סטודנטים מהמחלקה להנדסת מכונות ישתלבו בפעילות מכון חדש לחקר המח והשיקום

סטודנטים שלומדים ביומכניקה במסגרת המחלקה להנדסת מכונות של המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל, כבר הוכיחו לא פעם את יכולותיהם בכל הנוגע ליצירת אבות-טיפוס של אביזרי תמיכה וסיוע לאוכלוסייה בעלת מוגבלויות וצרכים מיוחדים. עכשיו, כך נראה, ייעשה עוד צעד קדימה במגמה הזאת, שתכליתה, בין היתר, להביא למעורבות גדולה יותר של בוגרי המכללה בקהילה ולאופן שבו הם יכולים לנצל להביא לידי ביטוי את הידע שצברו למען מי שזקוקים לכישוריהם.
 
בצילום: ד"ר אורית בראון בנימין לצד פרופ' ג'רי ליסמן, מנהל המכון החדש לחקר המח ומדעי השיקום
 
האות למהלך שמסתמן התאפשר בעקבות כנס שהתקיים בתחילת דצמבר 2012 בבית החולים האנגלי בנצרת, שכותרתו: הפיכת מדעי השיקום לתחום חוצה גבולות. הכנס התקיים לרגל חנוכת מכון חדש שיעסוק בחקר המח ובמדעי השיקום, בהנהלתו של פרופ' ג'רי ליסמן, מדען חוזר, שהיה עד לאחרונה פרופסור למדעי השיקום ב- Leeds Metropolitan University, אנגליה.

"במכון מבצעים מחקרים שמשלבים את בין מדעי המוח, מדעי השיקום והנדסה ביו-רפואית", מספרת ד"ר אורית בראון בנימין, שמרכזת במחלקה להנדסת מכונות של המכללה את תחום ההתמחות בביומכניקה שיקומית. "סוכם שהסטודנטים שלנו ייקחו חלק הן במחקרים שונים והן . בפרויקטי פיתוח בנושאי שיקום ומדעי המוח".

לדבריה, במהלך זה מצטרפת המכללה לרשימת מוסדות מכובדת שמשתפים פעולה עם המכון, ובהם המחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת אוקספורד, הסורבון בפאריס, ו- MIT בארה"ב. שיתוף פעולה מעניין צפוי להיות גם עם המכון לשיקום נוירולוגי באוניברסיטה למדעי הרפואה בהוואנה, קובה. כמו כן, יהיו שיתופי פעולה עם בתי החולים הצרפתי והאנגלי בנצרת ועם החממה העסקית בעיר.

במכון פועלים מדענים מתחומי הרפואה, הנוירו-פסיכולוגיה, הפיזיותרפיה, מדעי הקוגניציה, וכן מתחומי ההנדסה הביו-רפואית, הנדסת המכונות, והנדסת התעשיה והניהול. כולם עוסקים במציאת פתרונות לבעיות הקשורות במדעי השיקום, החל ממוגבלויות התפתחותיות ואוטיזם, ועד לפיתוח גישות טיפול יעילות למתאוששים משבץ מוחי ומפגיעות מוח טראומטיות.

"הרעיון להקים מכון מחקר שיעסוק בנושאים החשובים הללו נולד לפני כשש שנים, בעקבות שיתוף פעולה בין מספק חוקרים בכירים", אומרת ד"ר בראון בנימין, שהציגה בכנס הפתיחה של המכון דוגמאות של מפרוייקטי סיום שערכו סטודנטים במחלקה שלה. " המכון הזה נושא בחובו תקוה לפיתוח התחום השיקומי בצפון הארץ, במסגרת המחלקה שלנו במכללה, מקווים להתגייס למאמץ זה ותרום להצלחתו".

חזור לרשימה