנדסי-מדעי, פיתוח "כישורים רכים" בקרב סטודנטים להנדסה ועוד. את הרצאת הפתיחה נשאה פרופ' נאוה בן-צבי, נשיאת מכללת הדסה ירושלים. המסר שבקשה להעביר הוא שיש להעז, ליזום ולא לחשוש לחצות גבולות וכי חיוני ליצור קהילות עשייה communities of practice)).

  קרא עוד
 • המכללה חוקרת

  בימים אלה הולכת ונשלמת עריכת חוברת המחקרים של המכללה, המסכמת את הפעילות המחקרית של חברי הסגל בין השנים 2009-2011, כולל עבודות שהתקבלו לפרסום בשנת 2011 ופורסמו ב-2012. החוברת תכלול מידע על מרכזי המחקר של המכללה: מרכז הגליל לחקר מתמטיקה שימושית, מכון לכריית מידע, קרנט, המרכז לקידום ההוראה והלמידה, רשות המחקר, אופק אשכולות ומרכז היזמות.
   

  "נושא המחקר במכללה מהווה נדבך חשוב בחזונה", מציין פרופ' דוד שויחט, סגן נשיא המכללה לעניינים אקדמיים ומי שתחום המחקר במכללה נמצא באחריותו. "כיום, כל ההליך של קליטת חברי הסגל החדשים, מותנה ברקורד וביכולת מחקרית מוכחת שלהם ואנו עדים לכך שחלק ניכר מחברי הסגל הותיקים, שלא עסקו במחקר בעבר, מתפנים לעסוק בכך בגלל מדיניות זאת שאנו מובילים. ברמת ההנהלה, אנו משקיעים משאבים כספיים רבים לעידוד המחקר במכללה, באמצעות מתן מענקי מחקר, במימון נסיעות של חברי סגל להשתלמויות ולכנסים ובתגמול כספי בגין הגשות לקבלת מענקי מחקר, שזוכים למשובים טובים".

  קרא עוד
 • זרקור מקומי: המזכירות האקדמית

  1,100 מלים מוקדשות למי שאמונות על קליטת הסטודנטים במכללה ועל העומדת בראשן
   

  מקום עבודה טוב מוגדר, כידוע, על פי מספר גורמים, אך החשוב שבהם, לדעת רבים, הוא תחושת העובדים בשעות עבודתם. אם לשפוט את המזכירות האקדמית של המכללה על פי הפרמטר הזה, הרי שמדובר במקום העבודה הטוב ביותר במזרח התיכון. הן שבע במספר, מקפידות לשמור על יחסים טובים זו עם זו, מפרגנות זו לזו וכשצריך גם מגבות זו את זו. ממש אידיליה. אם עובדי המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה מרגישים כמשפחה, הרי שעובדות המזכירות האקדמית הן המשפחה הגרעינית.

  קרא עוד
 • משלחת ארכיאולוגים מאוניברסיטת שיקגו הגיעה לחפור בגליל בחסות המכללה

  כבר ארבע שנים ברציפות שהמכללה מארחת בקמפוס משלחת של כ-20 צעירים וצעירות, כולם חובבי ארכיאולוגיה, שמגיעים לגליל כדי לחפור ולחשוף את אחד הישובים העתיקים ביותר שהתגלו באזור.

  מדובר בכפר מהתקופה הכלקוליתית (לפני כ-6,000 שנה), שהתגלה בתוך כרם זיתים לא רחוק מהישוב יודפת. לדברי ראש המשלחת, ד"ר יורק רוואן, שרידיו הראשונים של הכפר נחשפו במקרה לפני כמה שנים, וככל הנראה מדובר בכפר מארג' רבא, שהוזכר במקורות היסטוריים.

  קרא עוד
 • מובילי האיכות העתידיים בתעשייה

  אינג' אבי שרייבר, מרכז תוכנית התמחויות במחלקה להנדסת תעשייה וניהול במכללה, כותב על יתרונות תכנית ההתמחות. המאמר פורסם לאחרונה במגזין "גלובס לתעשייה", שעסק בנושא איכות בתעשייה ובאקדמיה.

  האם מהנדסי תעשייה וניהול צעירים נמשכים לתחומי הנדסת האיכות, הבטחת האיכות, בקרת האיכות וניהול האיכות? האם הם רואים את עתידם בתחום? כיצד האקדמיה תורמת לפיתוח ושימור תחום האיכות בישראל?

  קרא עוד
 • בוגר המחלקה לביוטכנולוגיה יחקור סרטן באוניברסיטת הארווארד

  בוגרי המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה ממשיכים להגיע להישגים בינלאומיים והעלות את קרנה של המכללה בעולם. 
   

  לאחרונה התבשר בוגר המחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה, ד"ר ניר מימון, שאוניברסיטת הארווארד קיבלה את פנייתו לבצע את עבודת הפוסט דוקטורט שלו במסגרתה, זאת לאחר שהשלים בהצלחה את עבודת הדוקטורט שלו בפרמקולוגיה במסגרת אוניברסיטת רוצ'סטר.

  קרא עוד
 • כנס בינלאומי לקידום ההוראה והלמידה באקדמיה

  ד"ר אורנה מילר, ראש המרכז לקידום ההוראה והלמידה והמחלקה להוראה במכללה וד"ר מירי שחם, מרצה בשתי היחידות, חזרו לאחרונה מכנס בינלאומי דו-שנתי שהתקיים בחודש יולי בבנגקוק (The International Consortium for Educational Development - ICED)
   

  בכנס, שנושאו המרכזי היה: Across the Globe Higher Education Learning and Teaching, השתתפו כ-300 נציגי מרכזים לקידום הוראה ולמידה מכל רחבי העולם. בין היתר, הוצגו בו שיטות הוראה עדכניות, תכניות חדשות להכשרת מרצים, שימוש בטכנולוגיות מתקדמות בהוראה ולמידה, מחקרי הערכה ועוד.

  קרא עוד
 • ענקית הסלולר אורנג' בחרה בבראודה לפיתוח שיטה לכריית מידע

  המחלקה להנדסת תכנה ומערכות מידע רשמה בשבועות האחרונים את אחד מהישגיה הגדולים ביותר בשנים האחרונות. במרכז הפיתוח של חברת הטלפונים הסלולאריים אורנג', השוכנת בפריז, התרשמו ממחקרים במחלקה בתחום כריית המידע ומהפרסומים של חוקרי המחלקה בעיתונות המדעית.
   

  לאחר הפיילוט הראשוני, שעבר בהצלחה, סוכם לאחרונה על המשך שיתוף הפעולה בין הצדדים. השלב הבא: קבוצת מפתחים מהמחלקה תחקור, בשיתוף פעולה עם אורנג', דרך יישומית, שתאפשר לה לסווג את לקוחותיה ולשבצם לפי קטגוריות שונות, על מנת לייעל את השירות שהיא מעניקה להם.

  קרא עוד
 • "אנחנו מכוונים גבוה"

  ראיון עם נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק, לקראת שנה"ל תשע"ג (מראיין: אילון פרת)
   

  פרופ' מהרשק, שלום ושנה טובה. עדיין לא חלפה שנה מאז שמונית לתפקיד נשיא המכללה, לאחר מותו בטרם עת של קודמך, פרופ' יוחנן ארזי ז"ל – כיצד אתה מסכם את התקופה עד כה ?
  המכללה עברה תקופה לא פשוטה, במהלכה נוהלה ללא קברניט. למזלנו, התברכנו בצוות מוביל מעולה - דוד, שמעון וצביקה ניצבו בחזית הניהולית והשכילו לנתב את המערכת ברגישות ובתבונה. עם כניסתי לתפקיד נדרשתי לגיבוש ההנהלה ולהתארגנות מהירה. מדובר בתפקיד מורכב, תובעני ומאתגר, אך באופן אישי אני חש ספוק. הגעתי למשרה זו לאחר שנים לא מעטות בתעשייה העילית, רפא"ל, בתפקידי מו"פ ושיווק; בפעילות יזמית פרטית סביב פתוח פטנטים; ולאחר מכן, כאן במכללה, בתפקידי ראש-מחלקה וראש המרכז ליזמות ולחדשנות. כנשיא המכללה, אני מביא לידי ביטוי ומימוש את ה'אני מאמין' שלי בתחום החברתי, היזמי והאקדמי. הגעתי מעולם ההנדסה למוסד אקדמי מוביל המעצב את הדור הבא של מהנדסי המדינה. זוהי תחושה של שליחות, אתגר והנאה.

  קרא עוד
 • מלגות ותמיכה בתמורה למעורבות חברתית

  שנת הלימודים שבפתח מעניקה לכל סטודנט במכללה את ההזדמנות לתרום מיכולותיו גם לחברה שסובבת אותו. גם השנה פותחת היחידה למעורבות חברתית במכללה מגוון אפשרויות בפני הסטודנטים.
   

  שנת הלימודים שבפתח מעניקה לכל סטודנט במכללה את ההזדמנות לתרום מיכולותיו גם לחברה שסובבת אותו. גם השנה פותחת היחידה למעורבות חברתית במכללה מגוון אפשרויות בפני הסטודנטים.

  קרא עוד
 • מזווית אישית – דיוקנו של שמעון הקר כצלם חובב

  על תערוכת הצילומים "ברלין-ניו יורק" שהוצגה בגלריית המכללה

  אין עובד במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל שאינו מכיר את ראש מנהלת הקמפוס, מר שמעון הקר. רובם ככולם עברו מתישהו במשרדו, הרי הוא האיש שמאשר במוסד את העסקת עובדי המינהל ואת תנאיהם. בנוסף, כבר 24 שנים שהוא מטפל בענייניה הלוגיסטיים של המכללה, מקטן ועד גדול. המכללה, אם לתמצת סיפור ארוך, היא ביתו השני, והמשפט האחרון לא נכתב רק לתפארת המליצה.


  שמעון הקר, ראש מנהלת המכללה, על רקע תמונת הנושא של תערוכת צילומיו

  קרא עוד