רקע כללי

למחלקה לפיסיקה והנדסה אופטית יש שני תפקידים במכללה. הראשון הוא הפעלתה של תכנית לימודים חדשה המקנה תואר בוגר במדעים (B.Sc) בהנדסה אופטית. התכנית נפתחה לאור הדרישה ההולכת וגדלה למהנדסים בעלי התמחות בתחום הנדסה אופטית.
 
תכנית הלימודים החלה לפעול בשנת תשע"א.
התכנית המוצעת מקנה את הרקע והכלים בפיזיקה, באופטיקה, בתכנות, באלקטרוניקה ובמכונות ומקנה הכשרה הנדסית מספיק רחבה אשר תאפשר  לבוגריה להשתלב בתעשייה עתירת הטכנולוגיה ולתרום לפיתוחה. בתחום הניסויי התכנית משופעת במעבדות באמצעותן הסטודנטים לומדים טכנולוגיות מגוונות המשמשות  את התעשייה האופטית. חלק מהמעבדות הן מעבדות פרויקטים בהן הסטודנטים  נדרשים  למצוא פתרונות לבעיה נדונה ולבנות מערכת אופטית העונה על הפתרון שתכננו.  התכנית משלבת באופן מאוזן תכנים הנדסיים ורקע מדעי ומתמטי, שילוב זה הוא ייחודי ומקנה לבוגר יתרון.
בשנת הלימודים הרביעית מקדישים הסטודנטים חלק ניכר מהזמן להתמחות בתעשייה. 
 
 
כמו כן, המחלקה אחראית על הוראת קורסי היסוד בפיסיקה הנלמדים במחלקות ההנדסיות. ההבנה הנרכשת מהווה תשתית מדעית, עליה מבוססים לימודי ההנדסה, ואשר מעצבת את רמתו האקדמית של הבוגר. מתוך ראיה זו ההוראה של קורסי הפיסיקה שמה דגש על הבנת עקרונות, מיומנויות שימוש בכלים מתמטיים, ניתוח בעיות בעזרת כלים אלה, ורכישת מיומנויות מעבדה. הקורסים בפיסיקה נלמדים בהתאם לצרכי המחלקות, במגוון רמות והקפים, תוך שימת דגש בפיתוח מיומנות חשיבה.
 
בנוסף לקורסי החובה, המחלקה מציעה מספר קורסי בחירה התואמים את המאפיינים הייחודיים של המחלקות, כגון שדות אלקטרומגנטיים לסטודנטים בהנדסת חשמל והיבטים פיסיקליים של מכשור לסטודנטים בביוטכנולוגיה.
אנשי סגל המחלקה עתירי ניסיון. יש בהם שמלמדים גם באוניברסיטאות אחרות, חיברו ספרי לימוד, או עוסקים במגוון פעילויות, כגון לווי נבחרות ישראל לאולימפיאדות הבין-לאומיות לפיסיקה, שבמשך השנים זכו למדליות רבות. תחומי המחקר של אנשי הסגל הם מוליכות-על, אופטיקה, מכניקה סטטיסטית, אסטרופיסיקה והוראת הפיסיקה.
 
אנשי המחלקה לפיזיקה משתתפים תדיר בכנסים בארץ ובעולם, ובנוסף המחלקה אף מארחת כנסים. בין אלו יש למנות את הכנס השנתי ה51 של החברה הישראלית לפיסיקה בשנת 2005, הראשון מסוגו שהתקיים במכללה כלשהי בארץ. ביוני 2007 התקיים כנס בין-לאומי במוליכות-על, מאורגן ע"י המחלקה לפיסיקה בשיתוף עם אוניברסיטת בר-אילן ומכון ויצמן ובאוקטובר 2013 נערך הכנס הישראלי-איטלקי לאסטרופיזיקה באנרגיות גבוהות בשיתוף עם הטכניון.