נשיאים קודמים

פרופ' פנחס "פיני" שוינגר ז"ל -  נשיאה הראשון של המכללה
תקופת כהונתו: 1989-2001

רקע אישי ומקצועי
פנחס שוינגר נולד בפולין בשנת 1934, עלה לארץ כילד וגדל בתל אביב; בעל תואר "בוגר במדעים" (1962) ו"מוסמך במדעים" (1963) בהנדסת תעשייה וניהול מהמכון הטכנולוגי של ג'ורג'יה ארה"ב(Georgia-Tech) ; בעל תואר דוקטור (1966) מאוניברסיטת פיטסבורג ארה"ב (PITT) . בשנת 1988 הצטרף פרופ' שוינגר לצוות ההקמה של מכללת אורט בראודה, כמרכז מגמת הנדסת תעשייה וניהול ולאחר שנת פעילות אחת, נבחר לנהל את המכללה.

בטרם הצטרף לאורט היה פרופ' שוינגר בין מייסדי בית הספר לניהול באוניברסיטת ת"א, סמנכ"ל כ"א במפעלי נייר חדרה, סמנכ"ל כ"א בתאגיד האחזקות כלל, ראש אגף וחבר הנהלה בחברת סונול בע"מ, מנכ"ל חברת הדלק הלאומית של קניה "קנול" ודיקן באוניברסיטת מערב ניו מקסיקו בארה"ב.

פעילותו

כבר בראשית דרכו כמנהל המכללה חתר פרופ' שוינגר בכישרון רב למימוש חזון מייסדיה כדי להופכה למכללה אקדמית שתוביל את תחום לימודי ההנדסה באזור הגליל. בשנת 1992 הפך את ביה"ס הקטן להנדסאים ל"מכללה האקדמית להנדסה", שקיבלה היתר מהמל"ג לרישום תכניות לימוד. בשלב זה, ובכדי להבטיח את עצמאותה האקדמית והמנהלית, שינתה המכללה גם את המבנה הארגוני שלה והתאגדה כעמותה רשומה. ואכן, בשנת 1996 הוכרה המכללה ע"י המל"ג כמוסד להשכלה גבוהה והוסמכה להעניק תארים אקדמיים.

פרופ' שוינגר הטביע את חותמו באמצעות עקרונות שעל פיהם מתנהלת המכללה עד היום. אחד החשובים שבהם היה בהקפדה בלתי מתפשרת על רמה אקדמית גבוהה. לשם כך, עוד בהיות המכללה בית ספר להנדסאים גויסו לסגל האקדמי חברי סגל בעלי תואר דוקטור, המתאימים ללמד במוסד להשכלה גבוהה. בנוסף הוקמו תשתיות מחקר ומעבדות ברמה אקדמית מהמעלה הראשונה.

עיקרון שני שהיה נר לרגליו כונה על ידו: "עקרון המשפך ההפוך"  שמשמעותו הייתה לתת לצעירים שתנאי הקבלה שלהם נמוכים יחסית, הזדמנות להתקבל למכללה ולהוכיח את יכולותיהם. עיקרון זה, שנוהג במכללה עד היום,  מוכיח את עצמו מידי שנה בשנה.

עיקרון שלישי שפרופ' שוינגר טבע הינו טיפוח הקשר עם התעשייה. עד היום מתבטא קשר זה בהתמחות של הסטודנטים בעבודה מעשית בתעשייה, כחלק מתוכנית הלימודים שלהם. פרויקט זה שעם השנים הלך ותפס תאוצה והוכיח את עצמו מעל המשוער החל בימיו וביוזמתו של נשיא המכללה הראשון, פרופ' פנחס שוינגר ז"ל. הוא גם טבע את המוטו לפיו: "זו לא המכללה של כרמיאל, אלא מכללה בכרמיאל!".

פרופ' שוינגר היה איש חזון שדגל במשפט: "סוף מעשה במחשבה תחילה"; הוא ראה לנגד עיניו מודעות דרושים למהנדסים עם עדיפות לבוגרי המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה, אבל בד בבד הבין שבצד לימודי ההנדסה, חשוב לפתח עבור הסטודנטים חיי חברה ותרבות ולכן הוא יזם והקים, בין השאר, את הגלריה לאומנות, שמציגה מידי שנה כחמש תערוכות של אמנים שונים שיוצרים בסביבה. בנוסף, פרופ' שוינגר ראה חשיבות רבה ביצירת קשרים בין לאומיים ופעל רבות לשם טיפוחם. הוא הגה, בין השאר, את התכנית לחילופי סטודנטים עם אוניברסיטת רוצ'סטר בניו-יורק והביא ללימודים במכללה סטודנטים מארה"ב, אירופה ואפילו מירדן. 

כאיש אקדמיה התמחה פרופ' שוינגר גם בתחומי יחסי העבודה והשיווק. בשנים האחרונות הרצה וחקר את תורת המשא ומתן, תחום שבו צבר ניסיון מעשי רב במסגרת תפקידיו השונים וכן כמגשר ונציג ציבור בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה. בשנת 2007 פרסם ספר "ניהול משא ומתן"  בהוצאת המכללה האקדמית גליל מערבי.

פרופ' שוינגר כיהן  כנשיא המכללה עד יציאתו לגמלאות בשנת 2001.  לאחר פרישתו המשיך ללמד במכללה עד שנת 2005, במחלקה להנדסת תעשייה וניהול. בשנת 2006  עבר פרופ' שוינגר לעבוד במכללה האקדמית גליל מערבי, שם פעל כפרופסור מן המניין וכאחראי להקמת בית הספר למקצועות הניהול. בתפקיד זה שימש עד ליום מותו בתשעה באוגוסט 2009, י"ט באב תשס"ט. לאחר מותו מונה ד"ר שמריהו רוזנר לנשיא המכללה.

יהי זכרו ברוך!

ראו דף לזכרו


ד"ר שמריהו רוזנר – נשיאה השני של המכללה
תקופת כהונתו: 2001-2008

רקע אישי ומקצועי
ד"ר שמריהו רוזנר נולד בשנת 1952 בקריית מוצקין, שם התגורר עם הוריו, שתי אחיותיו, סבו וסבתו. את לימודיו התיכוניים סיים בביה"ס התיכון אורט קריית ביאליק, במגמת מכשור ובקרה. עם הידע שרכש בתיכון, שירת בצה"ל כמכשירן בחיל האוויר - שירות שכלל שנת קבע.

בשנת 1979 קיבל תואר "בוגר במדעים" מהטכניון; בשנים 1979-1984 עבד כמורה לאלקטרוניקה ורכז מקצועי, ובמקביל פיתח לומדות בחשמל ואלקטרוניקה. בין השנים 1984 -1997 ניהל את ביה"ס התיכון אורט מעלות; בשנת 1991 קיבל תואר "מוסמך למדעים" מהטכניון. שמריהו המשיך בלימודיו בטכניון, ובשנת 1998 קיבל תואר "דוקטור למדעים". במקביל, בין השנים 1997 - 2000 מילא תפקיד של מנהל אזור ברשת אורט ישראל; בשנת 2000 - 2001 שימש כסגן נשיא המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה ולאחר פרישתו של פרופ' פנחס שוינגר, הנשיא הראשון, מונה ד"ר רוזנר לכהן כנשיאה השני.

פעילותו
במחצית הראשונה של כהונתו פעל ד"ר רוזנר לביסוס ולייצוב מעמדה של המכללה. בתקופת כהונתו קיבלה המכללה את אישור המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) להעניק תארי "בוגר  במתמטיקה שימושית" וכן היתר לפתח תכנית חדשה לתואר "בוגר במדעים". כמו כן, בתקופתו הוכנו בקשות למל"ג לתכניות לימודים נוספות, לרבות תכניות לימודים לקראת תואר שני.

ד"ר רוזנר פעל רבות למען הטמעת תרבות ארגונית אקדמית והקים את הגרעין לתשתיות המחקר במכללה. בנוסף הוא קידם באופן משמעותי את הקמת "המרכז לפיתוח הלמידה וטיפוח הלומד" - מרכז שהוכיח את עצמו בהשיגו הישגים משמעותיים ביותר.  במחצית השניה שלך כהונתו הוביל ד"ר רוזנר, בשיתוף חברי סגל מנהלי ואקדמי, תכנית חומש אסטרטגית עם מפרט יעדים מרשים ומדדים למימוש.

בתקופת כהונתו של ד"ר שמריהו רוזנר כנשיא, המכללה הכפילה את מספר הלומדים בה לכדי למעלה מ-4,500 סטודנטים, מהם כ-2,500 למדו בתכניות האקדמיות של המכללה האקדמית. גידול משמעותי זה חייב שיפור והרחבת התשתיות הפיסיות בקמפוס  ועל מנת לממן את כל אלה טיפח ד"ר רוזנר קשרים עם תורמים בארץ ובעולם שהרימו תרומות למכללה. במישור המקומי הוא פעל נמרצות להידוק והרחבת קשרים עם התעשייה ולחיזוק הקשרים עם עיריית כרמיאל ועם הקהילה בכלל.

בשנת 2008 פרש ד"ר רוזנר מתפקידו כנשיא המכללה ומונה לתפקיד סמנכ"ל וראש מינהל חינוך ותפעול באורט ישראל. פרופ' יוחנן ארזי ז"ל מונה במקומו כנשיא השלישי של המכללה, תפקיד שאותו מילא עד ליום מותו ממחלה קשה בינואר 2012.

 


פרופ' יוחנן ארזי ז"ל, הנשיא השלישי של המכללה
תקופת כהונתו: 2008-2012

פרופסור יוחנן ארזי נולד ב 29 יוני  בשנת  1954 וגדל ב רמת גן. בעל שלושה תארים בהנדסת תעשייה וניהול מהטכניון- מכון טכנולוגי לישראל: תואר דוקטור משנת 1991, תואר מוסמך במדעים" משנת 1983 ותואר "בוגר במדעים" משנת 1979. בשנת 2002 קודם לדרגת פרופסור חבר. בראשית דרכו המקצועית, כיהן, במשך חמש שנים, כראש המחלקה להנדסת שיטות בעירית חיפה. מרבית שנותיו בילה פרופ' ארזי בין כותלי האקדמיה: כעשר שנים כחבר סגל במחלקה להנדסת תעשייה באוניברסיטת תל אביב, וכעמית הוראה בכיר נלווה בפקולטה להנדסת תעשייה וניהול בטכניון. פרופ' ארזי החל את דרכו במכללת אורט בראודה בשנת 1988 כמרצה במחלקה להנדסת תעשייה וניהול.

פרופ' ארזי היה איש ציוני וערכי. הוא האמין מאוד בטיפוח המכללה כמנוף לפיתוח האזור וכמוקד משיכה לצעירים מכל רחבי הארץ. לאור זאת פעל רבות להאדרת שמה ולהפצת המוניטין שלה במדינת ישראל ובעולם כולו
בתחילת הקריירה האקדמית התמקדו מחקריו של פרופ' ארזי בתחום "תכן מערכות ייצור" ובשנים האחרונות עסק בפיתוח מודלים כמותיים למדידת חדשנות טכנולוגית בחברות תעשייתיות. פרופ' ארזי פרסם למעלה מ- 20 מאמרים בכתבי-עת מקצועיים מובילים, היה שותף בכתיבת שני ספרים בעברית, השתתף בעשרות כנסים מקצועיים בארץ ובעולם, הנחה סטודנטים לתארים מתקדמים, שימש כסוקר לעשרות מאמרים מדעיים ותרם רבות לשיתוף המכללות בכינוסים הארציים של הנדסת תעשייה וניהול. על פועלו לקידום תחום הנדסת תעשייה וניהול בישראל ובעולם זכה פרופ' ארזי בפרס על מפעל חיים באקדמיה במסגרת הכינוס ה- 17 בהנדסת תעו"נ.

בין השנים 2000-2004 כיהן פרופ' ארזי כראש המחלקה להנדסת תעשייה וניהול במכללה. עם כניסתו לתפקיד פעל נמרצות לקבלת אישור המל"ג להעניק תואר "בוגר במדעים" לבוגרי המחלקה, שבאותה תקופה העניקה  תואר "בוגר בטכנולוגיה" ((B.Tech. הוא פעל לגיבוש המחלקה, להכנסת אמות מידה המקובלות באקדמיה, ולהצבת סטנדרטים גבוהים של הוראה ועיסוק במחקר, שיפור והעשרת תכניות הלימודים. לקראת סיום כהונתו קיבלה המחלקה היתר להענקת תואר "בוגר במדעים (B.Sc)". היסודות האיתנים שהניח יוחנן למיצוב ואקדמיזציה של המחלקה ניכרים עד היום ובאו בין היתר לידי ביטוי בשבחים אותם קצרה תכנית הלימודים בהנדסת תעשייה וניהול, שהוערכה על ידי ועדת מומחים בינלאומית במסגרת תהליך הערכת איכות שמפעילה המועצה להשכלה גבוהה.

שיא העשייה של פרופ' ארזי במכללה באה לידי ביטוי במסגרת תפקידיו כסגן הנשיא לעניינים אקדמיים (בין השנים 2005-2008 ) וכנשיא המכללה, החל בשנת 2008,  ועד לפטירתו בטרם עת בט"ו בשבט תשע"ב (10 בינואר 2012). פעולותיו מול המועצה להשכלה גבוהה ובתוך שורות המחלקות והיחידות האקדמיות במכללה, הובילו להענקת הסמכות סופיות, מטעם המועצה להשכלה גבוהה, לכל תכניות הלימוד לתואר ראשון, שהוגשו עד אז. כיום פועלות במכללה שמונה תכניות לימוד לתואר ראשון וארבע תכניות לימוד לתואר שני. קבלת ההיתר לפתיחת תארים שניים נזקפת אף היא לזכותו של יוחנן- הישג המהווה יריית פתיחה להקמת בית ספר ללימודי מוסמכים במכללה והמשכו יהיה פעולות לקבלת היתרים לפתיחת תארים מתקדמים מחקריים. יעד זה לא היה מושג, אלמלא הראיה האסטרטגית שהוביל פרופ' ארזי, לעידוד חברי הסגל במכללה להשקיע במחקר בצד ההוראה השוטפת, תוך כדי הקצאת משאבים מהתקציב השוטף של המכללה. 

אע"פ  שעסק בניהול בשנים האחרונות המשיך להיות בקשר רציף "בגובה העיניים" עם הסטודנטים. מדי סמסטר קיים מפגש עם הסטודנטים "בבית הקפה" לא רק הסטודנטים המצטיינים נפגשו עם הנשיא, כי אם  גם למתקשים מצא זמן במסגרת וועדות הערעורים על הפסקת הלימודים. ואם שוכנע  שיש תקווה, היה מעניק להם הזדמנות נוספת לשיפור מצבם האקדמי. 

בכל התפקידים אותם מילא במכללה דרש רבות מהמרצים והעובדים אך לצד זאת ידע לפרגן, להעריך, ולהודות.

הוא ראה חשיבות לחנוך הנוער לטכנולוגיה ומדע ועל כן עודד פעילויות להעשרת הנוער הן במסגרת המרכז ללימודי העשרה והן במסגרת הקהילה – כגון מימון "ליל המדענים" במכללה.

יוחנן- ציוני, רגיש, אכפתי, איש עבודה ומעשה, תרם רבות לפיתוחה ועיצוב דמותה האקדמית של המכללה, כמספר אחד בתחומה במדינה וכמקום להכשרת מהנדסים התורמים לפיתוח התעשיות המתקדמות והמסורתיות המצויות מסביב. 

עשייתו של יוחנן נקטעה באיבה. אך את היסודות שיוחנן הניח אנו מצווים לראות כנר לרגלינו, שמהם נמשיך ונתפתח הלאה. 

יהי זכרו ברוך!

ראו דף לזכרו