חנוכה במכללה: לידתו של בניין חדש

במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה נחנך בניין חדש ומשוכלל, שישמש את המחלקות למתמטיקה ולהנדסת חשמל ואלקטרוניקה
 
הבניין החדש שנחנך במכללה: "המילה האחרונה" בכל הקשור לעזרי לימוד לסטודנטים
 
לאחר לא מעט תלאות ועיכובים נערך בראשית החודש טקס חנוכתו החגיגי של הבניין שישמש את המחלקות למתמטיקה ולחשמל ואלקטרוניקה. הבניין יפתור למכללה את מצוקת המקום שממנה סבלה, בעקבות הרחבת פעילותה בשנים האחרונות ופתיחת תכניות לימוד חדשות לתארים מתקדמים. הבניין החדש יכלול מעבדות רבות וכיתות לימוד מודרניות (פירוט בהמשך), שנבנו בהתאם להמלצות מומחי לימודים ובסטנדרט הגבוה ביותר.
 

נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק, הזכיר בפתח נאומו את קודמו בתפקיד, פרופ' יוחנן ארזי ז"ל, שהניח בשנת 2006 את אבן הפינה לבניין החדש, אבל לא זכה להגיע למעמד חנוכתו. הוא גם תיאר את התלאות שעברה המכללה עד שהגשימה את היעד והשלימה את הבנייה, והבטיח שבעתיד ייבנה לבניין אגף נוסף. גם ראש עיריית כרמיאל, עדי אלדר, התקשה להסתיר את התרגשותו. "כשנבחרתי להיות ראש עיר לפני יותר מ-24 שנים לא יכולתי לתאר שהמכללה תתרחב למימדים האלה, אבל הנה זה קורה מול עינינו", אמר אלדר. "כשראיתי שהעיר מתחילה 'לסגור' על המכללה סיפחתי לשטחה עוד כ-90 דונם, וזהו למעשה הבניין הראשון ש'חורג' מהגבולות המקוריים של המכללה, בדרך להרחבות נוספות שתהיינה בעתיד. היום הנחנו עוד אבן יסוד למכללה הנהדרת הזאת, שמוציאה מתחומה את מיטב המהנדסים בישראל".
הרב אוריאל שמידוב, שהיה בבחינת "הסנדק" של הבניין, קבע את המזוזה; נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק, והמשנה לנשיא, פרופ' דוד שויחט, התכבדו בגזירת הסרט; המוסיקאים דניאל קרייזר ויהודה גור אריה, נציגי "אנסמבל" המכללה הנעימו למוזמנים את האירוע בכמה קטעי נגינה ושירה ובכך ניתן האות להרחבתו הרשמית והחיונית כל כך של קמפוס המכללה.

לדברי מנכ"ל המכללה, שמעון הקר, התכנית המקורית היתה לבנות בניין גדול אף יותר, שישתרע על שטח של כ-6,000 מ"ר, ולאכלס גם את המח' לפיזיקה, אלא שאז התברר שהסכום שעמד לרשות המכללה היה נמוך מכפי שקיוו והתכנית צומצמה. "בתחילת הדרך לא יכולתי לדמיין איזה דרך חתחתים נעבור עד שהבניין הזה יעמוד על תלו", משחזר הקר. "לאחר שנה של עבודה אינטנסיבית הקבלן הראשי שזכה במכרז פשט את הרגל והעבודה נעצרה לחודשים רבים. בשלב מסויים, בית המשפט מינה נאמן לחברה והורה לו להמשיך את העבודה. אלא שכעבור עוד שנה גם הנאמן נקלע לקשיים ובית המשפט הורה לפרקו. נשארנו ללא גורם ראשי שימשיך את העבודה, הבניין היה רק בשלבי שלד, ובסופו של דבר הגענו, ביחד עם חברת הניהול, לנוסחה שאפשרה את המשך תהליך הבניה. עשינו חוזים ישירים מול קבלני המשנה שזכו במכרזים לעבודות השונות, ובקושי הגענו לקו הסיום. המטרה שלי היתה להשלים את הבניה עד פתיחת שנת הלימודים הנוכחית ואני מאוד מסופק מזה שעמדנו ביעד ובראשית נובמבר קיבלנו את טופס 4 המיוחל בזמן".

גם במישור הכספי החיים לא היו פשוטים. לפי הקר, עלות הפרויקט הוערכה בכ-36 מיליון שקלים, והסכום אמור היה להגיע משלושה מקורות: שליש מכספי תורם מחו"ל (שהקר מסרב לחשוף את זהותו), שליש מהות"ת ושליש מכספי המכללה, אלא שכעבור שנה החליט התורם שהוא עוצר את העברת הכספים ממניעים פוליטיים. "האיש החליט שהוא עוצר את השקעותיו בארץ, וכך נותרנו עם מיליון וחצי דולר פחות מכפי שחשבנו שיהיה לנו", מוסיף הקר, "בסופו של דבר, לא היתה לנו ברירה והשלמנו את הסכום מהמקורות שלנו, ואגב הסכום עוד גדל ביחס לתקצוב הראשוני בגלל כל אותן תלאות שדרך, אבל גם על המכשול הזה התגברנו".

ואכן, כמו בלידת תינוק, כך גם במקרה הזה, חוץ מהקר אולי, שלדבריו נאלץ במשך שנות הבניה לצעוק וללחוץ ו"לדחוף עם המרפקים" כדי שהתהליך יתקדם, אף אחד לא יזכור מחר את שנות ההיריון הארוכות ואת חבלי לידתו של הבניין החדש והמרשים.

פותחים עידן חדש במכללה: נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק; המשנה לנשיא, פרופ' דוד שויחט; מנכ"ל רשת אורט, צביקה פלג, וראש העיריה, עדי אלדר, גוזרים את הסרט בטקס חנוכת הבניין החדש

חזור לרשימה